kloruś

kloruś

Złoty Ekspert
[Przepisów: 945]

Miód z mniszka lekarskiego (mleczu)

  • TRUDNOŚĆ: łatwe
  • CZAS:
         
ocena: 5/5 głosów: 6

Mniszek co prawda już powoli przekwita, ale proponuje Wam złapać jego żółte kwiatki i przygotować z nich "miodek".   "Miód" z mniszka smakuje podobnie do miodu gryczanego, ale ma w tle charakterystyczną nutę mniszka lekarskiego.

Miód z mniszka lekarskiego (mleczu)

Składniki:

Miód z mniszka lekarskiego (mleczu)

podstawowe

  • (na 1 l miodu)
  • Około 420-450 kwiatów mniszka lekarskiego
  • 3 cytryny (sok i skórka)
  • 1 pomarańcza (sok i skórka)
  • 1 l wody
  • 1 kg cukru

Sposób przygotowania:

Miód z mniszka lekarskiego (mleczu)

1

Miód z mniszka lekarskiego (mleczu)
Kwiaty zbieramy w pełni rozwinięte, najlepiej w słoneczny dzień. Zbierając kwiaty wybierajmy taki, które są duże, pełne pyłku i bez robaczków. Zbierając najlepiej robaczki strząsnąć. Kwiatki jak najszybciej po zerwaniu zalewamy wodą, dodajemy sok wyciśnięty z cytryn i pomarańczy oraz pokrojone skórki tych owoców i gotujemy około 15 minut od zagotowania. Nie ma potrzeby mycia kwiatów, gdyż wypłuczemy z nich pyłek.

Zbieramy w pełni rozwinięte kwiaty, pełne pyłku. Kwiatki zanim zwiędną zalewamy wodą, dodajemy sok wyciśnięty z cytryn i pomarańczy oraz ich skórki i gotujemy 15 minut od zagotowania. Nie ma potrzeby mycia kwiatów, gdyż wypłuczemy z nich pyłek.

2

Miód z mniszka lekarskiego (mleczu)
Kwiaty zalane woda pozostawiamy na 24h. Po tym czasie dokładnie odsączamy na sitku. Do płynu dosypujemy 1 kg cukru i gotujemy na wolnym ogniu bez przykrycia prze około 1h, aż miód uzyska gęstą, lejąca konsystencję. Gorący przelewamy do wyparzonych lub wysterylizowanych słoików i zakręcamy. Nie ma potrzeby pasteryzacji.

Zostawiamy na 24 h. Odsączamy na sitku i dosypujemy 1 kg cukru. Gotujemy na wolnym ogniu bez przykrycia przez 60-80 minut (aż płyn zacznie bombelkować a miód będzie gęsty). Gorący przelewamy do wyparzonych lub wysterylizowanych słoików i zakręcamy. Nie trzeba pasteryzować.