Udziec z sarny z piekarnika jest najsmaczniejszy, kiedy przed pieczeniem długo leży w marynacie. Marynatę do sarny, np. z jałowcem, pieprzem, czosnkiem, rozmarynem i goździkami, można zalać octem winnym albo czerwonym winem. Nadaje ona mięsu aromatu i nadaje soczystości. Serwując je, warto pamiętać o dodatkach. Do udźca z sarny pasują zwłaszcza warzywa bulwiaste – ziemniaki, marchew, seler i pietruszka, które najlepiej jest włożyć wraz z mięsem do piekarnika.
Udziec wołowy

Udziec wołowy

Udziec wołowy pieczony w niskiej temperaturze jest kruchy, lecz soczysty. Sprawdza się nie tylko jako dodatek do obiadu. Dobrze smakuje też na zimno – można go pokroić w plasterki i serwować na kanapkach. Z udźca wołowego robi się gulasz doprawiony ziołami (tymiankiem, rozmarynem, kolendrą), krwisty stek oraz bitki. Pasują do niego ziemniaki i marchewka. Ciekawe połączenie tworzy z gruszkami, pomarańczami oraz orzechami. Podając go wersji na słodko, warto pamiętać o goździkach i cynamonie.

Sarna

Sarna

Sarna ma bardzo soczyste, miękkie i zdrowe mięso. Sarnina należy do dziczyzny i przed jedzeniem musi być dokładnie przebadana. Mięso można przygotować w marynacie z czerwonego wina, a następnie zapiec lub udusić. Z łopatki warto zrobić pyszny gulasz, do którego dodaje się boczek, cebulę, marchewkę, seler oraz suszone pomidory. Smak nadadzą również przyprawy: jałowiec, tymianek, cynamon, rozmaryn oraz żurawina. Z sarniny przygotowuje się także pasztet.

Gulasz z sarny

Gulasz z sarny

Gulasz z sarniny należy przyprawić aromatycznymi dodatkami. Najlepsze będą: owoce jałowca, cząber, czosnek i wędzona papryka. W tej potrawie doskonale sprawdza się odrobina czerwonego wina. Wspaniale wydobywa smak dziczyzny i zmiękcza mięso. Najlepszym mięsem na gulasz jest sarni udziec. Należy je oczyścić, pozbawić błon, pokroić w kostkę, natrzeć solą, przyprawami, oliwą i odstawić w chłodne miejsce na około 30 minut. Gulasz z sarny doskonale smakuje z grzybami, np. kurkami lub warzywami.

Comber z sarny

Comber z sarny

Comber z sarny to delikatne mięso z części lędźwiowej zwierzęcia. Mięso jest trudne do przygotowania, jednak efekt jest wart pracy. Aby wydobyć najlepszy aromat, należy dusić comber na małym ogniu. Sarnina jest najbardziej soczysta z mięs zwierząt łownych, ma delikatny i lekko słodki smak. Potrawy z sarny świetnie łączą się z owocami, takimi jak rodzynki i śliwki. Dobrym pomysłem na dania z sarny jest comber z sarny po kapitańsku lub rycersku. Mięso z sarny ma wysoką zawartość białka i niski poziom tłuszczu.

Pasztet z sarny

Pasztet z sarny

Pasztet ten robi się z łopatki z sarny, wieprzowiny, słoniny i cebuli. Składniki należy obsmażyć, przyprawić i zmielić kilka razy, a później całość włożyć w formę i upiec w piekarniku. Świetnym dodatkiem do pasztetu z sarny jest żurawina lub grzyby po węgiersku. Potrawa idealnie pasuje na stół bożonarodzeniowy lub wielkanocny. Pasztet ma charakterystyczny smak dziczyzny, która jest delikatnie słodka. Danie jest wilgotne i z łatwością nadaje się do smarowania na kanapki.

Pieczeń z sarny

Pieczeń z sarny

Pieczeń z sarny to danie z combra sarniego przyprawione octem balsamicznym i ziarnami jałowca. Potrawę warto urozmaicić zielem angielskim, miodem, rozmarynem i cebulą. Porcja mięsa sarniego pieczona przez kilka godzin jest soczysta, aromatyczna i krucha. Danie dobrze komponuje się z kaszą gryczaną i ogórkami konserwowymi lub z makaronem i buraczkami. Świetnym pomysłem jest też podanie sarny w winie z pomarańczą. Pieczeń to idealny pomysł na niedzielny lub świąteczny obiad.

Polecane przepisy do kategorii Udziec z sarny

Znaleźliśmy 1 przepisów w kategorii Udziec z sarny