jaką płyte wybrać?

Obserwuj wątek

Odp: jaką płyte wybrać?

maciek_001
Płyta ceramiczna to trochę inna sprawa. Trzeba z nią się zapoznać i przyzwyczaić do kilku zjawisk. Tutaj zaletą są naczynia o średnicy dna dobranej do średnicy poszczególnych grzałek.
Należy unikać naczyń o mniejszej średnicy niż grzałka; powstają straty ciepła.
Regulacja mocy nie polega na zmianie mocy grzania, tylko na zmianie energii dostarczanej w jakimś odstępie czasu. Np. co 10 sekund płyta się włącza na 2 sekundy albo na 5 sekund, albo na 9 sekund. Ale zawsze z tą samą, pełną mocą. We wszystkich tych przypadkach garnek odbierze różną energię i będzie się gotował słabiej lub mocniej.

Jeśli już się gotuje a my wyłączymy grzanie, to dalej się gotuje, gdyż płyta ceramiczna jest nagrzana i jeszcze przez jakiś czas oddaje ciepło (tzw. szczątkowe). Zresztą nie tylko płyta, ale i grube dno garnka. Zjawisko to może trwać przez kilkanaście sekund do minuty
Jeśli o tym pamiętamy, to wyłączamy grzanie trochę wcześniej niż trzeba i nie zdejmujemy od razu naczynia z płyty. Wykorzystywanie tej energii daje w skali całego roku oszczędności. Jeśli o tym nie pamiętamy, to są straty.

Niestety z płytą ceramiczna trzeba się obchodzić jak z jajkiem. Jeśli wyślizgnie się patelnia, która ma dno o grubości 1 cm i waży kilka kg, to możemy mieć wydatek. Jak saper; jedna chwila nieuwagi i problem.
Mnie z wysokości 50 cm spadła mała buteleczka na krawędź płyty i wyszczerbiła ją. Brzegi płyty mają fazę i są cieńsze.

Jeśli coś wykipi to też jest kłopot. Płyta jest b. gorąca, płyn się przypala, przywiera i nic nie możemy zrobić, dopóki płyta nie wystygnie. Nie wolno próbować tego ścierać, szczególnie gąbką, gdyż wtedy dopiero będzie problem. Można szybko zetrzeć kilkakrotnie złożonym papierowym ręcznikiem (najlepiej mokrym), ale to są półśrodki.
Po takim zdarzeniu musimy dokładnie wytrzeć i umyć dno naczynia, wyczyścić i dokładnie umyć ostudzoną płytę i dopiero kontynuować gotowanie. Zabrudzone płyta za każdym razem musi być doprowadzona do zupełnej czystości.
Problem ten spowodował, że dopóki dobrze nie wyreguluję mocy grzania, nie odchodzę od kuchni.
Dzięki temu przypadki wykipienia należą do rzadkości.
Trzeba pamiętać, że grube dno naczynia bardzo pomaga w różnych sytuacjach, ale nie uratuje od przypalenia, jeśli bardzo się o to postaramy.

Reasumując, do kuchni elektrycznej jestem przyzwyczajony, znam jej zalety oraz wady i do kuchni gazowej na pewno nie wrócę.

PS
Raz na rok przychodzi mi ochota, żeby przypiec dwie połówki cebuli i dodać do rosołu.
W kuchni gazowej miałem różne kółka wykonane z blachy mosiężnej (grubej na ok. 2mm), które podkładane były pod naczynia starego typu, żeby sztucznie zwiększyć grubość dna. Na tych kółkach piekłem cebulę.
Na płycie ceramicznej jakiś czas nie robiłem tego (nie miałem dobrego pomysłu). Ale któregoś dnia wziąłem kawałek folii aluminiowej, z kilku warstw złożyłem kwadrat, położyłem na płytę a na folii cebulę, zawijając brzegi do środka, żeby sok się na płytę nie wylał.
Oczywiście moc grzania musi być niewielka, żeby cebuli od razu nie spalić.

Tyle szybkich uwag nt. tych dwóch rodzajów kuchni.
Pozdrawiam wszystkich

Odp: jaką płyte wybrać?

maciek_001
Całe moje doświadczenie, to wieloletnie użytkowanie kuchni gazowej i również wieloletnie gotowanie na dwóch różnych rodzajach płyt elektrycznych (ceramicznych). Indukcyjnej kuchni nie miałem, chociaż zdaję sobie sprawę jak działa i jakie może mieć cechy.

