Prawo Autorskie

Obserwuj wątek

Odp: Prawo Autorskie

Babciagramolka
Jeszcze raz - Pani Małgosiu- może Pani gotować wg przepisu z książki, gazety , internetu.- bo po to są . Może go Pani sobie wydrukować. Może go Pani podać Cioci - ale nie może go pani przepisać słowo w słowo i wstawić jako swój bo ten tekst ( nie pomysł na danie ) jest czyjąś własnością . Jeśli gotujemy ściśle wg cudzego przepisu to możemy go wpisać na forum ( biorąc w cudzysłów jak każdy cytat ) podając źródło tzn autora i miejsce z którego pochodzi , ale nie możemy wstawić go jako nasz przepis. Proszę zobaczyć co pisałam wyżej o gotowaniu wg cudzego pomysłu.
To że znamy fantastyczny przepis nie znaczy że po to by się nim podzielić musimy się podawać za jego autora. Przepis autorski ( a takie wstawiamy jako swoje ) to taki który spisujemy własnymi słowami i który prezentuje potrawę przez nas wymyśloną lub modyfikację znanej potrawy wg naszego pomysłu.

zmieniono 3 razy (ostatnio 07 sie 2010 21:06 przez Babciagramolka)

Odp: Prawo Autorskie

małgosia7902
to jesli dodaje przepis ktory wyczytalam w jakiejs ksiazce lub czasopismie i ktory jest rewelacyjny, musze zaznaczyc ze nie jest mojego autorstwa i z jakiego zrodla pochodzi. czy to wtedy nie bedzie plagiat?

Odp: Odp: Prawo Autorskie

Babciagramolka
Bahus napisał(a):

Poniżej to co znalazłem w nowym numerze "Angory" w dziale "prawnik radzi"


Prawa autorskie dzielą się na osobiste i majątkowe. Te pierwsze chronią więź twórcy z utworem nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu, a w szczególności prawo do:

1) autorstwa utworu;
2) oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo;
3) nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania;
4) decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności;
5) nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.

Z kolei autorskie prawa majątkowe, czyli prawa do korzystania z utworu i otrzymywania wynagrodzenia za to korzystanie, gasną z upływem lat siedemdziesięciu:

1) od śmierci twórcy, a do utworów współautorskich - od śmierci współtwórcy, który przeżył pozostałych;
2) w odniesieniu do utworu, którego twórca nie jest znany - od daty pierwszego rozpowszechnienia, chyba że pseudonim nie pozostawia wątpliwości co do tożsamości autora lub jeżeli autor ujawnił swoją tożsamość;
3) w odniesieniu do utworu, do którego autorskie prawa majątkowe przysługują z mocy ustawy innej osobie niż twórca - od daty rozpowszechnienia utworu, a gdy utwór nie został rozpowszechniony - od daty jego ustalenia;
4) w odniesieniu do utworu audiowizualnego - od śmierci najpóźniej zmarłej z wymienionych osób: głównego reżysera, autora scenariusza, autora dialogów, kompozytora muzyki skomponowanej do utworu audiowizualnego.

( Tygodnik"ANGORA" nr 32 z 8 sierpnia 2010, strona 37)

Dokładnie.Masz rację . To art 16 i 17 Prawa autorskiego.

Ja tylko jednego nie rozumiem .Czemu ludzie tak bezmyślnie kopiują . Przecież nikt nie neguje i nie zabrania wzorowania się na przepisach innych .
Zobaczcie np to :
Bahus robi gulasz z fasolką szparagową i ja robię gulasz z fasolka szparagową .-
- Bahusa : Gulasz wieprzowy z fasolką
-mój : Lipcowy gulasz
Pomysł ten sam - przepisy zupełnie różne .Potrawy pewnie podobne ale inne . Jak by poszperał to jeszcze pewnie kilkadziesiąt zupełnie innych przepisów na gulasz z fasolka by znalazł w necie ( o książkach juz nie mówiąc ) .I o to chodzi .O to żebym zerknęła na Heni szczawiowy krupnik i zrobiła go po swojemu albo jak gotuję identycznie to po prostu nie wstawiała tego jako mojego autorstwa . To takie proste .

Odp: Prawo Autorskie

Bahus
  • Bahus

  • Posty: 2977
  • Przepisy: 624
  • Artykuły: 5
Poniżej to co znalazłem w nowym numerze "Angory" w dziale "prawnik radzi"


Prawa autorskie dzielą się na osobiste i majątkowe. Te pierwsze chronią więź twórcy z utworem nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu, a w szczególności prawo do:

1) autorstwa utworu;
2) oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo;
3) nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania;
4) decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności;
5) nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.

