Sarnina należy do dziczyzny, czyli mięsa z ubitej zwierzyny polnej bądź leśnej. Tego typu produkty są wyraziste w smaku, bogate w białko, a także niskokaloryczne. Sarna powinna być przebadana przez weterynarza, by wykluczyć obecność pasożytów, bakterii, wirusów, grzybów oraz innych szkodliwych substancji.

Jak podawać sarnę?

Sarna świetnie sprawdzi się na obiad bądź kolację. Mięso można podać z ziemniakami z wody, kaszą, ryżem, grillowanymi warzywami, a także surówką. Noga sarny stanowi natomiast doskonałe danie biesiadne. Produkt można zjeść na ciepło lub zimno, z pieczywem, kopytkami bądź kluskami śląskimi. Mięso należy doprawić solą, pieprzem i ziołami.

Marynata do sarniny 

Sarna dobrze smakuje uduszona. Dzięki temu mięso jest miękkie, soczyste, smaczne i intensywne w smaku. Marynata do sarniny może być zrobiona z: wody, czerwonego wina wytrawnego, octu winnego, posiekanego czosnku, cebuli, oliwy, soku z cytryny, odrobiny cukru, soli, goździków, kolendry, pieprzu, ziela angielskiego, liści laurowych oraz utartej skórki pomarańczy. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać w rondelku i zagotować. Następnie surowe mięso zanurza się w marynacie, a całość odstawia do lodówki na dobę

Sarna Kategorie

Dzik

Dzik

Dzik, czyli mięso zaliczane do dziczyzny, w smaku jest bardzo podobne do wieprzowiny, jednak różni je nieco ostrzejszy, leśny aromat. Z dzika można przyrządzić bardzo wiele przysmaków, np. grochówkę myśliwską, gulasz, zrazy z dzika, żeberka z dzika, zupę z dzika, kiełbasę, szynkę, a nawet steki i pyzy nadziewane mięsem z dzika. Przed pieczeniem i smażeniem mięso z dzika warto wcześniej zamarynować. Idealna jest do tego mieszanka owoców jałowca, oliwy, czosnku, suszonych śliwek i octu winnego.

Udziec z sarny

Udziec z sarny

Udziec z sarny z piekarnika jest najsmaczniejszy, kiedy przed pieczeniem długo leży w marynacie. Marynatę do sarny, np. z jałowcem, pieprzem, czosnkiem, rozmarynem i goździkami, można zalać octem winnym albo czerwonym winem. Nadaje ona mięsu aromatu i nadaje soczystości. Serwując je, warto pamiętać o dodatkach. Do udźca z sarny pasują zwłaszcza warzywa bulwiaste – ziemniaki, marchew, seler i pietruszka, które najlepiej jest włożyć wraz z mięsem do piekarnika.

Jeleń

Jeleń

Jeleń, czyli dziczyzna, to mięso które ma ciemno-brązowy kolor i specyficzny aromat. Marynata jest sposobem na konserwowanie i kruszenie mięsa. Sprawia również, że dziczyzna traci charakterystyczny, często nie lubiany, zapach. Najlepszą marynatą do jelenia jest mieszanka octu winnego, jałowca, cząbru, soli, szałwii, liścia laurowego, goździków, cebuli pokrojonej w pióra, pieprzu i oliwy. Mięso z młodych zwierząt najlepiej moczyć w zsiadłym mleku lub maślance. Dziczyznę można piec, gotować, smażyć, dusić i peklować.

Gulasz z sarny

Gulasz z sarny

Gulasz z sarniny należy przyprawić aromatycznymi dodatkami. Najlepsze będą: owoce jałowca, cząber, czosnek i wędzona papryka. W tej potrawie doskonale sprawdza się odrobina czerwonego wina. Wspaniale wydobywa smak dziczyzny i zmiękcza mięso. Najlepszym mięsem na gulasz jest sarni udziec. Należy je oczyścić, pozbawić błon, pokroić w kostkę, natrzeć solą, przyprawami, oliwą i odstawić w chłodne miejsce na około 30 minut. Gulasz z sarny doskonale smakuje z grzybami, np. kurkami lub warzywami.

Dziczyzna

Dziczyzna

Dziczyzna doskonale się sprawdzi na eleganckie przyjęcia lub uroczyste rodzinne obiady. Mięso pozyskuje się z upolowanych zwierząt, na przykład dzika, kaczki, jelenia, zająca, bażanta, perliczki lub sarny. Produkt powinien być przebadany przez weterynarza, by wykluczyć obecność wirusów i bakterii. Dziczyznę w marynacie można usmażyć, upiec albo ugotować na parze. Dobrze komponuje się z puree ziemniaczanym, kluskami śląskimi bądź kaszą gryczaną oraz surówkami.

Comber z sarny

Comber z sarny

Comber z sarny to delikatne mięso z części lędźwiowej zwierzęcia. Mięso jest trudne do przygotowania, jednak efekt jest wart pracy. Aby wydobyć najlepszy aromat, należy dusić comber na małym ogniu. Sarnina jest najbardziej soczysta z mięs zwierząt łownych, ma delikatny i lekko słodki smak. Potrawy z sarny świetnie łączą się z owocami, takimi jak rodzynki i śliwki. Dobrym pomysłem na dania z sarny jest comber z sarny po kapitańsku lub rycersku. Mięso z sarny ma wysoką zawartość białka i niski poziom tłuszczu.

Pasztet z sarny

Pasztet z sarny

Pasztet ten robi się z łopatki z sarny, wieprzowiny, słoniny i cebuli. Składniki należy obsmażyć, przyprawić i zmielić kilka razy, a później całość włożyć w formę i upiec w piekarniku. Świetnym dodatkiem do pasztetu z sarny jest żurawina lub grzyby po węgiersku. Potrawa idealnie pasuje na stół bożonarodzeniowy lub wielkanocny. Pasztet ma charakterystyczny smak dziczyzny, która jest delikatnie słodka. Danie jest wilgotne i z łatwością nadaje się do smarowania na kanapki.

Pieczeń z sarny

Pieczeń z sarny

Pieczeń z sarny to danie z combra sarniego przyprawione octem balsamicznym i ziarnami jałowca. Potrawę warto urozmaicić zielem angielskim, miodem, rozmarynem i cebulą. Porcja mięsa sarniego pieczona przez kilka godzin jest soczysta, aromatyczna i krucha. Danie dobrze komponuje się z kaszą gryczaną i ogórkami konserwowymi lub z makaronem i buraczkami. Świetnym pomysłem jest też podanie sarny w winie z pomarańczą. Pieczeń to idealny pomysł na niedzielny lub świąteczny obiad.

Polecane przepisy do kategorii Sarna

Znaleźliśmy 17 przepisów w kategorii Sarna

Dziki burger

Dziki burger

Agnieszatan Agnieszatan

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Sarnina w sosie

Sarnina w sosie

Bernadetta Bernadetta

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Sarnina

Sarnina

pinecha pinecha

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Sarnina duszona

Sarnina duszona

klemens klemens
4

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Sarna po litewsku

Sarna po litewsku

misia13 misia13

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: