Pyza

Pyza

Złoty Ekspert
[Przepisów: 988]

SUPERPRZEPIS

Sosnówka - nalewka na pędach

 • 4
 • TRUDNOŚĆ: średnie
 • CZAS:
         
ocena: 4/5 głosów: 6

Nalewka sosnowa jest dobrym lekarstwem na przeziębienie - leczniczo zażywa się jej ok. 50 g na wieczór, przed położeniem się spać

Sosnówka - nalewka na pędach Więcej zdjęć (5)

Składniki:

Sosnówka - nalewka na pędach

 

 • ok. 1 , 25 l syropu z pędów sosny
 • ok. 2 , 5 - 3 l spirytusu 96 %
 • woda przegotowana, zimna

Sposób przygotowania:

Sosnówka - nalewka na pędach

Pamiętacie syrop na pędach sosny jaki nastawiłam wiosną?przepis jak to zrobić znajdziecie tutaj - https://gotujmy.pl/syrop-z-pedow-sosnowych,przepisy,148869.html Taki syrop i pędy są właśnie potrzebne do zrobienia nalewki. Zlewając syrop nie odciskałam pędów - zlałam po prostu tyle ile ściekło. Pędy pozostały w słoju i zalałam je spirytusem zmieszanym nieco z wodą - na 1 litr spirytusu dodałam ok. 200 ml zimnej, przegotowanej wody.


Słój odstawiłam tym razem w ciemne miejsce na ok. 3 tygodnie i co kilka dni nim potrząsałam. Zlany syrop, a było go ok. 1 , 25 litra, zmieszałam z 150 ml spirytusu bo bałam się żeby się nie zepsuł - szczelnie zakręcony odstawiłam do lodówki. Gdy nalewka dobrze naciągnęła zlałam cały płyn do dużego naczynia. Pędy przelałam ok. 1/2 litra przegotowanej zimnej wody i partiami dobrze je odcisnęłam - mnie nie będą już potrzebne chociaż są podobno tacy co zalewają je spirytusem ponownie . . .


Do zlanej przez sito wyłożone gazą nalewki dodałam z powrotem syrop - ja wlałam cały bo lubimy słodkie naleweczki, ale możecie sobie dolać go wedle własnego smaku. Trzeba też spróbować czy moc nalewki jest odpowiednia - zawsze można ją nieco rozcieńczyć. Nalewkę rozlałam do czystych butelek, opisałam je i odstawiłam w ciemne miejsce - niech sobie postoi przynajmniej kilka miesięcy, nieco się sklaruje i dojrzeje. A zimą będzie świetnym lekarstwem w razie przeziębienia.

Sosnówka - nalewka na pędach
syrop sosnowy jaki powstał przez kilka tygodni z pędów zasypanych cukrem trzeba zlać
Sosnówka - nalewka na pędach
zmieszany z niewielką ilością spirytusu odstawiłam do lodówki
Sosnówka - nalewka na pędach
pozostałe w słoju pędy zalałam lekko rozcieńczonym spirytusem i odstawiłam na 3 tygodnie
Sosnówka - nalewka na pędach
po tym czasie nastaw zlałam i dodałam do niego syrop z lodówki - wymieszałam i rozlałam do butelek

Tagi:

sosnówka