Z kolei autorskie prawa majątkowe, czyli prawa do korzystania z utworu i otrzymywania wynagrodzenia za to korzystanie, gasną z upływem lat siedemdziesięciu:

1) od śmierci twórcy, a do utworów współautorskich - od śmierci współtwórcy, który przeżył pozostałych;
2) w odniesieniu do utworu, którego twórca nie jest znany - od daty pierwszego rozpowszechnienia, chyba że pseudonim nie pozostawia wątpliwości co do tożsamości autora lub jeżeli autor ujawnił swoją tożsamość;
3) w odniesieniu do utworu, do którego autorskie prawa majątkowe przysługują z mocy ustawy innej osobie niż twórca - od daty rozpowszechnienia utworu, a gdy utwór nie został rozpowszechniony - od daty jego ustalenia;
4) w odniesieniu do utworu audiowizualnego - od śmierci najpóźniej zmarłej z wymienionych osób: głównego reżysera, autora scenariusza, autora dialogów, kompozytora muzyki skomponowanej do utworu audiowizualnego.

( Tygodnik"ANGORA" nr 32 z 8 sierpnia 2010, strona 37)
Opis: Oddany Przyjaciel, który odszedł do krainy wiecznego szczęścia.

Odp: Prawo Autorskie

Babciagramolka
Z tego co ja wyczytałam w Regulaminie to nigdzie nie ma mowy o zakazie publikowania swoich przepisów wstawionych na tą stronę w innych miejscach ( przepisy i zdjęcia są zawsze nasza własnością - nie zbywamy swoich praw wstawiając je gdzieś ) .Co nie znaczy , że bez zgody właściciela strony można tak sobie likwidować konto , usuwać przepisy czy wpisy na forum .Zakładając konto na jakimś profilu czerpiemy pośrednio korzyści z tego , że ktoś ten portal utrzymuje - ponosi koszty z tego tytułu. Dzięki stronie promujemy w jakiś sposób siebie , swoje zdjęcia czy przepisy .Bierzemy udział w rankingach, konkursach .Nie może być więc tak , że za swoją zgodą najpierw w czymś uczestniczymy a potem dezorganizujemy cudzą pracę likwidując konto z dnia na dzień. Oczywiście w uzasadnionych przypadkach właściciel na pewno wyraża zgodę na usunięcie konta ale w końcu to my sami zakładając konto zgadzamy się na postanowienia Regulaminu.
Pozwalam sobie zacytować parę akapitów z Regulaminu :
,,... Dodając Wpisy do serwisu Gotujmy.pl Użytkownik oświadcza, że jest ich autorem i zezwala na ich bezterminową i bezwarunkową publikację w serwisie...."
,,.... Wpisy Użytkowników chronione są prawem autorskim, ich rozpowszechnianie jest naruszeniem praw majątkowych autorów przepisów....."
,,... Na życzenie Użytkownika administrator może usunąć Konto Użytkownika na stałe....."
,,... Korzystanie z serwisu www.gotujmy.pl oznacza pełną akceptację treści regulaminu...."
Każdy zakładając konto zaznacza , że zgadza się stosować Regulamin .Treść Regulaminu jest dla każdego dostępna w każdej chwili na dole strony ( jak klikniemy na słowo Regulamin to się otworzy jego treść ).A zgadzając sie stosować do postanowień Regulaminu strony ( i dodatkowo potwierdzając przy wstawianiu przepisu , że jest się jego autorem ) oświadczamy że będziemy stosować Prawo autorskie .

Wracając do Twojego pytania- nie znalazłam nigdzie w Regulaminie zakazu zamieszczania swoich przepisów na innych stronach ( jeśli są zamieszczone tu- bo i nie może być w końcu przepisy sa naszą własnością ) .
Zwracam uwagę na fragment Regulaminu mówiący o tym , że zamieszczając przepis w serwisie zgadzamy się na bezterminowe i bezwarunkowe jego publikowanie na stronie.
Przychodzi mi jeszcze jedno do głowy co nie jest wyraźnie zaznaczone w Regulaminie a co wg mnie jest chyba logiczne .Jeśli ktoś prowadzi swój bloog, stronę czy jakis portal a wstawia tu przepisy to powinien moim zdaniem zadbać o to by podpis na zdjęciu nie reklamował w wyraźny sposób tamtej strony bo niby z jakiej racji ktoś ma się tu reklamować za pomocą wpisów , podpisów czy w innej formie bez uzyskania zgody włascicieli strony ( i kosztów takiej reklamy ) .Oczywiście , że użytkownicy piszą na forum o swoich dokonaniach w konkursach organizowanych w innych miejscach , lub swoich bloogach- nie wiem jak oceniają to własciciele ale ja akurat taki sporadyczny wpis na forum uznaję za dopuszczalny ( w Regulaminie mowa jest o zakazie umieszczania aktywnych linków ) - bo przecież my na innych stronach w ten sam sposób piszemy o swojej aktywności na tej stronie w jakiś sposób ją promując .Ale akurat w tym względzie nie mam pewności jak to jest z punktu widzenia prawa i Regulaminu.

Odp: Prawo Autorskie

To ja mam pytanie trochę z innej kategorii ale jednak nawiązujące do prawa autorskiego.
Zamieściłem kilka swoich przepisów na gotujmy.pl (wszystkie przepisy są autorskie a zdjęcia wykonane samodzielnie) swoje przepisy zamieszczam też w innych miejscach oraz na swoim blogu kulinarnym. Jak ma się to, że te same przepisy znajdują się w kilku miejscach w internecie do regulaminu serwisu?

Odp: Prawo Autorskie

Babciagramolka
Może skopiuję tu swój tekst z innego tematu bo wydaje mio się , że trochę rozjaśnia niepewności w tym co jest a co nie jest plagiatem.
,,...Może ja trochę refleksji :
Nie każdy przepis na podobne danie jest plagiatem- ugotowanie wg przepisu z książki lub wg cudzego przepisu ze zmienionymi nawet minimalnie składnikami i własnym przepisem ( tzn. opisem procedury spisanym własnym tekstem ) jest dozwolone - bo przecież czasem użycie jednego dodatkowego składnika powoduje że potrawa nabiera zupełnie nowego smaku i jest daniem autorskim. Tak można ( a nawet trzeba ) robić - bo przecież gotujemy po to by potrawom nadać indywidualny charakter.
Żródło przepisu dobrze jest podawać gdy nasz przepis jest prawie w 100 % zgodny z oryginałem - w innym przypadku nie jest to konieczne . To , że gotujemy pomidorówkę nie znaczy , że popełniamy plagiat. Jak zwykle wszystko polega na logice i dobrej woli . Kucharze ( i gotujący amatorsko ) dzielą się na odtwórców i eksperymentatorów . Ci pierwsi fantastycznie gotują trzymając się latami wiernie jakiejś procedury . Ci drudzy jak w przepisie jest cebula a zabrakło im jej w domu akurat - dadza por i stworzą własną potrawę. Dzięki takim przypadkom powstają nowe czasem bardzo udane przepisy . Tu trochę inaczej doprawimy , tam zamienimy jedno na drugie . Niby to samo a zupełnie coś innego .
Zwracam uwagę na jeszcze jedno- spisując swój przepis warto pomyśleć nad tym by nie używać w stosunku do swojego autorskioego przepisu nazwy użytej przez kogoś innego. Jeśli np robię krupnik szczawiowy ( inspirując się przepisem Heni i dostosowując go do swojego smaku ) to nie wstawiam przepisu na Krupnik szczawiowy tylko nazywam go Krupnikiem szczawiowy wg Buni i piszę że Henia mnie zainspirowała. To pozwala uniknąć nieporozumień ...."

zmieniono 1 raz (ostatnio 07 sie 2010 21:02 przez Babciagramolka)

Odp: Odp: Prawo Autorskie

Babciagramolka
luna19 napisał(a):

no i wszystko jasne, szkoda tylko ze do kazdemu plagiatorowi trzeba to podstawiać pod nos ..


