Endywia, czyli kuzynka sałaty

Endywia jest liściastym warzywem znanym i cenionym już w czasach starożytnych. Swoim wyglądem przypomina sałatę, jednak z botanicznego punktu widzenia jest spokrewniona z cykorią sałatową. Częścią jadalną są liście rośliny, które posiadają charakterystyczny lekko gorzkawy smak. W swoim składzie zawiera dużą dawkę witaminy C, a ponadto jest również źródłem witamin z grupy B, witaminy E oraz karotenów i składników mineralnych (potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo).

Sałatki z endywii

Endywia jest wykorzystywana do przygotowania rozmaitych sałatek. Jej gorzki smak sprawia, że często jest łączona z innymi sałatami. Jednym z prostszych przepisów jest sałatka z endywii i zielonego ogórka z dodatkiem sosu winegret. Bardziej pożywną propozycją będzie tropikalna sałatka z grillowanym kurczakiem, czerwoną cebulą, owocem granatu oraz mango uzupełniona o chrupiące grzanki. Wśród wielkanocnych potraw może pojawić się przystawka przygotowana z endywii połączonej z innymi sałatami (np. cykorią, roszponką), kaparów, jajek i szynki. Smakowitym warzywnym dodatkiem do każdego obiadu jest szybka sałatka z endywią, cykorią i pomidorem w majonezowo-śmietanowym sosie.

Inne kulinarne zastosowanie endywii

Endywię można wykorzystywać również do przygotowania innych potraw niż sałatki. Warzywo to nadaje się do zapiekania, duszenia, a także gotowania. Z jej udziałem przyrządzi się smakowite spaghetti w serowym sosie. Przed dodaniem „sałatowej kuzynki” do sosu z masła, parmezanu i cheddara, endywię należy umyć, osuszyć i posiekać w paski. Następnie podsmaża się ją chwilę na patelni, doprawia solą i pieprzem. Aby była odpowiednio chrupiąca, należy ją smażyć nie dłużej niż 5 minut. Endywia tworzy doskonałe połączenie z chrupiącymi grzankami, ostrymi serami, orzechami, a także z sosami. Najlepiej, by warzywo było przechowywane w lodówce zawinięte w wilgotną ściereczkę.
Cykoria

Cykoria

Cykoria to warzywo z rodziny astrowatych. Jest to roślina zimowa, która jest w sprzedaży od listopada do kwietnia, czyli w czasie kiedy jest mało świeżych warzyw. Swój jasny kolor i lekko gorzki smak roślina zawdzięcza hodowli pozbawionej dostępu do światła. Najsmaczniejsze warzywa są z mniejszą główką i bardziej przylegającymi listkami. Cykoria duszona na maśle stanowi świetny dodatek do obiadu, ponieważ usprawnia trawienie. Dobrym pomysłem jest też zupa z cykorii, która pobudza apetyt i stymuluje wątrobę.

Sałatka z cykorii

Sałatka z cykorii

Cykoria sałatkowa służy do robienia przystawek, przekąsek lub dodatków do głównego dania. Surówkę z cykorii do obiadu można zrobić np. z porem, jabłkiem i marchewką. Warzywa pocięte na drobne kawałki doprawia się solą, pieprzem, odrobiną cukru, oliwą i sokiem z cytryny. Sałatka z cykorii i pomarańczy to smaczna i lekka przekąska w ciągu dnia. Danie doprawia się jogurtem z wymieszanym z sosem koperkowo-ziołowym. Cykorię kroi się na mniejsze kawałki, a pomarańcze w łódeczki. Całość skrapia się sokiem wyciśniętym z cytryny i polewa ziołowym dressingiem.

Chipsy z jarmużu

Chipsy z jarmużu

Chipsy z jarmużu to zdrowa przekąska, która nie wymaga wiele pracy. Do przygotowania potrzebne są: świeży jarmuż, oliwa z oliwek, słodka papryka, płatki drożdżowe i cynamon. Chipsy z jarmużu najlepiej smakują w sezonie letnim, kiedy roślina jest najdojrzalsza. Po upieczeniu w piekarniku, przekąska jest chrupiąca i słodka. Chipsy warzywne robione w domu, w przeciwieństwie do sklepowych, są bogate w liczne wartości odżywcze. Jarmuż zawiera znaczne ilości witaminy C i K oraz soli mineralnych, zwłaszcza wapnia i potasu.

Jarmuż

Jarmuż

Sałatkę z jarmużem, żurawiną i pestkami słonecznika można podać jako dodatek do dania lub przystawkę, np. z grzankami czosnkowymi. Do zielonego warzywa idealnie pasują też awokado i truskawki. Sałatka z chipsami z jarmużu to kolejna odmiana pysznej i zdrowej potrawy. Przykładem bardziej sycącego dania z wykorzystaniem warzywa jest zupa gotowana m.in. z cebulą, jabłkiem. Makarony lub kanapki można podać z pesto z jarmużu, do którego dodaje się czosnek, migdały i parmezan.

Sałatka z jarmużem

Sałatka z jarmużem

Jarmuż to ciekawy składnik różnych sałatek. Można wykorzystać go na surowo.  Pozbawiamy wtedy jego liście twardej łodygi, rwiemy na małe kawałki, polewamy oliwą i ugniatamy kilka minut, by zrobił się bardziej miękki. Można też  lekko go podgotować, lub podsmażyć, również usuwając łodygę. Dodatki do jarmużu wybieramy według uznania, sałatka będzie świetna z dodatkiem jabłek, truskawek, pomidorów, czy migdałów. Lekko gorzkawy smak opisywanego warzywa świetnie skomponuje się ze słodkimi składnikami.

Sałatka z sałaty lodowej

Sałatka z sałaty lodowej

Sałata lodowa to średniej wielkości kula, z mocno przylegającymi, szerokimi listkami. Jest jasno-zielona i bardzo chrupka. W smaku ledwo wyczuwalna, dlatego idealnie sprawdzi się jako baza w surówkach i różnego rodzaju sałatkach. Sałata lodowa cudownie smakuje z fetą, kurczakiem, ze śmietaną, świetnie sprawdza się również jako towarzyszka pomidorków koktajlowych, papryki i sosu winegret w surówce do obiadu.

Znaleźliśmy przepisów w kategorii Endywia