Co warto wiedzieć o sałacie?

Jest bardzo niskokaloryczna, dwie taczki sałaty kalorycznością odpowiadają stu gramom czekolady. Na co się zdecydujesz?

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Co warto wiedzieć o sałacie?
fot. Fotolia

Sałata pochodzi z bliskiego wschodu. Już wiele lat temu była doceniana, komponowano z niej różne dania i przystawki. Jej rodzajów jest bardzo wiele a kształty i barwa pozwalają na stworzenie pięknych kompozycji na talerzu.

Sałaty z reguły są roślinami jednorocznymi. Są bardzo zdrowe - zawierają dużo witamin z grupy B,C i E. Oprócz tego, w ich składzie znajdziemy: kwas foliowy, karoten, potas, wapń, jod oraz żelazo.
To jeszcze nie wszystko: zawiera również dużo błonnika, który poprawia pracę układu trawiennego.

Większość sałat można przechowywać około 2-3 dni. Przy zakupie sałaty trzeba zwrócić szczególną uwagę na jej wygląd (główki powinny być zawarte i nie przerośnięte). Trzeba również sprawdzić miejsce odcięcia sałaty - jeżeli jest brązowe to nie kupujcie, bo sałata jest już nieświeża. Kupując miksy sałat należy unikać woreczków w których jest wilgoć. Sałaty należy myć bezpośrednio przed spożyciem; liście należy delikatnie należy rwać palcami a twardsze można kroić nożem.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj sałaty wybierzemy, trzeba ją dokładnie umyć i osuszyć; można użyć wirówki do sałaty. Może być dodawana do kanapek lub można ją wykorzystać podczas przygotowywania sałatek lub surówek.

Warto wyróżnić kilka grup sałat (w zależności od odmiany różnią się smakiem):
- Botawia posiada różnej wielkości główki o zielonej barwie z czerwonym brzegiem. Jej liście są chrupiące i soczyste. Można ją mieszać z innymi sałatami i sosami.
- Burgundzka (inaczej masłowa) ma czerwonobrunatne liście. Dobrze smakuje z sosem winegret lub z sosem słodko-kwaśnym.
- Crips to odmiana kruchej sałaty lodowej, tylko jest mniejsza i bardziej pomarszczona.
- Endywia lekko cierpka w smaku i chrupiąca. Bardzo dobrze komponuje się z oliwą i czosnkiem, smażoną cebulką i z mięsami.
- Endywia kędzierzawa ma bardzo postrzępione liście, wierzch sałaty ma ciemniejszy niż środek. Można ją podawać na słodko lub jako dodatek do ryb, serów i wędzonek.
- Eskariola ma szerokie grube liście, lekko gorzkawy smak. Idealnie pasuje podawana z sosem słodko-kwaśnym.
- Little gem mało znana odmiana sałaty rzymskiej.
- Głowiasta masłowa bardzo nietrwała, idealna do kanapek, podaje się ją najczęściej z sosami śmietanowymi i winegret.
- Liść dębu to sałata ciemnozielona lub czerwonobrunatna. Smakiem przypomina orzechy laskowe. Idealnie komponuje się z sosem czosnkowym.
- Lodowa ma jasne, błyszczące i bardzo kruche liście, nadaje się do łączenia z innymi sałatami i różnego rodzaju sosami.
- Lollo rosso to małe główki sałaty o postrzępionych i czerwonych brzegach; są twarde i idealnie komponują się z mocno aromatyzowanymi sosami.
- Radicchio to sałata podobna do czerwonej kapusty; smakiem przypomina cykorię, wspaniale komponuje się z innymi sałatami i delikatnymi sosami.
- Roszponka rośnie w pączkach, bardzo dobrze łączy się z owocami cytrusowymi lub pieczonym delikatnym mięsem; należy podawać ją z sosem na bazie octu winnego oraz oliwy z oliwek.
- Rukiew wodna z wyglądu jest podobna do roszponki choć bardziej podłużna, smakiem delikatnie przypomina rzodkiewkę. Idealna jako przystawka do grilla.
- Rzymska Jest lekko słodkawa i ma bardzo uniwersalne zastosowanie, można poddawać ją obróbce termicznej.