Reniu - to akurat nie jest problem. Doskonale rozumiem , ze nie wszyscy znają Prawo Autorskie ( jak i większość przepisów prawnych ) .To normalne i zrozumiałe. I jeżeli spotykam się z kopiowaniem staram się zawsze najpierw zwrócić uwagę prywatnie bo może ktoś rzeczywiście nie wie , że tak nie można .Problem zaczyna się wtedy gdy ktoś wypiera się tego co zrobił , świadomie zmienia np jedno zdanie w tekście by sprzeczać się potem o to że to juz nie jest plagiat , albo udaje że nie słyszy , sprawa przyschnie a potem robi to po raz drugi , trzeci, dziesiąty. Martwi mnie to , że tak wiele osób uważa , ze nie ma problemu bo to tylko przepis .A przecież to nieistotne czy to przepis , laurka dla Babci zrobiona przez 3 -latka czy arcydzieło na miarę Nobla .Wszystko stanowi czyjąś własność .Dobrem społecznym staje się na określonych warunkach , po upływie pewnego czasu - i na pewno te akurat zwolnienie z przestrzegania Prawa autorskiego co do przepisów zamieszczonych w necie zastosowania nie ma .

zmieniono 1 raz (ostatnio 07 sie 2010 21:00 przez Babciagramolka)

Odp: Prawo Autorskie

luna19
  • luna19

  • Posty: 1158
  • Przepisy: 572
  • Artykuły: 0
no i wszystko jasne, szkoda tylko ze do kazdemu plagiatorowi trzeba to podstawiać pod nos ..

Prawo Autorskie

Babciagramolka
W zwiazku z tym , że wiele osób ma wątpliwości co do zasad Prawa Autorskiego podaję link do strony na której jest zamieszczony cały teks i kilka paragrafów , które są najistotniejsze . Moze ktoś po przeczytaniu tego zastanowi się nad tym czy warto kopiować cudzą pracę .

http://krzysztof.microchip.net.pl/fotolog/prawo-autorskie.htm


,,,....


USTAWA
z dnia 4 lutego 1994 r.

o prawie autorskim i prawach pokrewnych


Rozdział 1
Przedmiot prawa autorskiego

Art. 1.
1. Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o
indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od
wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).
2. W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:
1) wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie,
publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe),
2) plastyczne,
3) fotograficzne,
4) lutnicze,
5) wzornictwa przemysłowego,
6) architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne,
7) muzyczne i słowno-muzyczne,
8) sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne,
9) audiowizualne (w tym wizualne i audialne).
3. Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby
miał postać nie ukończoną.
4. Ochrona przysługuje twórcy niezależnie od spełnienia jakichkolwiek formalności.

Art. 2.
1. Opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka,
adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa
do utworu pierwotnego.
2. Rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy
utworu pierwotnego (prawo zależne), chyba że autorskie prawa majątkowe
do utworu pierwotnego wygasły.
3. Twórca utworu pierwotnego może cofnąć zezwolenie, jeżeli w ciągu pięciu
lat od jego udzielenia opracowanie nie zostało rozpowszechnione. Wypłacone
twórcy wynagrodzenie nie podlega zwrotowi.
4. Za opracowanie nie uważa się utworu, który powstał w wyniku inspiracji
cudzym utworem.
5. Na egzemplarzach opracowania należy wymienić twórcę i tytuł utworu pierwotnego.
.........
...,, Art. 26.
Wolno w sprawozdaniach o aktualnych wydarzeniach przytaczać fragmenty
utworów udostępnianych podczas tych wydarzeń, jednakże w granicach uzasadnionych
celem informacji...."
..... Rozdział 8
Ochrona autorskich praw osobistych

Art. 78.
1. Twórca, którego autorskie prawa osobiste zostały zagrożone cudzym działaniem,
może żądać zaniechania tego działania. W razie dokonanego naruszenia
może także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła
czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności aby
złożyła publiczne oświadczenie o odpowiedniej treści i formie. Jeżeli naruszenie
było zawinione, sąd może przyznać twórcy odpowiednią sumę pieniężną
tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę albo - na żądanie twórcy
- zobowiązać sprawcę, aby uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany
przez twórcę cel społeczny...."

,,.... Rozdział 14
Odpowiedzialność karna

Art. 115.
1. Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa
całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 2, ograniczenia wolności
albo grzywny.
2. Tej samej karze podlega, kto rozpowszechnia bez podania nazwiska lub
pseudonimu twórcy cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania,
artystyczne wykonanie albo publicznie zniekształca taki utwór, artystyczne
wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie.
3. Kto w celu uzyskania korzyści majątkowej w inny sposób niż określony w
ust. 1 lub 2, narusza cudze prawo autorskie lub prawa pokrewne określone
w art. 16, 17, 18, 86, 94 ust. 2 i art. 97,
podlega karze pozbawienia wolności do roku, ograniczenia wolności
albo grzywny....."
Zamieszczone w Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83

Odpowiedz na/ edytuj Prawo Autorskie