zdjęcia przy przepisach

Obserwuj wątek

Odp: zdjęcia przy przepisach

Babciagramolka
Są strony przeznaczone do darmowego pobierania muzyki, zdjęć , grafiki , programów - jeśli korzystamy z takiej strony dla własnych potrzeb to ok . A zamieszczenie czegoś w internecie nie oznacza że jest to własnością publiczną. To po prostu inna forma prezentacji. Jeżeli muzyk zamieści swój utwór na swojej stronie chwaląc się tym co skomponował to godzi się na to by miliony ludzi wchodziło na tą stronę i słuchało tej muzyki .Ale jeśli ktoś tą muzykę nagra i wstawi na inną stronę jako swoją to będzie kradzież . Jeśli cytuje się kogoś to ujmuje się przecież ten tekst w cudzysłów .A wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w internecie dla swojego nawet najbłachszego zysku jest po prostu nie etyczne .Z pod zysk rozumiem nie tylko finanse , nagrodę w konkursie ale i pozycję na stronie ( bo ktoś chce sobie podnieść swoje ego ) .Plagiat to plagiat , piractwo to piractwo i nie ma znaczenia czy kopiuje się muzykę Rubika czy zdjęcie talerza zupy pstrykniętego przez Kowalskiego .
Jesli zrobię potrawę ściśle wg cudzego przepisu to w uwagach napiszę - przepis xyz ze strony ....( i tu link ) - wstawię swoje zdjęcie i jest ok .Jeśli gotuję inspirując się cudzym przepisem to zaznaczam - przepis inspirowany np R. Makłowiczem .To takie proste . Nie ma takiej opcji by mieć przepis z gazety - nie pamiętać z której i robić coś wg niego przez 50 lat a teraz mieć kłopot z tym ze nie znam autora . Proste- wystarczy napisać - przepis jest u mnie tak dawno ze nie pamiętam skąd go mam - jest dobry - polecam .Nie przypisujemy sobie autorstwa , nie skanujemy zdjęcia .
Możecie uważać ,że się czepiam - ale zastanówcie się czy sami nie dajemy przyzwolenia na nieuczciwość . Bo co za różnica czy skopiujemy czyjeś zdjęcie , kupimy podrabiane buty czy używamy piracki program ? Sami jesteśmy temu winni bo chcemy mieć coś co jest drogie - a pirackie , lub podróbka jest tańsze więc kupujemy . A gdzie jest powiedziane ,że ja musze mieć sweterek od Diora ? A nie mogę mieć pięknego ,, made in Babcia "? To my narzucamy styl i to jak jesteśmy odbierani . Nie musimy mieć wszystkiego , możemy świadomie wybierać .Możemy mieć poczucie własnej wartości i nie tolerować oszustwa w swoim otoczeniu.
Zostawiam sprawę otwartą . Ponieważ widzę ,że są różne zdania a nie jest moim zamiarem torpedowanie działania strony przez wytykanie które zdjęcie lub przepis są skopiowane to na pewno nie podam tego do publicznej wiadomości .Do osoby która to zrobi napiszę z prośba by usunęła - ale to ten ktoś niech zdecyduje .Acha i dam 1 choć nigdy tego nie robię .Jeden wyjątek - gdyby to dotyczyło mojego zdjęcia lub przepisu - ujawnię to publicznie natychmiast .

Odpowiedz na/ edytuj zdjęcia przy przepisach