Na przyjęciu imieninowym najczęściej podaje się przynajmniej jedno danie na ciepło, np. zapiekankę makaronową, barszcz z pasztecikami, roladę schabową, rybę w ziołach lub kurczaka w smacznym sosie. Na stole nie może też zabraknąć przystawek, takich jak: jajka faszerowane, śledzie, koreczki, wędlina, oraz kolorowych sałatek, np. warzywnej, z brokułami albo greckiej. Na imieniny często przygotowuje się desery, np. ciasta imieninowe z kremem, owocami, bitą śmietaną, galaretką lub białym serem.

Dania gorące na imieniny

Treściwe dania główne, które można podać na imieniny, przygotowuje się z mięsa. Imieniownych gości zaskoczy się podając, zamiast tradycyjnych kotletów schabowych, nadziewane polędwiczki, roladę schabową, faszerowaną kaczkę lub pieczone piersi z kurczaka w sosie z suszonych pomidorów. Dania na imieniny warto przed podaniem ozdobić, np. posypując je oregano, bazylią, majerankiem lub ziołami prowansalskimi. Na przyjęciach popularne są też zupy, np. żurek, czerwony barszcz z pasztecikami albo pikantna tajska zupa z krewetkami.

Popularne przystawki na przyjęcie imieninowe

Na przyjęciach imieninowych królują przystawki. Najbardziej tradycyjne przekąski to śledzie, jajka faszerowane pieczarkami, tatar, roladki ze szpinakiem, wędliny zawinięte w rulon lub koreczki z oliwek, żółtego sera i papryki. Chcąc zaskoczyć gości, można podać im szparagi w cieście francuskim albo szynce parmeńskiej, kawałki kurczaka w panierce z dipem czosnkowym lub wędzonego łososia ze śmietaną.

Sałatki imieninowe

Dania na zimno na imieniny to sałatki. Na przyjęcie można zrobić tradycyjną sałatkę warzywną, np. z gotowanej marchewki, pora, selera i zielonego groszku. Sycące sałatki przygotowuje się na bazie makaronu, kaszy albo mięsa. Lżejsze warzywne kompozycje można przygotować np. z sałaty lodowej z dodatkiem ulubionych warzyw i aromatycznym sosem, np. greckim.

Desery na imprezę imieninową

Na zakończenie imprezy imieninowej tradycyjnie podaje się deser, ciasto z bitą śmietaną, owocami albo kremem. Do kawy lub herbaty pasują także kruche ciasteczka, biszkopty i bezy. Na deser można też podać galaretkę, lody czy musy owocowe.
Tort lodowy

Tort lodowy

Desery lodowe mogą być ciekawym pomysłem na nietypowy tort weselny bądź tort na dzień mamy. Masa z bitej śmietany i ulubionych lodów, przełożona biszkoptami lub posypana chrupiącymi bezami pysznie smakuje i doskonale chłodzi w upalne dni. Dodatkowym orzeźwieniem i przełamaniem słodyczy w torcie bezowo-lodowym są świeże owoce – maliny i truskawki.

Tort szwarcwaldzki

Tort szwarcwaldzki

Tort szwarcwaldzki, inaczej Czarny Las, to tort z bitą śmietaną, wiśniami i ciemnym biszkoptem kakaowym. Kontrastują w nim nie tylko barwy – czerń i biel – ale też smaki – słodycz masy śmietanowej z przyjemną kwaśnością wiśni. Wyjątkowy aromat ciasta wzmacnia nuta wiśniowego alkoholu, którym nasączane jest ciasto czekoladowe.

Tort makowy

Tort makowy

Tort makowy można przygotować na dwa sposoby: dodając mak do ciasta lub do masy. Jako kremy do tortu makowego najlepiej sprawdzają się te śmietankowe, waniliowe, rumowe i karmelowe. Można również wykorzystać masę makową do przełożenia biszkoptowych placków nasączonych sokiem pomarańczowym lub koniakiem. Makowy smak wyśmienicie komponuje się również z nutami kokosowymi oraz białą czekoladą.

Tort śmietankowy

Tort śmietankowy

Jednym z najsmaczniejszych i najczęściej przygotowywanych domowych tortów jest tort śmietankowy. Masa na tort może być wzbogacona kawałkami pokruszonej białej czekolady lub wiórkami kokosowymi. Sok z cytryny służący jako poncz do nasączenia biszkoptu, ciekawie przełamie słodycz ciasta i nada mu nutę orzeźwienia.

Tort z gruszkami

Tort z gruszkami

Tort gruszkowy można wspaniale ozdobić owocami. Cudownie prezentują się obrane, małe gruszki oblane karmelem i ustawione obok siebie ogonkami do góry na wierzchu ciasta. Innym, równie pięknym sposobem, jest udekorowanie brzegów ciasta kamelizowanymi gruszkami pokrojonymi w bardzo cienkie plastry.

Tort cytrynowy

Tort cytrynowy

Tort cytrynowy charakteryzuje się lekkim, świeżym i niesamowicie cytrynowym aromatem. Przygotowuje się go z dodatkiem kremu mascarpone oraz mięciutkiego biszkoptu. Wierch oraz boki tortu smaruje się żółtym kremem ze śmietany kremówki, cukru pudru, serka waniliowego i cytryny. Tort można oblać gorzką czekoladą i udekorować bitą śmietaną. Aby biszkopt nie opadł, po wyjęciu z piekarnika można go zrzucić z wysokości pół metra (gorące powietrze uwolni się i nie dotrze do środka ciasta).

Tort bezowy

Tort bezowy

Biszkopt do tortu możemy też zastąpić bezą. Klasyczną odmianą jest rozpływająca się w ustach beza Pavlova – w formie dwupiętrowego ciasta przełożonego słodkim kremem. Z zewnątrz chrupiące a w środku puszyste piankowe wnętrze bezy, doskonale komponuje się z serkiem mascarpone oraz w wydaniu francuskiego dakłas (Dacquoise)– wypełnione masą śmietanową, orzechami i daktylami.

Znaleźliśmy przepisów w kategorii Imieniny