Słownik kulinarny

o

Owies

Owies
fot. Edipresse / Panthermedia
Owies jest stosunkowo młodą rośliną uprawną w porównaniu do pszenicy czy jęczmienia. Należy do rodziny wiechlinowatych i występuje dziko w rejonach basenu Morza Śródziemnego i Azji Środkowej. Początkowo występował jako chwast towarzyszący innym roślinom uprawnym, dopiero z czasem wyodrębniono jego ziarna i rozpoczęto uprawę. Owies należy do zbóż długiego dnia. Wyróżniamy owies ozimy i jary. W Polsce uprawiana jest odmiana jara. Spożywanie owsa jest dość niska, natomiast bardzo docenili je mieszkańcy Skandynawii oraz USA. W przemyśle spożywczym owies jest przerabiany na płatki, kaszę, mąkę, otręby. Wykorzystuje się ziarna w dietetyce i lecznictwie.

Zawartość
Owies zawiera około 3 razy więcej tłuszczy w porównaniu do innych zbóż. Poza tym zawiera białko, węglowodany – głównie skrobię, możemy wyodrębnić aminokwasy, saponiny, sterole, witaminy z grupy B, witaminę E, kwasy: pantotenowy, fitonowy, minerały, w tym rozpuszczalną w wodzie krzemionkę, wapń, magnez, sód, miedź, lecytyna oraz błonnik, nie zawiera glutenu, chociaż mogą być zanieczyszczone glutenem podczas procesów przemysłowych pochodzącym z innych zbóż.

Właściwości
Owies działa bardzo korzystnie na układ pokarmowy, dlatego też zalecane jest jego spożycie wszystkim osobom, które mają dolegliwości z jego strony. Podczas gotowania wytwarza się gęsty śluz, który ma właściwości żelujące i chroni błonę śluzową narządów. Uważa się, że należy spożywać owies w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne, takie jak: miażdżyca, otyłość, cukrzyca czy nowotwór jelita grubego. Poza tym spożywanie płatków owsianych wpływa korzystnie w przypadku nadczynności tarczycy, wysokim cholesterolu, przy nadciśnieniu tętniczym. Można je również stosować zewnętrznie w przypadku chorób skóry, takich jak łojotok, trądzik, świąd. Owies pozytywnie działa na układ nerwowy. Nalewki z ziela warto stosować w przypadku wzmożonego stresu, depresji.

Zastosowanie
Z ziaren owsa wyrabia się płatki, kasze, otręby, mąkę. Stanowi doskonały zagęszczacz do sosów zup, kremów, szczególnie dla osób nietolerujących glutenu. Ponadto może być używany jako dodatek do sałatek, jogurtów, kefirów. Mąka owsiana co prawda nie nadaje się do samodzielnego wypieku chleba, ale często stanowi dodatek do ciasta chlebowego.
Ciasteczka owsiane

Ciasteczka owsiane

luna76 luna76
1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Ziołowy pudding

Ziołowy pudding

cherry cherry

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: