Słownik kulinarny

p

Pieprz

Pieprz
fot. Panthermedia
 Pieprz
Opis: nazwany Królem Przypraw ze względu na duże zapotrzebowanie w czasach rozkwitu handlu. Pierwsza wzmianka pochodzi z Indii sprzed  około 4000 lat. W tamtym okresie stosowano go nie tylko jako przyprawa ale jako pieniądz.  Posiada właściwości rozgrzewające oraz działanie antydepresyjne
Rodzaje pieprzu:
 1. Pieprz czarny
  Pochodzenie:  Indie
  Opis: najpopularniejszy pieprz dostępny na rynku. Niektórzy uważają, że idealny duet stanowi jedynie z solą, dzięki czemu stanowią przyprawę uniwersalną.
 2.  Pieprz zielony
  Opis: niedojrzała odmiana pieprzu czarnego. Posiada łagodny smak, przez co często używany jest do dekoracji potraw bądź w potrawach, w których lekko należy podkreślić smak.
 3.  Pieprz różowy
  Pochodzenie: Peru
  Opis: pieprz różowy nie jest pieprzem lecz przyprawą do niego podobną, która posiada gorzki intensywny smak podobny do pieprzu czarnego, często używany jako jego zamiennik. Jest podstawowym elementem kuchni europejskiej i orientalnej, choć znaleźć go można głównie w mieszankach przyprawowych. Idealnie się nadaje do drobiu, cielęciny, zup, jaj jak również deserów. Często nazywany pieprzem gwinejskim, peruwiańskim bądź czerwonym.
 4. Pieprz biały
  Pochodzenie: Indie
  Opis: swoją sławę zdobył dzięki delikatnemu korzennemu smakowi. Stosowany do delikatnych dań oraz deserów.
 5. Pieprz cytrynowy
  Opis: mieszanka pieprzu białego oraz czarnego z dodatkiem kwasku cytrynowego, skórka cytrynową a czasami nawet kurkumą. Idealna w przyprawianiu mięs i ryb.
 6. Pieprz seczuański
  Pochodzenie: Seczuan
  Opis: nazwę zawdzięcza chińskiej prowincji Seczuan i tam też jest bardzo popularny. Pieprz seczuański  jest pieprzem dzikim, pozyskuje się go z owoców jesionu klonowego.  Jest idealny do mięsa drobiowego ponieważ posiada ostry smak z nutą cytryny.
 7. Pieprz goździkowy
  Pochodzenie: Ameryka Południowa
  Opis:  nazwa zwyczajowa to ziele angielskie. Posiada goździkowy zapach i często jest stosowany do marynat, przetworów. Co ciekawe w Indiach znalazł zastosowanie jako likier.
 8. Pieprz długi
  Pochodzenie: południowo-wschodnia Azja
  Opis: stosowany głównie w kuchni indonezyjskiej. Jest najtańszym pieprzem na rynku.
 9. Pieprz kolorowy
  Opis: jest to mieszanka pieprzu czarnego, białego, zielonego i czerwonego. Idealny do dekoracji potraw jak i do urozmaicenia dań, nadając im oryginalny smak.