Słownik kulinarny

k

Kasza kuskus

Kasza kuskus
fot. Fotolia
Kasza kuskus jest to produkt otrzymany z pszenicy durum – rośliny uprawnej należącej do rodziny wiechlinowatych, która już wiele wieków temu była uprawiana w Chinach, na Bliskim Wschodzie i Północnej Afryce. Obecnie jest znana na całym świecie. Najlepiej plonuje w krajach o gorących dniach i zimnych nocach. Pszenica twarda jest jedną z odmian pszenicy i przede wszystkim przeznaczona była do otrzymywania mąki. Pierwotnie kuskus można rzec był produktem ubocznym powstałym podczas prymitywnego przemiału ziaren pszenicy za pomocą żaren. Gruba pozostałość powstała podczas przemiału była namaczana w wodzie, potem oprószana mąką i sprzedawana jako kuskus.
W krajach Afryki Północno-Zachodniej jest oznaką bogactwa i pomyślności.  Obecnie kuskus jest otrzymywany z mąki durum, wody i dodatków. Z tego też powodu niektórzy uważają, że kuskus jest makaronem, a nie kaszą. Pomimo tego pierwotna spuścizna zalicza ją do grona kasz. Charakteryzuje się słomkowym kolorem i specyficznym smakiem z lekko orzechową nutą.

Zawartość

Kasza kuskus zawiera białko, skrobię, witaminy z grupy B oraz trochę minerałów. Niestety nie zawiera zbyt dużo błonnika. Indeks glikemiczny wynosi 65. Zawiera też gluten.

Działanie

Kasza kuskus jest lekkostrawna i nie podrażnia żołądka, dlatego też polecana jest osobom borykającym się z problemami trawiennymi. Daje uczucie sytości. Dość wysoki indeks glikemiczny powoduje, że osoby chore na cukrzycę powinny ją spożywać z umiarem. Nie jest wskazana dla osób chorych na celiakie. Za to lubiana jest przez dzieci i osoby starsze. Prawdopodobnie ma na to wpływ jej delikatny smak. Powinni ją spożywać kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze i rekonwalescenci.

Zastosowanie

Kuskus może być podawany z mięsem, rybą, ale też jako dodatek do sałatek, warzyw czy jako składnik deserów lub zapiekanek. Doskonale smakuje na ciepło i zimno.