Kuchnia gazowa nie ma dużej sprawności, gdyż duża część energii pochodzącej ze spalanego gazu idzie w powietrze.
Ma zalety, do których należy prosta, wzrokowa ocena wielkości potrzebnego płomienia. Tak pracuje większość ludzi, nie patrząc na ustawienie kurka od gazu.
Drugą zaletą jest dość szybka reakcja na zwiększony lub zmniejszony płomień. Tutaj nie ma opóźnienia i ciepła szczątkowego, jak w płycie ceramicznej.
Wadą jest silne nagrzewanie nad końcem płomienia gazowego (kółko), gdyż tam występuje b. duża temperatura. Jeśli mamy naczynie z cienkim dnem a w środku coś innego, niż wodę, no to musimy uważać, żeby nie przypalić.
Patelnia z niewłaściwym dnem niezbyt nadaje się do smażenia na gazie, gdyż jej dno nagrzewa się zgodnie z kształtem płomienia i lubi przypalać.
Poza tym spaliny gazowe nie są zaletą.
Ale zaletą jest to, że gdy nad kuchnią gazową wyślizgnie się coś z ręki i spadnie, raczej strat nie ma.
Trzeba tylko posprzątać, co można zrobić prawie od razu.

Odp: jaką płyte wybrać?

annamaria
  • annamaria

  • Posty: 19
  • Przepisy: 75
  • Artykuły: 0
Myślę, że lepsza będzie elektryczna.

Odp: jaką płyte wybrać?

Miron
  • Miron

  • Posty: 4
  • Przepisy: 0
  • Artykuły: 0
Ja mam płytę indukcyjną Candy CI 640 C. Taka płyta niestety dużo zżera prądu ok 6kw w porównaniu zmywarka czerpie 1kw. to spora różnica.
ale ja nie żałuje tego zakupu. Grzanie indukcyjne jest czymś co strasznie ułatwia nam życie. Szybkość z jaką gotuje się woda mieści się poniżej minuty można potrawy trzymać w odpowiedniej temperaturze, bez stresu że coś się może przypalić. łatwo się czyści taką płytę.
dużo plusów ma taka płyta.

Odp: jaką płyte wybrać?

ag02ta
  • ag02ta

  • Posty: 1
  • Przepisy: 0
  • Artykuły: 0
witam was wszystkich siedze w tym internecie i tak czytam o tych płytach i gazówkach i nic z tego nie wychodzi jaki jest naprawde rachunek za prad przy indukcji bo ja urzadzam kuchnie i tak czytam kazde forum i tak naprawde nikt nie pisze jaki jest rachunek za prad ja mam gaz podlaczony i niewiem co wybrac

Odp: jaką płyte wybrać?

misia53
  • misia53

  • Posty: 7268
  • Przepisy: 345
  • Artykuły: 0
Ja nie polecam płyty indukcyjnej . Garnki do niej są drogie,te tanie z Ikei absolutnie nie polecam- przepalają się.i ogólnie to bzyk , bzyk co jakiś czas nie podoba mi się (ale rzecz gustu)

Odp: jaką płyte wybrać?

stokrotka24
Jedzenie szybko gotowane jest mniej smaczne? czyli z szybkowaru też? bo rozważam zakup.

Odp: Odp: jaką płyte wybrać?

Ja jako ze lubie udogodnienia i nie bawi mnie sterczenie przed garnkiem z woda przez 15 min az sie zagotuje, wybralbym indukcje.

Mam indukcje od ponad roku, z systemem szybkie gotowanie, zagotowanie 1 L wody to mniej niz 2 minuty.

Garnki owszem musisz kupic specjalne ze stalowym dnem (wystarczy sprawdzić czy sie 'magnesuje') Najtańsze do kupienia w Ikei od 20-30 zl/szt.

No i najważniejsza zaleta indukcji... sa najbezpieczniejsze, w najgorszym wypadku plyta bedzie miala z 50-60 stopni i to glownie od nagrzanego garnka.






zmieniono 1 raz (ostatnio 18 mar 2009 20:58 przez Borubar)

Odp: jaką płyte wybrać?

zuzi
  • zuzi

  • Posty: 2077
  • Przepisy: 174
  • Artykuły: 13
Dobre pytanie-też się pod nim podpisuję bo mam taki sam dylemat.
Przynajmniej czegoś się dowiem.

Odp: jaką płyte wybrać?

astra
  • astra

  • Posty: 605
  • Przepisy: 37
  • Artykuły: 0
Do płyty indukcyjnej muszą byc specjalne garnki. Mam porównanie, bo w domu gotuje na płycie ceramicznej a w poprezdniej pracy przez 2 lata gotowałam na indukcji i wybrałabym ...... kuchnię gazową . Na idukcji gotuje się szybko i niby oszczednośc prądu ale jedzenie mi nie za bardzo smakuje ... tak szybko gotowane.

Odpowiedz na/ edytuj jaką płyte wybrać?