Sposób przygotowania:
Nalewka z czarnego bzu
Owoce bzu czarnego myjemy, obieramy z szypułek za pomocą widelca , zaparzamy. Odsączamy owoce na siecie gdy przestygną. Wsypujemy je do słoja, zalewamy wódką. Dodajemy goździki i cynamon , zamykamy szczelnie słoik i odstawiamy w ciepłe miejsce na dwa tygodnie. Wstrząsamy od czasu do czasu. Zlewamy płyn z nastawu. Cukier wsypujemy do owoców, dodajemy wodę i odstawiamy w ciepłe miejsce na kolejne 2 tygodnie, aż cukier się rozpuści. Łączymy obydwa płyny, dodajemy sok z cytryny i odstawiamy do leżakowania na kolejne 2 tygodnie. Po tym czasie przelewamy sklarowaną nalewkę do butelki przez filtr (bibułkowy do kawy). Nalewka im dłużej leżakuje, tym smaczniejsza.
Ania Hosz
Czarny bez zawiera trujący glikozyd sambunigrynę i owoców nie należy spożywać na surowo- nie wiem czy alkohol neutralizuje działanie glikozydu.
Ja zawsze zaparzam owoce czarnego bzu przed robieniem nalewki, bo wiem ,że wysoka temperatura neutralizuje szkodliwe działanie?
jaNina
Podobną opinię słyszałam o jarzębinie i też przegotowałam owoce przed zalaniem alkoholem. Co do bzu - znalazłam przepis na chrząszczówkę - nalewkę oparta na tych owocach (w książce o nalewkach pani Caprari).
Tam owoce zalewa się alkoholem bez gotowania. Mój przepis jest nieco inny, ale sposób wykonania podobny. Nie jestem chemikiem, więc trudno wyrobić mi sobie zdanie - co jest właściwe.
Może następnym razem zrobię tak jak ty - na wszelki wypadek :)
Dzięki za dobra radę :)
edytaha
jaNina
Zapraszam kochana - potrujemy się razem :)))
jaNina
Następnym razem tak zrobię.