Słownik kulinarny

s

Ser feta

Ser feta
fot. Fotolia
Ser feta - bałkański ser. Tradycyjnie, zbliżone wyroby powstają w Grecji, Albanii, Bułgarii, przy czym od 14 października 2002 nazwa "feta" jest chroniona i zastrzeżona wyłącznie dla serów pochodzących z Grecji. Ser feta jest produkowany z mieszanki pasteryzowanego mleka owczego z mlekiem kozim (to drugie stanowi maksymalnie 30% mieszanki) lub tylko z mleka owczego. Niedozwolone jest używanie środków konserwujących lub koloryzujących, okres dojrzewania wynosić musi co najmniej 3 miesiące. Ser feta jest marynowany w zalewie octowej, która nadaje mu charakterystyczny słony smak.

Zawartość i działanie
Feta jest źródłem witaminy A oraz witamin z grupy B. W 100 g porcji sera feta znajdziemy 422 IU witaminy A oraz witaminy z grupy B. Do najważniejszych z tej grupy należą: witamina B2 – 0,84 mg (70%), witamina B5 – 0,97 mg (19%), witamina B6 – 0,42 mg (32%) oraz witamina B12 – 1,7 μg (71%). Feta jest też dobrym źródłem składników mineralnych, tj.: wapnia – 493 mg (49%), sodu – 1116 mg (74%); cynku – 2,9 mg (31%). Wapń wspiera metabolizm, buduje kości i zęby, bierze udział w skurczach mięśni i krzepnięciu krwi. W fecie należy zwrócić uwagę na podwyższoną ilość sodu (1116 mg), bowiem zbyt wysoka podaż sodu powoduje zatrzymanie wody w organizmie, obniżenie tempa metabolizmu, nadciśnienie tętnicze, a nawet może zaburzyć pracę nerek. Cynk pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych, syntezie DNA, płodności, w utrzymaniu zdrowych kości, zdrowych włosów, paznokci i skóry.

Zastosowanie
Ser feta doskonale smakuje: z chlebem, z oliwkami, z owocami morza, z kurczakiem, w sałatkach - ze świeżymi pomidorami i ogórkami, marynowany z ziołami, pokruszony i wymieszany z ziołami i przyprawiony jako sos lub dip do maczania, z jajkami w omletach, w zapiekankach warzywnych. Jednakże z powodu wysokiej zawartości tłuszczu lepiej jeść fetę z owocami i warzywami. Najlepiej smakuje, gdy ma temperaturę pokojową. Idealnie nadaje się do dań na ciepło, bo szybko się topi.