Słownik kulinarny

k

Kasztan jadalny

Kasztan jadalny
fot. Fotolia
Kasztan jadalny jest to owoc drzewa kasztanu, należący do rodziny bukowatych i rosnący przede wszystkim w pasie basenu Śródziemnego. Drzewo to lubi ciepło, dlatego w Polsce o dość chłodnym klimacie praktycznie nie występuje. Natomiast można kasztan spotkać w ogrodach botanicznych.  Te ogromne drzewa dają owoce jesienią (dojrzewają październik-listopad) i nie powinniśmy  ich mylić z powszechnie w naszym kraju występującymi kasztanowcami zwyczajnymi. Jednak podobnie jak w przypadku kasztanowca, nasiona zamknięte są w kolczastej łupinie i każda zawiera  od 2 do 3 nasion. Podczas dojrzewania łupina pęka i ukazują się orzechy pokryte brązową, cienką skórką. Można je przechowywać około tygodnia w chłodnym miejscu, po tym czasie zaczynają usychać. Owoce kasztana jadalnego symbolizują mądrą przezorność. W Południowej Europie kasztany jadalne były spożywane jako główne źródło siły i energii aż do późnego baroku, potem zostały wyparte przez ziemniaki.

Zawartość
Kasztan jadalny jest bogaty w białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, cukry złożone, błonnik oraz witaminy (gównie B1, B2 oraz E, a witaminy C jest tyle samo co w cytrynie) i minerały: potas. Magnez, wapń, sód, żelazo, miedź, a także lecytynę. Nie zawierają glutenu.

Działanie
Kasztany jadalne dodają energii, zalecane są osobom aktywnym oraz sportowcom. Poza tym uzupełniają niedobory witamin i minerałów. Mogą je spożywać osoby chore na celiakie. Zalecane są ludziom wycieńczonym różnymi chorobami, ponieważ pomagają nabrać sił. Niektóre źródła donoszą o korzystnym działanie na wątrobę oraz śledzionę, która jest ważnym organem wpływającym na poziom odporności człowieka. Poza tym korzystnie wpływają na układ nerwowy i poprawiają pamięć.

Zastosowanie
Kasztany można jeść na surowo oraz piec i gotować. Są stosowane do dań głównych, wyrobów cukierniczych i alkoholowych. Wytwarzana jest z nich mąka kasztanowa, którą wykorzystuje się do wypieków, szczególnie w przypadku diet bezglutenowych.