Baklawa to deser popularny w krajach Afryki Północnej, Bałkanach i Turcji. Przygotowuje się ją z ciasta listkowego, które jest przekładane miodem, warstwą pokrojonych orzechów i dużą ilością cukru. Tak przygotowane danie zapieka się w piekarniku. Po wyjęciu kroi się w dowolne wzory i zalewa syropem cytrynowym. Całość dobrze jest zalać lukrem lub posypać orzechami pistacjowymi. Znana jest baklawa grecka robiona z ciasta francuskiego oraz baklawa turecka z podwójną warstwą orzechów włoskich.
Ciasto orzechowe z kremem

Ciasto orzechowe z kremem

Tarta z kremem budyniowym, orzechowiec a może ciasto biszkoptowe z kremem orzechowym? Ciasto orzechowe z kremem można przyrządzić na kilkadziesiąt różnych sposobów. Orzechy łączą się dobrze z wieloma smakami, dlatego dopasowanie kremu do ciasta nie stwarza trudności. Można sięgać po czekoladę, bitą śmietanę, budyń czy też masę krówkową. Dobrym pomysłem przy tartach są owoce, w tym przede wszystkim jabłka i gruszki, które idealnie łączą się z orzechami.

Ciasto marchewkowe z orzechami

Ciasto marchewkowe z orzechami

Ciasto z orzechami to jeden z wariantów wypieku z marchewki. Dodatek bakalii sprawia, że ciasto marchewkowe staje się chrupiące i jeszcze zdrowsze. W orzechach można bowiem znaleźć szereg cennych witamin i minerałów, w tym magnez, który wpływa pozytywnie na układ nerwowy. Do ciasta z marchwi nadają się zarówno orzechy włoskie, jak i laskowe, ziemne, brazylijskie czy też pistacjowe. To jedno z prostszych ciast z bakaliami, jakie można sobie wyobrazić. Wystarczy do masy marchewkowej dodać posiekane orzechy, wymieszać całość i zapiec.

Ciasto z orzechami włoskimi

Ciasto z orzechami włoskimi

Orzechy włoskie to jedne z najpopularniejszych w Polsce bakalii. Można je kupić praktycznie w każdym sklepie, dlatego nie dziwi fakt, iż chętnie je dodajemy do wypieków. Ciastka z orzechami włoskimi to jeden z najprostszych deserów, który można przygotować razem z dziećmi. Jeśli z kolei masz ochotę na szybkie ciasto orzechowe – wystarczy, że sięgniesz po marchewkę, jajka, mąkę i garść orzechów. W ten sposób uzyskasz pyszny i dietetyczny wypiek!

Placek z orzechami

Placek z orzechami

Drożdżowe, kruche, na cieście francuskim – placki orzechowe bywają różne, a łączy je jedno: moc bakalii w cieście i nadzieniu. Dzięki temu placki są dobre praktycznie na każdą okazję. Idealnie pasują na spotkania z przyjaciółmi, jak i na kameralne jedzenie ciasta w gronie najbliższych. Można je robić z dodatkiem jabłek, gruszek czy dyni, dzięki czemu stają się dobrym sposobem na osłodzenie długich jesiennych wieczorów.

Miodownik z orzechami

Miodownik z orzechami

Pod względem doznań smakowych miód i orzechy tworzą znakomity duet, którego zwieńczeniem jest przepis na miodownik orzechowy. Ciasto może być przygotowane na kilka sposobów. Najczęściej przypomina klasyczny miodownik z kasza manną, na powierzchni którego wyłożona jest warstwa prażonych w cukrze orzechów. Ciasto może też być przełożone masą budyniową połączoną ze posiekanymi na drobno orzechami włoskimi, ziemnymi, arachidowymi lub nerkowca. Krem do orzechowca przygotowywany jest też ze słodkiego mleka skondensowanego lub dostępnej w sklepach gotowej masy o smaku karmelowym lub czekoladowym.

Ciasto z orzechami laskowymi

Ciasto z orzechami laskowymi

Orzechy laskowe to cenne źródło witaminy E oraz witamin z grupy B. Dlatego warto je dodawać do rozmaitych wypieków, aby podnieść ich wartość odżywczą. Ciasto z orzechami laskowymi najlepiej smakuje z dodatkiem kremu na bazie śmietany, masy krówkowej lub budyniowej. W takim wypadku orzechy można dodać zarówno do bazy (ciasta biszkoptowego lub ucieranego), bezpośrednio do kremu lub wykorzystać jako dekorację.

Ciastka orzechowe

Ciastka orzechowe

Pieguski, herbatniki lub amoniaczki z orzechami. Przepisów na ciastka orzechowe jest mnóstwo. Można do nich wykorzystać posiekane bakalie lub masło orzechowe. Wypieki z tym ostatnim stają się coraz popularniejszym przysmakiem, który przywędrował do nas z USA. Wszystkie łączy jedno – są proste i szybkie w przygotowaniu. Co więcej – ciastka orzechowe to wypieki, które można przygotować także w wersji odświętnej. Wystarczy lukier, polewa i posypka, by stworzyć unikalne świąteczne ciasteczka.

Polecane przepisy do kategorii Baklawa