Kimchi przygotowuje się z sfermentowanych lub kiszonych warzyw. Jest to tradycyjne danie kuchni koreańskiej. Używane jest też jako składnik do przyrządzenia innych potraw, np. zup i ryżu. Kimchi najczęściej ma ostry smak, ponieważ doprawia się je papryczkami chili.

Główne składniki kimchi

Kimchi można przygotować m.in. z:
  • kapusty pekińskiej,
  • rzepy,
  • ogórka,
  • czosnku,
  • papryki chili,
  • rzodkwi japońskiej,
  • cebuli,
  • solonych krewetek,
  • anchois,
  • imbiru,
  • czarnego pieprzu,
  • czerwonego pieprzu,
  • musztardy,
  • rzeżuchy,
  • soli morskiej,
  • cukru,
  • owoców morza.

Do zalewy mogą być również dodawane ziarna sezamu lub sosu sojowego.

Rodzaje kimchi

Istnieje prawie 200 wariantów kimchi, ale dzieli się je przede wszystkim na dwa rodzaje – sezonowe (przygotowywane z dostępnych w danym czasie warzyw) oraz zimowe. Zimowe kimchi, tzw. baechu, przyrządza się z rzodkwi, pietruszki, orzeszków Pini, gruszek, kasztanów, papryki czerwonej, porostów manna, czosnku i imbiru. W Korei najpopularniejsze są baek kimchi, tong baechu kimchi, nabak kimchi i jang kimchi.

Kimchi jako dodatek

Kimchi używane często jest jako dodatek do innych potraw. Można z niego przygotować np. kimchi jjigae (gulasz), kimchi-jeon (naleśniki), kimchi-guk (zupa) czy nawet kimchi bokkeumbap (smażony ryż z kimchi). Kimchi można także jeść samodzielnie lub z samym ryżem.

Właściwości kimchi

Kimchi jest niskokaloryczne. Zazwyczaj w 100 gramach znajduje się jedynie ok. 30 kcal. Kmichi jest bogatym źródłem witaminy C, beta-karotenu, wapnia, błonnika, żelaza i fosforu. Wspomaga trawienie i reguluje pracę jelit. W kimchi znajdują się również bakterie Lactobacillus, należące do grupy bakterii kwasu mlekowego, które hamują rozwój infekcji i wzmacniają układ odpornościowy organizmu.
Sałatka z kapusty pekińskiej z majonezem

Sałatka z kapusty pekińskiej z majonezem

Majonez to król sałatkowo-surówkowych wariacji. Można przygotować go samodzielnie, dzięki czemu będzie składał się z najlepszych składników. Prowansalska odmiana popularnego majonezu to jajeczno-czosnkowy sos aioli, który z powodzeniem może być wykorzystywany w śródziemnomorskich wariantach sałatki z pekinki. Domowy majonez wegański, czyli nie zawierający składników pochodzenia zwierzęcego, można wykonać z orzechów nerkowca, mleka roślinnego, np. sojowego lub fasoli.

Kuchnia koreańska

Kuchnia koreańska

W kuchni koreańskiej przygotowuje się posiłki, przede wszystkim, z ryżu, mięsa, makaronu, warzyw oraz soi. Popularne koreańskie potrawy to bibimbap, czyli ryż z warzywami, jajkiem, wołowiną i chili oraz bulgogi cienkie paski wołowiny marynowane w sosie sojowym. Dodatkiem do głównego posiłku może być marchewka po koreańsku, którą przygotowuje się ze startej marchwi, czosnku i oleju słonecznikowego. Popularną przyprawą w Korei jest gochujang. To ostra pasta zrobiona z chili, ryżu, soli oraz soi. Gochujang służy do marynowania mięs lub przyprawiania sosów.

Ogórki korniszony

Ogórki korniszony

Korniszony zwane też ogórkami konserwowymi to idealny dodatek do obiadu, sałatki lub przystawki. Zalewa składa się z 10% octu wraz z dodatkami, które nadają ogórkom chrupkość i wyjątkowy smak. Całość warto wzbogacić pokrojonym chili oraz czosnkiem, by podkreślić pikantność i urozmaicić przegryzające się smaki. Pokrojone w drobną kostkę możemy z powodzeniem dodać do sałatki śledziowej oraz sosu tatarskiego.

Ogórki z curry

Ogórki z curry

Ogórki z curry to doskonała przekąska, zakąska i dodatek do potraw. Takie przetwory są chrupiące, aromatyczne i mają wyrazisty smak. Świeże warzywa należy umyć, obrać, pokroić w słupki włożyć do wyparzonych słoików i udekorować gałązkami kopru oraz krążkami cebuli. Następnie ogórki zalewa się wodą z octem, solą, cukrem, curry i gorczycą. Po zakręceniu słoików przetwory pasteryzuje się przez 5 minut, by były zdatne do spożycia przez cały rok. Ogórki z curry świetnie komponują się z daniami obiadowymi, mięsami, sosami, pieczywem i sałatkami. Dobrze smakują również same.

Surówka z kapusty pekińskiej

Surówka z kapusty pekińskiej

Lekkim i niezwykle smacznym uzupełnieniem pieczeni czy niedzielnych kotletów jest surówka z kapusty pekińskiej. Można ją przygotować na wiele sposobów. Jednym z nich jest wykonanie surówki z kapusty pekińskiej do obiadu z dodatkiem jarmużu, gruszki, orzechów oraz selera korzeniowego. Potrawę polewa się sosem winegret przygotowanym z oliwy extra vergine, soku z cytryny, miodu (ewentualnie syropu klonowego) z dodatkiem soli i pieprzu. Aby nadać surówce odrobinę pikantności używa się zielonej papryczki chili. Surówka doskonale smakuje uzupełniona w lekko przyrumienione na patelni orzechy pekan.