Chłodniki można przygotować na bazie owoców. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się truskawki, brzoskwinie, wiśnie lub awokado. Jednym z pomysłów na owocowy chłodnik jest prosty w wykonaniu chłodnik truskawkowy z dodatkiem imbiru. Można go serwować z jogurtem naturalnym lub typu greckiego, udekorowany listkami mięty. Wystarczy umyć truskawki, usunąć z nich szypułki, pokroić i umieścić w garnku. Następnie dodaje się wodę, miód, starty imbir i sok z cytryny. Całość należy zagotować, zmiksować i przelać przez sito. Zupę podaje się dobrze schłodzoną. Również chłodnik z awokado jest smaczną propozycją owocowej zupy. Doskonale smakuje podany z pomidorową salsą.
Chłodnik ogórkowy

Chłodnik ogórkowy

Chłodnik ogórkowy jest jednym z popularniejszych i najczęściej jedzonych zup-chłodników. W kuchni bułgarskiej chłodnik z ogórków znany jest pod nazwą tarator. Przygotowuje się go z jogurtu naturalnego, zsiadłego mleka i tartego ogórka. W składzie taratora znajduje się również oliwa, wyciśnięty czosnek i koperek. Przygotowanie chłodnika z ogórków i rzodkiewki jest bardzo proste. Wykorzystuje się do tego schłodzony kefir, jogurt oraz śmietanę 12%. Ogórka się obiera, a następnie wszystkie warzywa się kroi. Smacznym dodatkiem są rodzynki lub suszona żurawina, które należy posiekać podobnie jak miętę i estragon. Wszystkie składniki się ze sobą łączy i gotowe. Ogórkowy chłodnik można wzbogacić o uprażone na patelni orzechy włoskie.

Chłodnik

Chłodnik

Chłodnik to zupa popularna w Europie Środkowej i Wschodniej. Podstawę dania stanowi ugotowana botwina ze zsiadłym mlekiem, kefirem lub śmietaną. Zwykle dodaje się do niej ogórki, ugotowane jajko lub szyjki rakowe. Danie idealnie pasuje na upalne dni, ponieważ świetnie schładza organizm. Chłodnik łączy się z pieczywem podsmażonym na patelni. Popularne są też zupy przeznaczone dla dzieci, takie jak chłodnik truskawkowy, chłodnik ogórkowy lub jogurtowy chłodnik z awokado.

Chłodnik litewski

Chłodnik litewski

Podstawą tradycyjnego chłodnika litewskiego jest gotowana botwina, którą łączy się z kwaśną śmietaną, kefirem lub zsiadłym mlekiem. Botwinę i buraki należy dokładnie umyć, a następnie drobno pokroić (buraki w kosteczkę, liście i łodyżki botwiny posiekać). Zupę przygotowuje się na rosole lub bulionie. Po jego zagotowaniu dodaje się buraczki i grubsze łodyżki botwiny i gotuje około 15 minut. Następnie dodaje się liście i kontynuuje gotowanie. Powstały wywar należy ostudzić i dodać do niego kefir lub zsiadłe mleko, śmietanę 18%, posiekany koperek i szczypiorek oraz startego ogórka. Chłodnik z buraka i botwiny doprawia się czosnkiem, octem, solą i pieprzem. Zupę podaje się z jajkiem na twardo, smacznym uzupełnieniem są młode ziemniaczki.

Owsianka z owocami

Owsianka z owocami

Płatki owsiane najczęściej  podawane są z owocami.  Owsiankę z bananem, jabłkiem, truskawkami, malinami czy pomarańczą chętnie przyrządzamy, by zdrowo rozpocząć lub zakończyć dzień.  Dzięki tym dodatkom smakuje jak oczekiwany deser, rozpieszcza nasze podniebienie i przestajemy ją kojarzyć z mdłą papką o nieciekawym kolorze.  Oprócz owoców świeżych, możemy dodawać owoce suszone, wtedy dodajemy je podczas gotowania się płatków. Świetnym ukoronowaniem owsianki będzie również frużelina owocowa, którą możemy polać danie już nałożone do miseczki.

Jaglanka z owocami

Jaglanka z owocami

Jaglanka z bananem, jabłkiem lub truskawkami będzie wyśmienita w połączeniu z rodzynkami oraz orzechami. Warto do niej dodać także kakao i płatki migdałowe. Kaszę jaglaną można ugotować na mleku, np. kokosowym, bądź na wodzie. Jaglanka z owocami i słodzikiem w postaci syropu z agawy, miodu lub ksylitolu to idealny pomysł na rozgrzewające śniadanie.

Kasza jaglana z owocami

Kasza jaglana z owocami

Kasza jaglana z owocami to danie, które robi się na mleku lub na wodzie. Płucze się ją zimną wodą nad sitkiem i gotuje się na niewielkim ogniu na sypko. Do słodkiego śniadania, kolacji bądź obiadu idealnie pasują jabłka, banany, truskawki, jagody, maliny i śliwki. Owoców nie trzeba obierać, jedynie usunąć z nich pestki. Wystarczy rozgnieść je widelcem lub zmiksować blenderem na gładkie puree, dodać do odcedzonej kaszy jaglanej i przyprawić. Wspaniale smakuje również kasza jaglana z bakaliami.

Polecane przepisy do kategorii Chłodnik owocowy