Słownik kulinarny

m

Mango

Mango
fot. Fotolia
Mango – należy do gatunku drzew z rodziny nanerczowatych. Rośnie na obszarach Indii, Malezji, Chin i Filipin. Uprawiany jest w rejonach o klimacie zwrotnikowym. Owoc w 55% składa się z  miąższu, resztę stanowi pestka (nasienie). Skórka ma barwę ciemnozieloną, która przechodzi później w różne odcienie żółci czerwieni. Jest ona jadalna, ale  bardzo twarda, dlatego usuwa się ją przed spożyciem owocu. Wielkość owocu jest różna, może sięgać nawet do 1 kg, ale najlepiej spożyć owoc mieszczący się w wadze od 30 do 50 dag. W smaku jest bardzo aromatyczny, soczysty i słodki. Ze względu na swoje właściwości jest nazywane owocem młodości.

Zawartość
Mango jest bogatym źródłem witaminy C i witamin z grupy B, dodatkowo zawiera witaminę A i E. Jest bogate, również w związki mineralne tj. miedź, potas i magnez. Jest również źródłem błonnika, który wspomaga trawienie i obniża poziom cholesterolu we krwi. Należy pamiętać o tym, że mango tak jak wszystkie owoce egzotyczne jest bogate w cukry proste.

Działanie
Dzięki swoim właściwościom mango wzmacnia układ nerwowy i odpornościowy. Wpływa na jakość naszej skóry i wzmacnia zdrowie oczu. Enzymy obecne w tym owocu wspomagają trawienie białek. Zawarta w nim witamina C ułatwia przyswajanie żelaza z produktów roślinnych, spowalnia wzrost komórek nowotworowych. Kora mangowca działa przeciwbólowo w przypadku reumatyzmu.

Zastosowanie
Owoc mango spożywany jest na surowo, ale też można go konserwować . Tworzy się z niego dżemy, soki, galaretki. Dodawany jest do sałatek owocowych, lodów, słodkich potraw. Stanowi świetny dodatek do dań mięsnych i rybnych oraz owoców morza. Z nasion mango wyrabia się masło mangowe. Owoc ten znajduje zastosowanie również w kosmetyce. Tworzy się z niego maseczki i kremy pielęgnacyjne.