Czas na pierniczenie....

Obserwuj wątek

Odp: Odp: Odp: Czas na pierniczenie....

Bahus
  • Bahus

  • Posty: 2977
  • Przepisy: 624
  • Artykuły: 5
Henia napisał(a):

Bahus napisał(a):

To oczywiście żart....

Jak zwykle niepotrzebny.Nie chcę być obiektem Twoich żartów. A za przepis dziękuję.Ciasto już siedzi w lodówce.


Moje ciasto też w lodówce.Jeszcze kiedyś jak będę słynnym weteranem gotujmy.pl będziesz dumna z tego, że dostąpiłaś zaszczytu być "obiektem" mego bardzo niewinnego żartu
Opis: Oddany Przyjaciel, który odszedł do krainy wiecznego szczęścia.

Odp: Odp: Czas na pierniczenie....

Henia
  • Henia

  • Posty: 1381
  • Przepisy: 281
  • Artykuły: 1
Bahus napisał(a):

To oczywiście żart....

Jak zwykle niepotrzebny.Nie chcę być obiektem Twoich żartów. A za przepis dziękuję.Ciasto już siedzi w lodówce.

zmieniono 1 raz (ostatnio 24 paź 2010 07:14 przez Henia)

Odp: Odp: Czas na pierniczenie....

Henia
  • Henia

  • Posty: 1381
  • Przepisy: 281
  • Artykuły: 1
Bahus napisał(a):

Jutro umieszczę tutaj..ale to nie mój przepis...nawet nie wiem skąd go mam....boję się, że Henia mi wywali

Bahus, nie zmęczyłeś się tymi wycieczkami?! Nie ruszam Ciebie, więc po co ruszasz mnie? A co do piernika, od dawna szukam przepisu na taki dojrzewający piernik i jeśli dodasz, chętnie skorzystam.

Odp: Czas na pierniczenie....

dorjana
  • dorjana

  • Posty: 32
  • Przepisy: 34
  • Artykuły: 0
Ja pieke pierniczki dopiero w polowie listopada

a przepis z ktorego robie pierniczki od lat wstawilam;0

zmieniono 1 raz (ostatnio 23 paź 2010 23:47 przez dorjana)

Odp: Czas na pierniczenie....

Bahus
  • Bahus

  • Posty: 2977
  • Przepisy: 624
  • Artykuły: 5
Moje ciasto już w lodówce, zrobiłem wg poniższego przepisu:


Piernik z ciasta dojrzewającego

1/2 kg miodu,
2 szklanki cukru,
25 dag masła,
1 kg mąki pszennej,
1/2 szklanki mleka,
3 jajka,
3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej,
1/2 łyżeczki soli,
2-3 torebki przypraw korzennych do piernika

Piernik ten nie lubi pośpiechu. Ciasto trzeba przygotować 5-6 tygodni przed pieczeniem, a piec 4-5 dni przed podaniem na Wigilijny stół.
Surowe ciasto musi dojrzewać w chłodnym miejscu, najlepiej na "parterze" lodówki lub w chłodnej spiżarni.

Miód, cukier oraz masło należy podgrzewać stopniowo, niemal do wrzenia, a następnie ostudzić. Do chłodnej masy dodać mąkę pszenną, jajka, sodę oczyszczoną, rozpuszczonej w mleku, sól i korzenne przyprawy. Ciasto starannie wyrobić i przełożyć do kamionkowego lub emaliowanego garnka, przykryć ściereczką i odstawić w chłodne miejsce. Tam poleży aż do upieczenia...
Ciasto trzeba podzielić na 2-3 części, rozwałkować na placki, ułożyć na posmarowanej tłuszczem blasze i włożyć do piekarnika nagrzanego do temperatury 160-180oC. Temperatura zależy jednak od kuchenki, czasami warto podgrzać piekarnik o jakieś 10oC mocniej, a zmniejszyć po włożeniu ciasta. Pieczenie powinno trwać około 15-20 minut.
Ochłodzone placki należy przełożyć podgrzanymi powidłami śliwkowymi, które można wymieszać z bakaliami, nakryć arkuszem papieru i równomiernie obciążyć, następnie odstawić aż "skruszeje" - potrzebuje na to jakichś 3-4 dni. Piernik można polać polewą czekoladową lub polukrować, w takiej wersji dłużej się przechowa.


Opis: Oddany Przyjaciel, który odszedł do krainy wiecznego szczęścia.

Odp: Czas na pierniczenie....

luna
  • luna

  • Posty: 1356
  • Przepisy: 359
  • Artykuły: 0
Ja tez jeszcze nie robilam ciasta na pierniki, ktore musi lezec. Co roku z dziecmi pieczemy z ciasta piernikowego mikolaja i domek baby-jagi.
obrazek obrazek

Odp: Czas na pierniczenie....

luna19
  • luna19

  • Posty: 1158
  • Przepisy: 572
  • Artykuły: 0
moze i ja sie skusze... dawno nie robilam wlasnych pierniczków.... polece potem po produkty i zagniatam ...

Odp: Czas na pierniczenie....

eli_555
  • eli_555

  • Posty: 894
  • Przepisy: 1833
  • Artykuły: 12
Ja też zagniatam ciasto na pierniczki w listopadzie.Te są zeszłoroczne i nie za bardzo udekorowane,bo akurat byłam chora.Ale w tym roku zdjęcie wymienię.

https://gotujmy.pl/pierniki-mojej-babci-,przepisy,54649.html
obrazek


zmieniono 2 razy (ostatnio 21 paź 2010 00:23 przez eli_555)

Odp: Czas na pierniczenie....

Ines
  • Ines

  • Posty: 87
  • Przepisy: 49
  • Artykuły: 1
Ja też bym zrobiła piernika,ale nie mam przepisu

Odp: Odp: Czas na pierniczenie....

Babciagramolka
Bahus napisał(a):

To oczywiście żart....


Nie ma obawy jak nie wstawisz w swoje przepisy i nie podpiszesz , ze jest Twój to nikt go nie ruszy -ciekawa jestem tego przepisu czy jest podobny do mojego . U mnie w domu nazywa się go ,, Pogrobowiec " bo podobno można zrobić tak , że Babcia zagniecie ciasto a wnuczka upiecze . Aż tak długo to ciasta nie trzymałam jeszcze ale tak 6 tygodni przed Świętami to też ciasto zagniatam

https://gotujmy.pl/piernik-pogrobowiec,przepisy,52577.html
obrazek

Odpowiedz na/ edytuj Czas na pierniczenie....