Grzyby mun czy też mung, znane są pod takimi nazwami tylko w Polsce. Prawdopodobnie określenia te wzięły się z przekształcenia wietnamskiego cánh mỏng – potocznej nazwy uszaków (różnych gatunków – od gęstowłosych po bzowe). Grzyby te przypominają kształtem i giętkością małżowinę ucha. Występują w Wietnamie, Chinach, Japonii, Korei i innych krajach azjatyckich, ale nie tylko – mają bardzo szeroki zasięg geograficzny. Po całej Azji porozsiewane są hodowle, z których biorą się dostępne w naszych sklepach grzyby mun. Uszaki można jednak znaleźć także w polskich lasach – porastają korę bzu czarnego. Popularności uszaków bzowych w Polsce, gdzie prawie nikt ich nie zrywa, nie da się jednak porównać z powszechnością tych grzybów w krajach orientalnych. Azjaci jedzą je codziennie – stanowią nieodłączny składnik dań takich jak: chow mein (makaron z kurczakiem i warzywami), sajgonki (krokieciki mięsno-warzywne zawijane w papier ryżowy) i zupa seczuańska z kapustą pekińską i makaronem ryżowym.

Przyrządzanie grzybów mun
Grzyby mun trafiają do sklepów w postaci suszonej lub mrożonej – w całości, w kawałkach lub jako składniki mieszanek warzywnych do dań chińskich. Najwięcej wartości odżywczych zachowują te pierwsze. Zanim suszone grzyby mun będzie można wykorzystać w kuchni, trzeba je namoczyć w gorącej wodzie. Kiedy wchłoną wodę, zwiększą swoją objętość prawie dwukrotnie. W Azji wykorzystuje się je zwykle, tak jak warzywa, pokrojone w cienkie paski. Nie wpływa to na ich smak, lecz na estetykę podania. Grzyby mun są chrupkie i delikatne, ale wyczuwalne w daniu. Można je dodawać do potraw mięsnych, warzywnych i zup. Najlepiej komponują się z ryżem, makaronem ryżowym, czosnkiem, tofu, kiełkami, pędami bambusa, marchewką, papryką i fasolką szparagową. Pasują do nich ostre przyprawy, jak pieprz i chili. Bardzo dobrze smakują w połączeniu z sosem sojowym.

Właściwości lecznicze grzybów mun
Już Starożytni Chińczycy wierzyli, że grzyby mun mają zbawienny wpływ na zdrowie. Zawarte w nich związki regulują krążenie – rozrzedzają krew, przeciwdziałając nadciśnieniu.  Usuwają z organizmu wolne rodniki, dzięki czemu przyczyniają się do poprawy kondycji włosów i paznokci. Ponadto grzyby mun są mało kaloryczne (386 kcal w 100 g) i zawierają bardzo niewielką ilość tłuszczu. 
Kuchnia chińska

Kuchnia chińska

Kuchnia chińska, nazywana popularnie "chińszczyzną", bazuje na 5 smakach: słodkim, kwaśnym, słonym, gorzkim i cierpkim. Tradycyjne chińskie potrawy to np. dim sum (pierogi gotowane na parze) oraz hot pot (kawałki warzyw, makaronu i mięsa gotowanych w bulionie). Głównym składnikiem kuchni chińskiej jest ryż, który je się pałeczkami. Potrawy chińskie najczęściej doprawia się: sosem sojowym i ostrygowym, tofu, pieprzem syczuańskim oraz octem ryżowym.

Makaron sojowy

Makaron sojowy

Makaron sojowy produkowany jest z batatów, fasoli mung lub mąki ziemniaczanej, z soją nie ma nic wspólnego. Podobnie jak makaron ryżowy, makaron sojowy nie wymaga gotowania. Wystarczy zalać go gorącą wodą, mlekiem lub bulionem, odstawić na 2-4 minuty i odcedzić. Można go również usmażyć w głębokim tłuszczu. Staje się wówczas bardzo chrupiący. Makaron sojowy to znakomity dodatek do warzyw, owoców morza i dań kuchni azjatyckiej.

Kuchnia tajska

Kuchnia tajska

Dania kuchni tajskiej przygotowywane są z różnych rodzajów ryżu, np. jaśminowego, inaczej khao hawm mali. Tajskie jedzenie jest pikantne. Najczęściej wykorzystywane przyprawy w tajskiej kuchni to chili, curry oraz czosnek. Specjałem kulinarnym w Tajlandii są słodko-kwaśne zupy, np. zupa krewetkowa lub z kurczakiem i mlekiem kokosowym. Ulubione mięsa Tajlandczyków to wieprzowina, ryby oraz owoce morza, które przygotowują np. z grzybami mung lub serem tofu.

Polecane przepisy do kategorii Grzyby mun