Indyk pieczony w całości to dobry pomysł na obiad dla całej rodziny. Mięso piecze się w piekarniku w brytfannie lub głębokiej blasze. Do pieczenia przyda się specjalna pipeta kuchenna do polewania mięsa marynatą lub sosem oraz termometr wskazujący temperaturę wewnątrz pieczeni. Miernik temperatury wbija się głęboko w mięso, a tarczę ze wskazówkami ustawia się tak, aby było widać stopnie bez konieczności otwierania piekarnika. Pipetę można zastąpić łyżką stołową lub chochlą do zupy. Nadzienie do indyka można zrobić na słodko, np. ze świeżych jabłek i suszonych owoców, oraz na słono, np. z suszonych pomidorów, kaszy, pieczarek, szpinaku lub podrobów. Aby farsz nie wypłynął z mięsa w trakcie pieczenia, indyk faszerowany powinien być wcześniej zaszyty, najlepiej bawełnianą nitką. Marynata do indyka to tzw. solanka, którą robi się z wody i soli. Mięso moczy się w solance pod przykryciem przez całą noc. Po wyjęciu indyka z marynaty, osusza się go papierowym ręcznikiem i naciera pieprzem w środku i na zewnątrz. Następnie mięso nadziewa się farszem i zaszywa, aby nadzienie nie wypłynęło. Blachę lub brytfannę smaruje się oliwą z oliwek, w mięso wbija się termometr i całość piecze w piekarniku, przez pierwsze pół godziny w temperaturze około 200 stopni Celsjusza, a następnie w około 170 stopniach Celsjusza. Aby mięso było soczyste, należy je w trakcie pieczenia kilka razy polać wytworzonym przez nie sokiem. Jeśli sosu jest za mało, wystarczy wlać do brytfanny wrzącą wodę. Kiedy indyk nadziewany zacznie się mocno przypiekać, można go okryć papierem do pieczenia. Po upieczeniu indyka, mięso od razu kroi się na kawałki, używając do tego ostrego noża i widelca.

Indyk pieczony w całości z warzywami

Indyk dobrze smakuje pieczony w piekarniku z warzywami, np. marchewką, burakami, cebulą, porem i czosnkiem. Namoczone wcześniej w marynacie mięso, osusza się i naciera dokładnie pieprzem po wewnętrznej i zewnętrznej stronie. Marchew kroi się w paski i układa w brytfannie, w której będzie pieczone mięso. Na warzywa kładzie się indyka w całości, piersią ku górze. Następnie buraki, por, cebulę oraz czosnek kroi się na mniejsze kawałki i wkłada do środka drobiu. Warzywa, które się nie zmieszczą, można ułożyć obok indyka w brytfannie. Mięso doprawia się majerankiem, solą i papryką ostrą lub słodką. Indyka z warzywami można przykryć na czas pieczenia folią aluminiową.

Indyk pieczony po amerykańsku

Tradycyjnego indyka po amerykańsku, jakiego przyrządza się na Święto Dziękczynienia, piecze się w całości. Mięso przez noc moczy się w wodzie mineralnej. Sekretem wyjątkowego smaku indyka jest klarowane masło z dodatkiem skórki pomarańczowej i czosnku, które wstrzykuje się indykowi pod skórę, a następnie oblewa go nim z wierzchu. Farsz do indyka robi się z moreli, pomarańczy, cieciorki i mandarynek, a doprawia kminkiem, gałką muszkatołową i białym pieprzem. Faszerowany indyk doskonale smakuje podany z ziemniakami lub kukurydzą.

Polecane przepisy do kategorii Indyk pieczony w całości

Znaleźliśmy 2 przepisów w kategorii Indyk pieczony w całości