Agnieszka 72

Agnieszka 72

Mistrz Kuchni
[Przepisów: 105]

Drożdżówki na zsiadłym mleku z powidłami

  • TRUDNOŚĆ: łatwe
  • CZAS:
  • PORCJE: 5
  • KALORIE: 100
         
ocena: 0/5 głosów: 0

Zapraszam na pyszne, puszyste i rozpływające się w ustach drożdżówki z powidłami. Znikają w mgnieniu oka.

Drożdżówki na zsiadłym mleku z powidłami

Składniki:

Drożdżówki na zsiadłym mleku z powidłami

drożdże

 

  • dodatkowo :
  • 1 słoik powideł śliwkowych 300 g.

Sposób przygotowania:

Drożdżówki na zsiadłym mleku z powidłami

ETAP 1:

Drożdżówki na zsiadłym mleku z powidłami

Do miski wsypać mąkę. W środku mąki zrobić rowek i wsypać drożdże podsypać je mąką oraz cukrem i wlać na nie ciepłe mleko. Wsypać po bokach cukier, wbić całe jajko wlać podgrzane letnie zsiadłe mleko. Tak przygotowane pozostawić w ciepłym miejscu pod ściereczką aby drożdże zaczęły pracować. Gdy jest już widoczna praca drożdży całość wyrobić na jednolite ciasto. Następnie rozpuścić margarynę wlać do wyrobionego ciasta i wyrabiać tak długo, aż ciasto wchłonie całą margarynę. Po wchłonięciu margaryny podsypać małą garść mąki i jeszcze wyrobić. Ciasto wychodzi mięciutkie i delikatne.

ETAP 2:

Drożdżówki na zsiadłym mleku z powidłami

Jak już mamy wyrobione przygotowane ciasto wtedy odrywać małe kawałki ciasta rozpłaszczyć go w ręku nakładać po łyżeczce powideł śliwkowych lub dowolnej marmolady, zakleić ciasto, uformować bułeczkę i układać je na blaszce od piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia. Przygotowane wszystkie bułeczki posmarować żółtkiem i obsypać dość obficie cukrem kryształ. Tak przygotowane bułeczki pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.

ETAP 3:

Drożdżówki na zsiadłym mleku z powidłami

Gdy bułki przygotowane ładnie już podrosły, (a jest to widoczne gołym okiem), wtedy rozgrzać piekarnik do 180 stopni. Wstawić wyrośnięte bułeczki do nagrzanego piekarnika i piec 30 minut do ładnego zarumienienia w zależności od piekarnika (ja już na wyczucie wiem kiedy są dobrze upieczone). Upieczone bułki wyjąć z piekarnika i pozostawić do ostygnięcia.

ETAP 4:

Przestudzone bułki powoli odrywać jedną od drugiej i układać na talerzu. Bułki są tak miękkie i delikatne, że aż łamią się podczas większego ucisku.

Bułeczki są tak pyszne, że znikały tak jak pisałam puki zdążyły mi wystygnąć. Z podanego przepisu wyszło mi 15 bułek lecz to zależne jest od tego jakie kawałki ciasta będziemy urywać do zrobienia bułek.

Polecam całym sercem takie swojskie to chociaż wiadomo co jemy, a jeszcze ciepłe świetnie zajada się z zimnym mlekiem. Jeżeli ktoś woli można ciasto wyrobić w robocie kuchennym ja wolę robić ręcznie ponieważ muszę czuć ciasto, które wyrabiam.