Kimchi przygotowuje się z sfermentowanych lub kiszonych warzyw. Jest to tradycyjne danie kuchni koreańskiej. Używane jest też jako składnik do przyrządzenia innych potraw, np. zup i ryżu. Kimchi najczęściej ma ostry smak, ponieważ doprawia się je papryczkami chili.
Główne składniki kimchi
Kimchi można przygotować m.in. z:
-
kapusty pekińskiej,
-
rzepy,
-
ogórka,
-
czosnku,
-
papryki chili,
-
rzodkwi japońskiej,
-
cebuli,
-
solonych krewetek,
-
anchois,
-
imbiru,
-
czarnego pieprzu,
-
czerwonego pieprzu,
-
musztardy,
-
rzeżuchy,
-
soli morskiej,
-
cukru,
-
owoców morza.
Do zalewy mogą być również dodawane ziarna sezamu lub sosu sojowego.
Rodzaje kimchi
Istnieje prawie 200 wariantów kimchi, ale dzieli się je przede wszystkim na dwa rodzaje – sezonowe (przygotowywane z dostępnych w danym czasie warzyw) oraz zimowe. Zimowe kimchi, tzw. baechu, przyrządza się z rzodkwi, pietruszki, orzeszków Pini, gruszek, kasztanów, papryki czerwonej, porostów manna, czosnku i imbiru.
W Korei najpopularniejsze są baek kimchi, tong baechu kimchi, nabak kimchi i jang kimchi.
Kimchi jako dodatek
Kimchi używane często jest jako dodatek do innych potraw. Można z niego przygotować np. kimchi jjigae (gulasz), kimchi-jeon (naleśniki), kimchi-guk (zupa) czy nawet kimchi bokkeumbap (smażony ryż z kimchi).
Kimchi można także jeść samodzielnie lub z samym ryżem.
Właściwości kimchi
Kimchi jest niskokaloryczne. Zazwyczaj w 100 gramach znajduje się jedynie ok. 30 kcal. Kmichi jest bogatym źródłem witaminy C, beta-karotenu, wapnia, błonnika, żelaza i fosforu. Wspomaga trawienie i reguluje pracę jelit.
W kimchi znajdują się również bakterie Lactobacillus, należące do grupy bakterii kwasu mlekowego, które hamują rozwój infekcji i wzmacniają układ odpornościowy organizmu.