Sposób przygotowania:
Nalewka z aronii
Pierwsze 4 składniki doprowadź do wrzenia i gotuj 20 minut na wolnym ogniu, na minutę przed końcem dodaj kwasek cytrynowy. Pozostaw do całkowitego wystudzenia. Odcedź przez płótno,nie przeciskaj (!). Połącz ze spirytusem, rozlej do butelek pozostaw na minimum 30 dni (im dłużej tym lepiej, po pół roku odstania jest suuuuper), w temperaturze pokojowej, w ciemnym miejscu.
Babciagramolka
Śliweczka
yola
4Kazik5
Chyba obie macie rację, wiśniowe liście ponadto dodają nieco smaku i zapachu(zaparzyłem kiedyś kilka liści) ...spróbujcie tego naparu, musi być bardzo mocny(!!) i dodajcie do filiżanki zaparzonej herbaty kilka kropel.
Mam jeszcze trzy nalewki zrobione ale robiłem je pierwszy raz i muszą jeszcze postać do końca stycznia, jak będą warte publikacji to wstawię. W grę wchodzą : (między innymi)orzechy jeszcze mleczne, liście czarnej porzeczki, jałowiec, lawenda, cytryna i pomarańcza, cynamon, goździki i wanilia.
msewka
4Kazik5
Ewulka, ręczę, że tak zrobiona nie ma właśnie nawet śladu cierpkości. Przy okazji: jak będziesz miała aronię to ponakłuwaj ją i zalej w słoiku płynnym miodem1 cm ponad, wstaw w ciemne miejsce na tydzień, lub dwa. Potem spróbuj owoce, o miodzie nie wspomnę. Możesz pić jako dodatek do wody albo zmieszać 1:1 z alkoholem.
msewka