Słownik kulinarny

c

Cukier spożywczy

Cukier spożywczy
fot. Fotolia
Cukier spożywczy po raz pierwszy został użyty w Indiach i początkowo znany był tylko cukier trzcinowy. Obecnie mamy duży wybór cukru, w zależności od tego z czego pozyskujemy produkt np. trzcina, buraki cukrowe i jakimi metodami np. cukier biały, cukier brązowy, cukier nierafinowany. Cukier spożywczy  to substancja powstała w wyniku poddania zazwyczaj syropu z trzciny cukrowej lub buraków złożonemu procesowi chemicznemu. Podczas tego procesu odrzucane są witaminy, białka, włókna, mikroelementy. W efekcie końcowym otrzymuje się pożądaną sacharozę, która w przemianach wewnątrz organizmu rozpada się na glukozę i fruktozę. W procesie spalania sacharozy zużywane są enzymy, witaminy, mikroelementy dając energię.

Cukier spożywczy ma słodki smak, bardzo lubiany zwłaszcza przez dzieci, jednak lekarze przestrzegają przed nadmiernym jego spożyciem. Często spożywany nawet w niedużych ilościach zaburza delikatną równowagę metaboliczną. Silnie zakwasza organizm, co sprzyja rozwojowi wielu chorób, obniża odporność, przez co organizm jest bardzo podatny na infekcje. Sprzyja rozwojowi otyłości, próchnicy zębów, a także cukrzycy, która jest chorobą cywilizacyjną naszych czasów.

Cukier ma bardzo słodki smak i jest przede wszystkim wykorzystywany jako środek słodzący w domowym przyrządzaniu żywności, a także przez przemysł spożywczy. Cukry w proszku wykorzystywane są w przemyśle cukierniczym i piekarnictwie. Jako podstawa napojów stanowią syropy z cukrów wykorzystywane również do produkcji soków i syropów smakowych. W kuchni stosowane są do łagodzenia smaku kwaśnego i gorzkiego. Wykorzystywane są do fermentacji drożdży – przy produkcji chleba i ciast, fermentacji alkoholowej – przy produkcji alkoholi np. wina, piwa, whisky, miodu pitnego. Cukier odgrywa ważną rolę w utrwalaniu żywności, ponieważ wysoka zawartość cukru zapobiega rozwojowi drobnoustrojów i zepsuciu.
Cukier waniliowy

Cukier waniliowy

Koper Koper

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: