Słownik kulinarny

a

Awokado

Awokado
fot. Fotolia
Pochodzenie: jest to owoc rosnący w klimacie tropikalnym i subtropikalnym Ameryki Środkowej.
Awokado posiada długi okres dojrzewania, który trwa od 6 do 8 miesięcy. Uważane jest za najkaloryczniejszy owoc jaki rośnie na naszej planecie. Posiada mączny, mdły i lekko orzechowy smak. 
Jest owocem o dużej zawartości tłuszczu, co mało sprzyja osobom chcącym zmniejszyć wagę ciała. Dzięki obecności kwasu oleinowego obniża poziom cholesterolu, a zawartość potasu reguluje ciśnienie krwi. Kwas linolowy oraz estry chronią błony komórek, wspomagają układ odpornościowy. Z kolei fitosterole odpowiadają za przeciwdziałanie stanom zapalnym. Zawiera również witaminy : B1, B2, B6, E, D, C, karoten oraz i białko. Posiada żelazo i miedź, co wspomaga regenerację krwinek czerwonych i zapobiega niedokrwistości. 
 
Dzięki swoim właściwościom wspomaga pracę układu pokarmowego. Ze względu na zawartość luteiny pozytywnie wpływa na wzrok. Spożywanie awokado zalecane jest osobom chorującym na miażdżycę i nadciśnienie krwi ze względu na niensycone kwasy tłuszczowe. Owoc ma działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne, zapobiega powstawaniu zmarszczek, zmniejsza powstawanie chorób nowotworowych. Badania dowiodły że awokado stosowane w codziennej diecie zmniejsza stany zapalne stawów. 
 
Zastosowanie
Awokado ma bardzo szerokie zastosowanie w przepisach kulinarnych. Jednym z najpopularniejszych produktów jest pasta guacamole do pieczywa. Przyrządza się również chłodniki z awokado i różnego rodzaju sałatki. Jest składnikiem sushi. Należy pamiętać, że najlepiej spożywać awokado na surowo, gdyż zawarte w nim cenne składniki odżywcze pod wpływem ciepła zostają utracone. Awokado ma również zastosowanie w kosmetyce, m.in. do maseczek, które łagodzą podrażnioną skórę.
 

Sałatka z awokado

Sałatka z awokado

iwa643 iwa643

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: