Słownik kulinarny

c

Czarnuszka

Czarnuszka
Czarnuszka siewna zwana także czarnym kminkiem to niepozorna roślina jednoroczna z rodziny jaskrowatych pochodząca z południowej Azji. Obecnie uprawiana jest w wielu krajach świata, miejscowo dziczejąca, w tej formie często spotykana  w basenie Morza Śródziemnego. Znana już w Starożytnym Egipcie, nazywana też „złotem faraonów” uważana za panaceum na wszystkie dolegliwości. Wymieniana jest w Biblii w Ks. Izajasza. Nasiona są koloru czarnego o silnym, aromatycznym zapachu i ostrym, korzennym smaku. Prawdopodobnie początkowo wykorzystywana była jako roślina przyprawowa, dopiero później odkryto jej lecznicze właściwości, obecnie potwierdzone licznymi badaniami naukowymi.

Nasiona czarnuszki zawierają przede wszystkim różnorodne kwasy tłuszczowe, olejek eteryczny, fosfolipidy i fitosterole, cenne saponiny, garbniki, gorycz. Witaminy A,E, F, B1, B3, B6 oraz związki mineralne takie jak cynku, sodu, potasu, selenu, magnezu, wapnia, żelaza. Przypisuje się jej działanie antyzapalne, antynowotworowe, antyoksydacyjne. Wzmacnia system immunologiczny. Działa grzybobójczo, wirusobójczo i przeciwpasożytniczo. Zalecana jest w dolegliwościach układu pokarmowego, reguluje trawienie, obniża poziom cukru we krwi. Działa żółciopędnie i moczopędnie oraz rozkurczowo na mięśnie gładkie. Wzmaga laktację, reguluje miesiączkę. Czarnuszka przynosi ulgę alergikom, chroni przed skutkami ubocznymi promieniowania, dlatego szczególnie polecana jest osobom, które poddawane były radioterapii chorób  nowotworowych. Obniża ciśnienie krwi i skutecznie zabezpiecza przed rozwojem miażdżycy oraz zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów. Jest skuteczna w walce z Helicobacter pylori, działa przeciwrzodowo i prznosi ulgę w dolegliwościach związanych z refluksem żołądkowo- jelitowym. Wykorzystywana jest również  w walce z dolegliwościami skóry, włosów i paznokci.

Czarnuszka jako przyprawa może świetnie zastąpić pieprz, szczególnie wtedy, gdy istnieją przeciwwskazania do jego spożywania. W przeciwieństwie do pieprzu nie podrażnia błon śluzowych. Całe lub zmielona ziarna można dodawać do sałatek, kiszonej kapusty, zup, duszonych warzyw, przy wyrobie sera czy wina. często używana w kuchni hinduskiej.
Pizza z czarnuszką

Pizza z czarnuszką

Reniz Reniz

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: