Słownik kulinarny

o

Ogórek

Ogórek
fot. Fotolia
Ogórek – jest rośliną jednoroczną z rodziny dyniowatych. W Polsce uprawa ogórka rozpowszechniła się w XVI wieku. Posiada wielkie wymagania cieplne nie tolerując żadnych przymrozków. Ogórek pochodzi z północno-zchodnich Indii obecnie jest rozpowszechniony na całym świecie i uprawiany w różnych strefach klimatycznych. Rośnie on głownie w sezonie letnim od czerwca do końca sierpnia. Kształt jest wydłużony, baryłkowaty lub maczugowaty o powierzchni gładkiej lub szorstkiej pokrytej włoskiem. To wszystko jak i jego długość zależy od odmiany. W smaku jest delikatny, orzeźwiający i lekko gorzki. Ogórki możemy podzielić na dwie  grupy tj. gruntowe i szklarniowe.

Zawartość
Owoce ogórka zawierają niewielkie ilości witamin i minerałów tj. A, B1, B2, C i E oraz wapń, fosfor, żelazo, magnez, potas. W 96% składa się z wody. Pomimo tak małej zawartości witamin wpływa pozytywnie na nasz organizm. Dodatkowo zawiera w sobie enzym askorbinazę, który jest odpowiedzialny za utlenienie witaminy C. Należy pamiętać aby nie mieszać tego warzywa z pomidorem lub papryką, ponieważ ich wzajemne oddziaływanie eliminuje witaminy.

Działanie
Ciekawostką jest, iż świeże plastry ogórka pomagają na zbyt mocną opaleniznę, opuchnięte powieki i cienie pod oczami. Dzięki zawartości związków o charakterze zasadowym, pozytywnie wpływa na odkwaszanie organizmu. Wspomaga leczenie chorób dróg moczowych, chorób serca, zaparć i cukrzycy.

Zastosowanie
Najczęściej możemy go spotkać jako ogórek kiszony lub konserwowy. Stosowany jest jako baza chłodników, sałatek, surówek, mizerii, koktajli, zup oraz sosów. Oprócz tego jest to także środek kosmetyczny. Jako że wyciąg z ogórka działa lekko ściągająco i oczyszczająco, jest on składnikiem wielu kremów, toników lub maseczek.