Makaron sojowy produkowany jest z batatów, fasoli mung lub skrobi ziemniaczanej. Częstym dodatkiem do niego jest również mąka z grochu. Dostępny jest w postaci ciasno zwiniętych, sztywnych, kruchych, matowo-białych, bardzo cienkich nitek, które przypominają wyglądem anielskie włosy lub plastikowe sznureczki.

Makaron sojowy jest bardzo popularny w kuchni azjatyckiej. Pełni tam rolę bazy wielu dań oraz dodatku do zup.

Jak gotować i smażyć makaron sojowy?
Makaronu sojowego, podobnie jak ryżowego, się nie gotuje, ale zalewa wrzątkiem, odczekuje około 2-4 minuty i odcedza. Może to być sama woda z dodatkiem soli, gorące mleko, bulion warzywny czy mięsny wywar. Po sparzeniu makaron sojowy staje się przezroczysty, śliski i bardzo elastyczny. Zamiast gotować makaron sojowy, można go usmażyć w głębokim i mocno rozgrzanym oleju. Pod wpływem wysokiej temperatury nitki efektownie się wyginają i stają się bardzo chrupkie.

Czy makaron sojowy jest zdrowy?
Makaron sojowy nie zawiera zbóż, przez co jest doskonały dla osób na diecie bezglutenowej. Dzięki bardzo niskiemu indeksowi glikemicznemu i małej ilości kalorii (100 g ugotowanego makaronu sojowego to około 100 kcal) makaron ten bez obaw może być włączany do jadłospisu przez cukrzyków i osoby dbające o linię. Makaron sojowy jest lekkostrawny, zawiera białko, sód, potas, błonnik i wapń. Makaron sojowy to znakomity pomysł dla osób lubiących szybkie i łatwe w przygotowaniu posiłki. Wyśmienicie smakuje jako dodatek do gęstej zupy z curry i mlekiem kokosowym, jest idealny w połączeniu z warzywami i krewetkami. Smażona lub grillowana pierś z kurczaka, ananas, pędy bambusa oraz marynowany imbir to wyśmienite dodatki do tego delikatnego makaronu. Można zastąpić nim tradycyjny makaron, np. w zupie pomidorowej czy rosole, podać ze smażoną cebulką lub czosnkiem i świeżą kolendrą.

Makaron sojowy Kategorie

Makarony

Makarony

Najpopularniejsze są makarony pszenne, produkowane z zawierającej dużo glutenu semoliny. Warto sięgnąć też po makarony razowe, gryczane, jaglane, amarantusowe, kukurydziane. Ciekawym rozwiązaniem są, popularne w krajach azjatyckich, makarony skrobiowe, które nie mają wyrazistego smaku, dzięki czemu silnie absorbują smak innych składników. Do tych makaronów należą, m.in.: makaron ryżowy, shirataki i sojowy. Dobrym pomysłem dla osób dbających o linię są makarony warzywne z cukinii lub marchewki.

Kuchnia chińska

Kuchnia chińska

Kuchnia chińska, nazywana popularnie "chińszczyzną", bazuje na 5 smakach: słodkim, kwaśnym, słonym, gorzkim i cierpkim. Tradycyjne chińskie potrawy to np. dim sum (pierogi gotowane na parze) oraz hot pot (kawałki warzyw, makaronu i mięsa gotowanych w bulionie). Głównym składnikiem kuchni chińskiej jest ryż, który je się pałeczkami. Potrawy chińskie najczęściej doprawia się: sosem sojowym i ostrygowym, tofu, pieprzem syczuańskim oraz octem ryżowym.

Kuchnia koreańska

Kuchnia koreańska

W kuchni koreańskiej przygotowuje się posiłki, przede wszystkim, z ryżu, mięsa, makaronu, warzyw oraz soi. Popularne koreańskie potrawy to bibimbap, czyli ryż z warzywami, jajkiem, wołowiną i chili oraz bulgogi cienkie paski wołowiny marynowane w sosie sojowym. Dodatkiem do głównego posiłku może być marchewka po koreańsku, którą przygotowuje się ze startej marchwi, czosnku i oleju słonecznikowego. Popularną przyprawą w Korei jest gochujang. To ostra pasta zrobiona z chili, ryżu, soli oraz soi. Gochujang służy do marynowania mięs lub przyprawiania sosów.

Kotlety wegetariańskie

Kotlety wegetariańskie

Kotlety jarskie mogą być przygotowywane z pieczarek, groszku, ziemniaków czy ugotowanych jajek. Możliwości jest mnóstwo a każda stanowi ciekawą alternatywę dla mięsnych pulpetów. Kotlety ziemniaczane, marchewkowe lub dyniowe smakują znakomicie w towarzystwie surówek, kaszy oraz pieczonych warzyw. Warto je podawać z sosem. Jakim? Wszystko zależy od głównego składnika. Kotlety pieczarkowe świetnie smakują z sosem pomidorowym, natomiast brokułowe – z serowym. To sprytny sposób na zdrowe danie z warzyw!

Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa jest szczególnie polecana osobom z celiakią, czyli nietolerancją glutenu. Ten sposób żywienia sprawdzi się również u wszystkich tych, którzy chcą schudnąć. Bezglutenowe produkty spożywcze nie mogą zawierać pszenicy, jęczmienia oraz żyta. Zamiast tego można używać mąki kukurydzianej, kokosowej, ryżowej, orzechowej, sojowej bądź innej. Dieta bez glutenu dodaje energii i pozwala poczuć się lekko.

Wonton

Wonton

Wonton to rodzaj tradycyjnych, chińskich pierożków przygotowywanych z ciasta z mąki ryżowej i mąki pszennej. Farsz do nich można zrobić się z mielonej wieprzowiny, krewetek lub ostryg. Dodatkowo do środka pierożków Chińczycy niekiedy dodają olej sezamowy i sojowy. Nazwa wonton pochodzi z języka kantońskiego i w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza „połkniętą chmurę”. Chińskie pierożki można podawać samodzielnie lub jako dodatek do zup, np. z makaronem i warzywami.

Kuchnia wietnamska

Kuchnia wietnamska

Najpopularniejszą potrawą kuchni wietnamskiej są sajgonki, inaczej nem. Są to placki z jadalnego papieru ryżowego, którymi owija się farsz zrobiony z mięsa, owoców morza lub warzyw. W Wietnamie z mięs je się głównie drób i wieprzowinę. Tradycyjny kurczak po wietnamsku jest smażony w woku z cukrem i sosem sojowym. Danie doprawia się ostrą papryką, solą oraz pieprzem i podaje z ryżem oraz surówką z kapusty. Popularną potrawą kuchni wietnamskiej jest zupa pho gotowana na wołowinie. Główne składniki zupy to: sos rybny, fasola mung, makaron ryżowy i papryczka chili.

Polecane przepisy do kategorii Makaron sojowy