Janusz W.

Janusz W.

Kucharz
[Przepisów: 4]

Kotlety ziemniaczane – „duszoki” po lubelsku

  • TRUDNOŚĆ: łatwe
  • CZAS:
  • PORCJE: 4
         
ocena: 5/5 głosów: 2

Kulinarne przepisy goszczące w kuchni naszych prababek i babek charakteryzowały się kilkoma bardzo ważnymi cechami. Jednymi z najważniejszych, które decydowały często o obecności na stole była prostota i cena wykonania określonej potrawy.

Kotlety ziemniaczane – „duszoki” po lubelsku

Składniki:

Kotlety ziemniaczane – „duszoki” po lubelsku

Kotlety ziemniaczane

Sposób przygotowania:

Kotlety ziemniaczane – „duszoki” po lubelsku
Potrawa, którą chciałbym Wam dziś przedstawić wszystkie te cechy posiada. Jest prosta w wykonaniu i ekonomiczna. Kotlety ziemniaczane były często przygotowywane w moim rodzinnym domu i podobnie jak inne potrawy zawsze kojarzyć będą mi się ze wspomnieniem rodzinnego domu.

Ziemniaki ugotować do miękkości, odcedzić. Na ciepłe ziemniaki wsypywać 2 szklanki mąki oraz przyprawy. Całość przykryć w miarę szczelną przykrywką i zostawić na 5-10 minut. W tym czasie mąka powinna nabrać nieco wilgotności.

Po tym czasie tłuczkiem do ziemniaków lub innym narzędziem używanym do tego celu mieszamy składniki do uzyskania jednolitej masy. Z powstałej masy formujemy placki wielkości kotletów mielonych i smażymy je na tłuszczu roślinnym lub zwierzęcym.



W dawnych czasach ludzie spożywali je w czystej formie, natomiast obecnie w celu urozmaicenia stosowane jest dodawanie podduszonych grzybów, cebulki i innych do smaku. Kotlety mogą być podawane z dowolnymi surówkami np. surówką z czerwonej kapusty lub mieszaną surówką warzywną z majonezem. Z takim zestawem świetnie komponuje się dodatek mięsny w postaci tradycyjnego kotleta schabowego lub mielonego.



Nie zapomnijcie o dodaniu jednego bardzo ważnego składnika, bez którego gotowanie po prostu nie ma sensu – odrobiny serca.