Słownik kulinarny

o

Orzech włoski

Orzech włoski
fot. Edipresse / Panthermedia
Orzech włoski jest dużym drzewem liściastym rosnącym w naturalnych warunkach na Bałkanach, w południowo-wschodniej Europie i w Azji. Powszechnie uprawiany w Polsce, miejscami dziczejący. Owoce tego drzewa są nazywane orzechami. Zewnętrzna warstwa owocni jest mięsista o kolorze zielonym, łatwo odpada jesienią. Pod jej warstwą znajduje się brązowa, zdrewniała skorupka, która okrywa jadalną część nasiona. Orzech włoski ma delikatny, słodki smak, chociaż zdarzają się odmiany gorzkie.

Zawartość
Orzechy włoskie zawierają białko, węglowodany, nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik oraz witaminy: E, A, z grupy B, oraz minerały: magnez, potas, wapń, cynk, mangan, miedź.

Działanie
Orzechy włoskie określane są jako „żywność mózgu”, ponieważ dostarczają substancje korzystnie wpływające na pracę tego organu oraz całego układu nerwowego. Regularne spożywanie orzechów przeciwdziała powstaniu miażdżycy, reguluje ciśnienie krwi i pracę serca. Poza tym korzystnie wpływają na pracę układu trawiennego. Witamina młodości – E – opóźnia procesy starzenia, co szczególnie widać po stanie skóry, włosów i paznokci. Poza tym naukowcy twierdzą, że mają działanie przeciwnowotworowe, szczególnie w przypadku nowotworów piersi. Prawdopodobnie jest związane z dużą zawartością witaminy E oraz kwasów omega 3. Często stronimy od ich spożywania z obawą przed przytyciem. Również i tu naukowcy nas uspokajają twierdząc, że osoby regularnie spożywające orzechy są mniej narażone na przybranie na wadze. Zalecane są dla osób mających problemy z wątrobą. Mają również łagodne działanie przeczyszczające.

Zastosowanie
Orzechy te stosowane są jako dodatek do farszy, dipów, sałatek oraz ciast i ciasteczek. 
Włoskie nocino

Włoskie nocino

2milutka 2milutka

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: