Słownik kulinarny

a

Aronia

Aronia
fot. Fotolia
Aronia – to krzew należący do rodziny różowatych. Pozostaje w rodzinnej relacji w stosunku do jarzębiny. Jej charakterystyczną cechą jest gorzki, cierpki smak. Najbardziej popularna odmiana aronii ma niewielkie, okrągłe owoce o ciemno granatowej, a nawet czarnej barwie. Możemy także spotkać aronię czerwoną i siwolistną. Ojczyzną aronii jest Kanada i USA. Do Europy zaś dotarła dzięki Rosji. Warto wiedzieć, że jest to owoc niezwykle odporny na ekstremalnie niskie temperatury (nawet do -30 stopni).Bywa uprawiana w celach ozdobych, ponieważ jesienią zmieniają barwę na czerwoną.

Zawartość

Aronia zwana jest owocem życia ze względu na dużą zawartość witamin i składników mineralnych. Znajdziemy w niej bioflawonoidy, witaminy: C, PP, B2, B9, E oraz wiele makro- i mikroelementów: wapń, bor, żelazo, miedź, jod, molibden. Jest ona doskonałym źródłem błonnika oraz polifenowi.

Działanie

Aronia działa wzmacniająco na organizm. Obniża poziom złego cholesterolu we krwi. Spowalnia wchłanianie glukozy, dlatego polecana jest cukrzykom. Ma dobroczynny wpływ na układ krwionośny, a także na wzrok. Regularne spożywanie aronii powoduje podniesienie odporności człowieka. Dzięki sporej zawartości błonnika owoc ten reguluje metabolizm. Twierdzi się, że aronia to doskonała broń przed chorobami cywilizacyjnymi i nowotworowymi.

Zastosowanie

Surowa aronia ma wyrazisty, gorzki smak. Najwięcej zyskuje, gdy znajdzie się już w przetworzonej formie. Przygotowuje się z niej pyszne soki, dżemy, konfitury czy nalewki. Aronia sprawdza się także jako składnik ciast, naleśników, musów czy lodów.