Słownik kulinarny

g

Grejpfrut

Grejpfrut
fot. Edipresse / Panthermedia
Grejpfrut – przez wiele osób określany jako rajski owoc, który został sprowadzony z wyspy Barbados w XVII w. Obecnie rejon Morza Karaibskiego stał się głównym obszarem do uprawy grejpfrutów. Uprawiany jest w krajach strefy podzwrotnikowej. Owoc ten występuje w odmianie czerwonej – smak gorzki, kwaśny, soczysty ; żółtej- smak kwaśny, soczysty i zielonej – smak słodki, średnio soczysty. Najkorzystniejsza jest odmiana czerwona ponieważ ma najwięcej składników potrzebnych naszemu organizmowi niż pozostałe odmiany.

Zawartość
Grejpfruty zawierają dużą ilość witaminy C i beta-karotenu, dzięki temu wzmacniają odporność organizmu. Owoc ten jest niskokaloryczny w przeciwieństwie do bananów, dzięki temu wspomaga odchudzanie. Jeden grejpfrut dostarcza więcej witaminy C do organizmu niż zalecane dzienne zapotrzebowanie. Zawiera również sporo witamin z grupy B, witaminę E i P. Obecny jest również likopen, flawonoidy, pektyny, błonnik i potas.

Działanie
Grejpfruty posiadają niski indeks glikemiczny i dzięki zawartości pektyny obniżają poziom glukozy we krwi, a więc są owocami wskazanymi dla cukrzyków. Przyśpieszają przemianę materii, ułatwiają spalanie tłuszczów i oczyszczają organizm ze związków chemicznych. Obniżają poziom cholesterolu, ciśnienie tętnicze i przeciwdziałają miażdżycy. Możemy zauważyć, iż wpływają korzystnie na układ krwionośny jak i układ pokarmowy, ponieważ leczy wrzody i poprawia pracę jelit. Wspomaga leczenie chorób pasożytniczych tj. sepsa, gronkowiec, paciorkowiec. Olejek grejpfrutowy ma działanie uspokajające i antydepresyjne.

Zastosowanie
Dodawane są do sałatek owocowych, mięsnych, dań wytrawnych, sosów, koktajli oraz produkowany jest z niego sok, który często stosowany jest w dietach odchudzających.
 
Gin&Grejpfrut

Gin&Grejpfrut

zygzag zygzag

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: