Słownik kulinarny

w

Wiśnie

Wiśnie
fot. Fotolia
Wiśnia to owoce drzewa wiśniowego z rodziny różowatych. Wiśnie uprawia się na szeroką skalę, głównie dla potrzeb przemysłu spożywczego. Obecnie wiśnie uprawia się niemal na całym świecie. We wschodniej Azji, Japonii, którą nazywa się ''krajem kwitnącej wiśni''. Znanych jest około sześćdziesiąt gatunków wiśni, natomiast w naszym kraju można się jedynie natknąć na dwa rodzaje wiśni: wiśnia karłowata i czereśnia ptasia.

Zawartość
Wiśnie zawierają witaminy: A, B1, B2, C, PP, białko, tłuszcze, węglowodany ( glukozę i fruktozę ), błonnik, kwasy organiczne (jabłkowy, cytrynowy, oksalowy ), składniki mineralne: potas, wapń, sód, miedz, żelazo, magnez, jod, fosfor.

Działanie
Lista dobroczynnego działania tego niepozornego owocu jest dość długa. Posiadają wiele właściwości leczniczych, są źródłem naturalnego błonnika, obniżają poziom cholesterolu, obniżają gorączkę, wzmagają apetyt, zapobiegają anemii, stabilizują pracę serca, chronią przed chorobami krążenia, zapobiegają chorobom zwyrodnieniowym stawów, powstawaniu nowotworów, wspomagają pracę nerek. Kwaśne wiśnie i sok regulują procesy trawienne, pobudzają wydzielanie soków żołądkowych, wspomagają oczyszczenie organizmu z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Mają działanie moczopędne i przeczyszczające, likwidują zaparcia, działają antybakteryjnie i antyseptycznie, uelastyczniają ściany naczyń krwionośnych, poprawiają krążenie w naczyniach włosowatych, zapobiegają powstawaniu skrzepów i żylaków, przeciwdziałają obrzękom, korzystnie wpływają na skórę, neutralizują wolne rodniki i wspomagają odchudzanie. Sok wiśniowy rozrzedza śluz w stanach zapalnych dróg oddechowych, działa antyseptycznie i wykrztuśnie, pomaga na bezsenność i przyspiesza zasypianie, dzięki dużej zawartości melatoniny naturalnego przeciwutleniacza, który reguluje rytm aktywności i snu. Wiśnie i sok wiśniowy jest skutecznym środkiem zastępczym mocnych leków nasennych. 

Zastosowanie
Wiśnie znalazły szerokie zastosowanie w kosmetyce, odżywiają, koją, regenerują i nawilżają naszą skórę, udrażniają pory skórne, oraz włosy. Wiśnie wykorzystuje się do produkcji, mydeł, szamponów, olejków do kąpieli, balsamów do ciała i ust, peelingów. Chronią również skórę przed promieniowaniem UVA i UVB, opóźniając procesy starzenia skóry, spowalniają powstawanie zmarszczek.Wiśnie możemy spożywać na surowo lub jako dodatek do ciast i deserów. Możemy przyrządzać z nich przetwory, świeże owoce można suszyć, mrozić i kandyzować. Mimo to zachowują swoje lecznicze właściwości przygotowane z nich kompoty, soki, dżemy, konfitury, wina, nalewki i likiery.
Wiśniowy sernik

Wiśniowy sernik

aga-25 aga-25

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Omlet na słodko

Omlet na słodko

lalunia lalunia

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: