Słownik kulinarny

m

Maliny

Maliny
fot. Fotolia
Maliny – grupa gatunku z rodzaju Rubus. Występują na całej półkuli północnej.  W różnych rodzajach uprawnych owoce mogą być koloru czarnego, purpurowego, czerwonego i żółtego. Maliny są pysznymi, soczystymi i aromatycznymi owocami. Rosną w lasach jako rośliny dzikie i w ogrodach jako rośliny uprawne. Maliny uprawne posiadają wiele odmian różniących się od siebie np. wielkością lub barwą, natomiast maliny dziko rosnące zawierają więcej cennych składników w porównaniu do malin uprawnych. Owoce malin dojrzewają w lipcu i sierpniu. Są bardzo delikatne i łatwo się gniotą. Należy więc je bardzo ostrożnie zbierać.

Zawartość
Maliny są bogate w witaminy, minerały i kwasy organiczne. Obecne są witaminy tj. C, E, B1, B2, B6. Związki mineralne występujące w tym owocu to: potas, magnez, wapń, żelazo. Oprócz tego liście malin zawierają garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne (m.in. cytrynowy, jabłkowy, salicylowy), pektyny i cukry.

Działanie
Owoce malin i liście są świetnym środkiem przeciwgorączkowym. Pobudzając gruczoły potowe powodują powstawanie potu, który parując powoduje obniżenie temperatury ciała. Oprócz tego działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, co sprawia, iż we wczesnym pojawieniu się przeziębienia spożywając np. ciepły sok z malin można zapobiec rozwojowi choroby. Pomocne są w łagodzeniu bólu miesiączkowego, lecz nie mogą być nadużywane przez kobiety w ciąży.

Zastosowanie
Wyrabia się z nich dżemy, konfitury, galaretki. Dodaje się do mas, musów, ciast i lodów. Wykorzystywane są również w przemyśle alkoholowym do produkcji win, nalewek, likierów. Są używane również w lecznictwie przy produkcji syropów i leków różnego rodzaju. W Polsce syrop z malin był stosowany już w XVI wieku jako środek odżywczy i wzmacniający.
 Ciasto z malinami

Ciasto z malinami

iwa643 iwa643

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: