Słownik kulinarny

p

Pieprz

Pieprz
fot. Panthermedia
 Pieprz
Opis: nazwany Królem Przypraw ze względu na duże zapotrzebowanie w czasach rozkwitu handlu. Pierwsza wzmianka pochodzi z Indii sprzed  około 4000 lat. W tamtym okresie stosowano go nie tylko jako przyprawa ale jako pieniądz.  Posiada właściwości rozgrzewające oraz działanie antydepresyjne
Rodzaje pieprzu:
  1. Pieprz czarny
    Pochodzenie:  Indie
    Opis: najpopularniejszy pieprz dostępny na rynku. Niektórzy uważają, że idealny duet stanowi jedynie z solą, dzięki czemu stanowią przyprawę uniwersalną.
  2.  Pieprz zielony
    Opis: niedojrzała odmiana pieprzu czarnego. Posiada łagodny smak, przez co często używany jest do dekoracji potraw bądź w potrawach, w których lekko należy podkreślić smak.
  3.  Pieprz różowy
    Pochodzenie: Peru
    Opis: pieprz różowy nie jest pieprzem lecz przyprawą do niego podobną, która posiada gorzki intensywny smak podobny do pieprzu czarnego, często używany jako jego zamiennik. Jest podstawowym elementem kuchni europejskiej i orientalnej, choć znaleźć go można głównie w mieszankach przyprawowych. Idealnie się nadaje do drobiu, cielęciny, zup, jaj jak również deserów. Często nazywany pieprzem gwinejskim, peruwiańskim bądź czerwonym.
  4. Pieprz biały
    Pochodzenie: Indie
    Opis: swoją sławę zdobył dzięki delikatnemu korzennemu smakowi. Stosowany do delikatnych dań oraz deserów.
  5. Pieprz cytrynowy
    Opis: mieszanka pieprzu białego oraz czarnego z dodatkiem kwasku cytrynowego, skórka cytrynową a czasami nawet kurkumą. Idealna w przyprawianiu mięs i ryb.
  6. Pieprz seczuański
    Pochodzenie: Seczuan
    Opis: nazwę zawdzięcza chińskiej prowincji Seczuan i tam też jest bardzo popularny. Pieprz seczuański  jest pieprzem dzikim, pozyskuje się go z owoców jesionu klonowego.  Jest idealny do mięsa drobiowego ponieważ posiada ostry smak z nutą cytryny.
  7. Pieprz goździkowy
    Pochodzenie: Ameryka Południowa
    Opis:  nazwa zwyczajowa to ziele angielskie. Posiada goździkowy zapach i często jest stosowany do marynat, przetworów. Co ciekawe w Indiach znalazł zastosowanie jako likier.
  8. Pieprz długi
    Pochodzenie: południowo-wschodnia Azja
    Opis: stosowany głównie w kuchni indonezyjskiej. Jest najtańszym pieprzem na rynku.
  9. Pieprz kolorowy
    Opis: jest to mieszanka pieprzu czarnego, białego, zielonego i czerwonego. Idealny do dekoracji potraw jak i do urozmaicenia dań, nadając im oryginalny smak.