Henia

Henia

Arcymistrz Kuchni
[Przepisów: 280]

Chleb z garnka

  • TRUDNOŚĆ: łatwe
  • CZAS:
  • PORCJE: 15
         
ocena: 5/5 głosów: 1

Chlebek domowy, który robi się sam. Prosty i szybki, bo nie trzeba go mozolnie wyrabiać. Polecam wszystkim lubiącym domowe pieczywo.

Chleb z garnka Więcej zdjęć (2)

Składniki:

Chleb z garnka

 

Sposób przygotowania:

Chleb z garnka

Etap I

Chleb z garnka
Wymieszane ciasto na chleb na blacie.

Chleb powinien leżakować ok. 12 godzin, więc najlepiej przygotować go wieczorem. W szklance rozcieramy drożdże z cukrem, a następnie mieszamy z połową wody i czekamy ok 10 min. aż drożdże "ruszą". Do miski przesiewamy mąki, dodajemy sól oliwę i wyrośnięty rozczyn. Miska musi być duża, bo ciasto sporo wyrasta.

Drewnianą łyżką zarabiamy ciasto Można ręką ale ciasto jest klejące. Nie wyrabiamy, tylko mieszamy do połączenia się składników. Miskę szczelnie owijamy folią do żywności i odstawiamy na 30-40 min. na blat a po tym czasie do lodówki. Powinien powiększyć objętość dwukrotnie

Etap II

Chleb z garnka
chleb z garnka w czasie pieczenia

Rano chleb krótko wyrabiamy, tak tylko, żeby je odgazować. Uformować bochenek. Zostawić pod ściereczką na 40 min. Piekarnik nastawić na 220*C włożyć naczynie żaroodporne wraz z pokrywką. Piekłam najpierw w mniejszym, okrągłym, ale chleb nieomal wyszedł, więc następnym razem upiekłam w długim, prostokątnym naczyniu.

Kiedy piekarnik się nagrzeje, bardzo ostrożnie, żeby się nie poparzyć, włożyć ciasto, przykryć. Zmniejszyć temperaturę do 200*C i piec 40 min. Zdjąć pokrywę i dopiekać jeszcze 20-25 min. Wyjąć i studzić na kratce.