Golonka to część tuszy znajdująca się powyżej stawu kolanowego (tylna) lub łokciowego (przednia). Najczęściej podawana jest razem z kością, w tłustej, elastycznej otoczce. Choć zawiera dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych i może przyczynić się do podwyższenia cholesterolu, ma też pozytywne właściwości odżywcze. Zawiera dużo żelaza i witamin z grupy B. Tym, którzy nie mogą się oprzeć pysznemu smakowi golonki, a nie powinni jeść tłustych potraw, dietetycy zalecają zastąpienie golonki wieprzowej indyczą, która jest o wiele mniej kaloryczna.

Czym różni się golonka peklowana od niepeklowanej?
Peklowanie, choć jest pracochłonne i czasochłonne, nie odstrasza prawdziwych smakoszy. Gotowana golonka bywa twarda lub gumowata. Natomiast trzymana w peklosoli rozpływa się w ustach, utrzymuje naturalny kolor i zyskuje intensywny smak. Kiedy już zostanie zakonserwowana, warto upiec je w piekarniku, by skóra stała się chrupiąca, a aromat wydostał się na zewnątrz. Czas pieczenia tak przygotowanego mięsa wynosi ok. 2 h.

Metody peklowania golonki
Golonkę można peklować na sucho lub na mokro, w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Peklowanie na sucho trwa dłużej (nawet do kilku miesięcy) i sprawia, że mięso traci dużo wody. Staje się więc bardzo kruche. Peklowanie na mokro zajmuje od 5 dni do 2 tygodni, wymaga jednak stałego kontrolowania zalewy. Czasem po tygodniu trzeba ją wymienić na świeżą. Ta metoda sprawia, że golonka jest soczysta i miękka. Decydując się na peklowanie, trzeba pamiętać, by usunąć kość (w przeciwnym razie mięso może się zepsuć), dobrać kamionkowe lub szklane naczynie i ustawić lodówkę na temperaturę 4–8 stopni.

Z czym podawać golonkę pieczoną?
Pieczona golonka jest popularną zakąską do piwa. Może jednak funkcjonować także jako danie obiadowe. Pasują do niej: kluski śląskie, puree z ziemniaków lub z zielonego groszku, kasza pęczak i nieodłączna surówka z kiszonej kapusty.

Polecane przepisy do kategorii Golonka peklowana pieczona

Znaleźliśmy 1 przepisów w kategorii Golonka peklowana pieczona