Dziczyzna - gatunki, marynowanie i przyrządzanie

  • 2

To najbardziej aromatyczne mięso ze wszystkich. Zawiera dużo białka, soli mineralnych a jednocześnie mało tłuszczu. Jakie są gatunki dziczyzny i jak ją przygotować? O tym w artykule!

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Dziczyzna - gatunki, marynowanie i przyrządzanie
fot. Fotolia
Dziczyznę najczęściej kupuje się zamrożoną. Mięso, jeśli znajduje się w temperaturze -18 °C, może być przechowywane nawet przez 12 miesięcy. Dziczyzna powinna być rozmrażana powoli, w lodówce (trwa to około 5 godzin). Kiedyś mięso to królowało na polskich stołach, dziś uznawane jest za rarytas. Co warto wiedzieć o dziczyźnie?

GATUNKI DZICZYZNY

1. Jeleń - jego waga to około 150-200 kg, zaś mięso, które możemy zjeść waży od 50 do 90 kg. Młode okazy charakteryzują się delikatnym i kruchym mięsem. Jałówki i szpicaki, czyli okazy w wieku od roku do dwóch smakują najlepiej. Należy pamiętać, że w październiku i listopadzie (to faza płodności) mięso jelenia ma nieprzyjemny zapach oraz posmak i nie należy go jeść.

2. Sarna - tusza tego zwierzęcia waży od 12 do 29 kg. To jeden z najbardziej atrakcyjnych rodzajów dziczyzny pod kulinarnym względem - mięso sarny jest zwarte, pachnące i ma ciemnoczerwony kolor. Najbardziej wartościowe elementy to udziec i comber.

dziczyzna
Zdjęcie: Fotolia

3. Dzik - najlepiej spożywać mięso młodych dzików, ponieważ jest kruche i delikatne. Starsze okazy nie smakują zbyt dobrze (ich mięso jest łykowate i charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem).

4. Daniel - to zwierzę, które jest mniejsze od jelenia. Jego mięso jest smaczne, kruche oraz zwarte.

5. Zając
- to, jak smaczne będzie mięso tego osobnika zależy od środowiska, w którym egzystuje oraz wieku (najlepsze jest mięso osobników jednorocznych, ma intensywnie czerwoną barwę, natomiast starszych okazów - ciemnoczerwoną, pozbawione jest także kruchości i delikatności).

6. Dziki królik - jest mniejszy od zająca. Jak wygląda mięso dzich królików? Jest jasnoczerwone i ma lekko słodkawy smak. Przygotowuje się je w podobny sposób, jak mięso królików hodowlanych, należy pamiętać jedynie o tym, by dusić je i piec krócej.

MARYNOWANIE DZICZYZNY

Dzięki marynowaniu polepsza się smak i kruchość mięsa. Będzie ono także bardziej trwałe, ponieważ jego powierzchnia zostanie zakwaszona (marynowanie przeciwdziała również rozwojowi bakterii). Pamiętaj, by nie marynować mięsa, które jest głęboko zamrożone. Mięsa młodych zwierząt, które ma jasnoróżową barwę, nie trzeba marynować.

dziczyzna
Zdjęcie: Fotolia

Jak sporządzać marynaty? Najlepiej na bazie wina, kwasów spożywczych, oleju oraz zsiadłego mleka. Możesz dodać także warzywa - poprawią one smak oraz aromat mięsa. Ile wynosi czas marynowania? Od 4 do 6 dni. Mięso powinno być zanurzone w marynacie. Zanim dodasz czosnek i pieprz - rozgnieć je.

Białe wino zaleca się stosować, gdy marynujesz mięsa jasne oraz ptactwo, natomiast czerwone - do mięs: sarniego, jeleniego, z dzika i zajęcy.

PRZYRZĄDZANIE DZICZYZNY

Mięso to można dusić, smażyć i piec. Pamiętaj przy tym o paru zasadach:

Przed duszeniem dziczyznę należy natrzeć solą oraz pieprzem i obsmażyć na gorącym tłuszczu ze wszystkich stron. Dodaj do niego drobno posiekane warzywa i odrobinę wody. Jeśli masz do dyspozycji duże kawałki mięsa - duś je pod przykryciem w brytfannie. Nie należy dusić combra - jego smak uwydatnia się podczas pieczenia.

Smażyć należy najbardziej wartościowe elementy tuszy, czyli comber i udziec. Nie wolno jeść dziczyzny krwistej (to ze względu na bezpieczeństwo - w mięsie mogą znajdować się bakterie i zarazki, które mogą Ci zaszkodzić).

Przed pieczeniem mięso natrzyj solą i pieprzem,  następnie obsmaż z każdej strony. Podczas pieczenia polewaj mięso gorącym tłuszczem. Kiedy mięso będzie już gotowe, należy je odstawić na parę chwil, by spłynął z niego tłuszcz.  Nie krój gorącego mięsa, ponieważ ucieknie  z niego dużo soku. Mięso porcjuj dopiero przed podaniem.

Jeśli będziesz pamiętać o tych wskazówkach, na pewno przygotujesz smaczną dziczyznę. Mięso to poleca się dzieciom, ponieważ o wiele rzadziej wywołuje alergie w porównaniu do pozostałych rodzajów mięsa.

A czy Wy przygotowujecie dziczyznę w swojej kuchni? Jeśli tak, to podzielcie się swoimi sposobami na przyrządzenie tego mięsa!


Odkryj przepis na pasztet z dziczyzny Magdy Gessler >>>