Bazą tego rozgrzewającego dania jest mięsny wywar z baraniny, ale może być to też bulion warzywny. Kluczowymi składnikami hariry są: ciecierzyca, soczewica, bób oraz groch – jedno z nich lub wszystkie razem. Ważnymi elementami są również pomidory, kumin, natka pietruszki, kolendra i czosnek. Harirę gotuje się w dużym garnku. Można podawać ją z makaronem, semoliną, ziemniakami, daktylami, kuskusem, limonką, ryżem, gotowanymi jajkami, miodowymi ciasteczkami lub plackami.
Zupa z bobu

Zupa z bobu

Bób jest również wyśmienitym dodatkiem do zup. Pełnowartościowym posiłkiem, który zadowoli kubki smakowe całej rodziny jest zupa jarzynowa z młodych warzyw (włoszczyzna, bób, młode ziemniaki, fasolka) z mielonym mięsem z indyka. Inną propozycją dania z bobu będzie zupa krem z bobu w połączeniu z porami i ziemniakami. Świetnie smakuje z dodatkiem czosnkowych grzanek.

Baranina

Baranina

Baranina to kolejne mięso, które rzadko podajemy na nasz stół, powodem na pewno jest trudność z dostępem do niego. Niewiele sklepów oferuje je w swoim asortymencie.  Jednak jeśli już uda się nam zakupić chociaż jego kawałek warto spróbować przyrządzić go na jakąś specjalną okazje. Świetnie smakuje baranina pieczona, czy duszona. Przed jej przyrządzeniem warto mięso to polać odpowiednią marynatą.

Zupa z fasolki szparagowej

Zupa z fasolki szparagowej

Smaczna i pożywna zupa dla całej rodziny? To musi być fasolowa! I to nie ze zwykłej, białej czy czerwonej fasoli, lecz ze szparagowej. Jej łagodny smak oraz moc wartości odżywczych to dwa główne powody, dla których warto przygotować z niej pyszne danie. Zupa z fasolki szparagowej może być przygotowana na bazie rosołu lub bulionu, z dodatkiem innych warzyw, takich jak ziemniaki czy marchewki. Taką zupę można zabielić przy pomocy mąki lub śmietany, tworząc gęste danie – idealne na obiad dla całej rodziny!

Zupa z ciecierzycy

Zupa z ciecierzycy

Brak pomysłu na zupę? Warto w takiej sytuacji sięgnąć po cieciorkę. Ze świeżej lub konserwowej można stworzyć pyszny krem, który zaspokoi głód całej rodziny. Zupa z ciecierzycy jest delikatna a dodatkowo zawiera szereg cennych składników odżywczych. W ten sposób można łatwo uzupełnić poziom kwasu foliowego i potasu, które odpowiadają za najważniejsze procesy w naszym organizmie. Warto wypróbować zupy z ciecierzycy z pomidorami lub kurczakiem, które są jeszcze bardziej sycące od standardowego kremu!

Kuchnia marokańska

Kuchnia marokańska

Tradycyjne potrawy kuchni marokańskiej są niezwykle aromatyczne i zachwycają głębią smaków. Przygotowywane w specjalnych naczyniach i odpowiednio przyprawione stanowią doskonałą namiastkę bogatej kultury świata arabskiego. Tradycyjne dania Marokańczyków znajdą swoich fanów wśród miłośników potraw egzotycznych i o rozbudzającej zmysły gamie kolorystycznej.

Zupa gyros

Zupa gyros

Zupa gyrosowa to pyszny i aromatyczny pomysł na obiad. Można ją zrobić na bazie kurczaka, wieprzowiny lub baraniny. Gyros na ciepło ma różne odmiany. Sprawdź wersję z kurczakiem, papryką lub serkiem topionym. Zupa kebab to doskonała propozycja na obiad dla całej rodziny – również dla dzieci. Przygotuj ją błyskawicznie – gotowanie zajmie nie więcej niż godzinę. Wypróbuj przepisy na zupę gyros!

Ciecierzyca

Ciecierzyca

Ciecierzyca jest rośliną strączkową, która największą popularność ma w krajach basenu Morza Śródziemnego oraz Bliskiego Wschodu. Roślina smakiem przypomina groch. Roztarta i wymieszana z oliwą tworzy pastę na chleb. Ciecierzyca z sezamem i pastą tahini to popularny hummus. Ze zmielonego warzywa robi się też falafel – wegański kotlet popularny w krajach arabskich. Ciecierzyca jest doskonałym źródłem białka i minerałów, np. potasu i wapnia. Warzywo zapobiega podwyższeniu cholesterolu oraz obniża ciśnienie krwi.

Polecane przepisy do kategorii Harira