Pierogi z całego świata

  • 3

Ruskie, z kapustą i grzybami, z owocami, z mięsem - smaczne i sycące pierogi nie mają sobie równych. Kto z nas skosztował indyjskich samosów, gruzińskich chinkali czy litewskich kołdunów. Poznajcie pierogi z całego świata!

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Pierogi z całego świata
fot. Fotolia
Pierogi to jedno z najpopularniejszych i najbardziej znanych dań kuchni polskiej. Latem zajadamy się pierogami z owocami: jagodami, malinami, wiśniami, zimą wybieramy bardziej sycące: z mięsem, z soczewicą, ruskie. Świąt Bożego Narodzenia nie wyobrażamy sobie bez pierogów z kapustą i grzybami.

W Polsce pierogi znane są już prawdopodobnie od XIII wieku, wcześniej zajadano się nim na Dalekim Wschodzie. Nazwa pierogi wzięła się prawdopodobnie od rosyjskiego słowa "pir" oznaczającego święto. Dawniej pierogi były przygotowywane wyłącznie z okazji świąt i każde święto miało swój różniący się farszem i kształtem pieróg, np: kurniki - duże weselne pierogi z różnym nadzieniem (mięsnym, warzywnym), ale zawsze z dodatkiem mięsa kurzego; knysze - pierogi żałobne, przygotowywane z ciasta drożdżowe podawane na stypie; koladki - pieczone w styczniu, w okresie kolędowania; hreczuszki - przyrządzane z mąki gryczanej; sanieżki i socznie - słodkie pierożki pieczone najczęściej z okazji imienin.

Pierogi Pierogi Pierogi
Zdjęcia: Fotolia

Polskie pierogi to ciasto z mąki, wody i jajek, z odrobiną soli, czasem z dodatkiem tłuszczu, które jest cieniutko rozwałkowane i nadziewane przeróżnymi farszami. Na słono: mięsem, soczewicą, farszem z ziemniaków i białego sera, szpinaku. Na słodko: farszem z owoców: malin, wiśni, jagód, truskawek lub twarożku.

Wiele regionów w Polsce ma swoje lokalne typowe dla danego regionu przepisy na pierogi. Pierogi ruskie z twarogiem i ziemniakami to potrawa typowa dla Lubelszczyzny. Lokalnie na wschodniej Lubelszczyźnie popularne są pierogi z nadzieniem z sera, ziemniaków i suszonej mięty pieprzowej, która nadaje pierogom lekko cierpki smak oraz pierogi pieczone w wersji wytrawnej z kaszą jaglaną, gryczaną.


Wschodnia Polska zajada się pierogami z soczewicą, pogranicze podlasko-lubelskie wybiera te z soją, z grzybami, kapustą. Pierogi pieczone z nadzieniem słodkim: z twarogiem lub twarogiem z makiem to danie Podlasia, z marchwią (okolice Włodawy), a pierogi z tartymi burakami
(okolice Radomia).

Pierogi
Zdjęcie: Fotolia

Pierogi królują na stołach całego świata. Znane są nie tylko w kuchni polskiej, ale również litewskiej, słowackiej, rosyjskiej, białoruskiej, ukraińskiej, chińskiej, japońskiej oraz włoskiej. W każdym zakątku świata przybierają inną formę. Mogą być pieczone, smażone w głębokim tłuszczu, gotowane, nadziewane mięsem, warzywami lub owocami. Podawane na słono lub słodko.

PRZEWODNIK PO PIEROGACH ŚWIATA

PIELMIENI - typowa potrawa dla kuchni rosyjskiej. To rodzaj małych pierożków z farszem z surowego mięsa. Słowo „pielmiań" oznacza "chlebowe ucho". W rzeczywistości pielmienie przypominają kształtem ucho. Tradycyjnie w Rosji podaje je się je z odrobiną masła i prawdziwym wołowym rosołem, ale smakują równie wybornie ze śmietaną, octem, pieprzem, czy podsmażoną cebulką. Pielmieni pochodzą z Syberii i do dziś są tam znaną, tradycyjną potrawą.

CHINKALI - duże kołduny wypełnione zupą i surową baraniną z wody. Aby je spożyć należy je umiejętnie nadgryźć, wypić sączącą się zupę ze środka i zakończyć zjedzeniem pozostałej reszty. Chinkali to tradycyjne danie kuchni kaukaskiej popularne zwłaszcza w Gruzji.

KOŁDUNY - regionalny przysmak na Litwie. Ciasto na kołduny robi się z mąki pszennej, wody, jajek i niewielkiej ilości masła. Klasyczny farsz to surowa siekana baranina oraz barani tłuszcz doprawiony czosnkiem oraz jałowcem. Kołduny zgodnie z tradycyjnym przepisem powinny gotować się w rosole. Im rozmiarowo są mniejsze tym lepiej, idealne kołduny mają wielkość paznokcia kciuka.

Chinkali Empanadas Cornish pastries

Zdjęcia: Fotolia

CORNISH PASTRIES - czyli pieróg kornwalijski. Kulinarna specjalność Kornwalii w Wielkiej Brytanii. Przygotowywany z kruchego ciasta doprawionego ziarnami gorczycy. Nadzienie to wołowina, cebula, ziemniaki, brukiew oraz cebula z musztardą i chrzanem. Piecze się je w piekarniku. Podawać można zarówno na zimno jak i na gorąco.

EMPANADAS - pierogi przygotowywane z ciasta na bazie mąki kukurydzianej. Smażone na głębokim tłuszczu lub pieczone na blasze. Podawane na zimno lub gorąco w towarzystwie kwaśnej śmietany i salsy pomidorowej. W środku empanadas kryje się najczęściej mięsny farsz z warzywami lub serem. Do ich zrobienia można wykorzystywać ciasto podobne do ciasta francuskiego, pierogowego lub chlebowego. Empanadas występują w różnych odmianach, zależnie od kraju i regionu. Są popularnym daniem w Ameryce Południowej, szczególnie w Argentynie i Chile.

FATAYA - pierogi prosto z Afryki. Do ciasta należy dodać sodę oczyszczoną, dzięki czemu w trakcie smażenia pierożek rośnie, staje się pulchny i chrupiący. Nadzienie przygotowuje się z mięsa duszonego z czosnkiem, cebulą oraz pomidorami. Gorące pierożki fataya podaje się z mocno doprawionym chilli, warzywno-pomidorowym sosem.


COXINA - brazylijskie pierożki. Kawałek kurczaka, w Polsce nazywany nóżką lub pałką, to po portugalsku coxina. Nazwa tych pierożków wzięła się stąd, że przypominają kształtem nóżkę kurczaka. Ciasto brazylijskich pierożków robi się z bulionu, w którym gotował się kurczak, mąki i jajek. Z rozwałkowanego ciasta wycina się kółeczka i nadziewa kurczakiem i serkiem kremowym. Uformowane pierożki są panierowane i smażone w głębokim tłuszczu.

Pierożki Jiaozi Pierożki Wonton
Zdjęcia: Fotolia

JIAOZI - tradycyjne chińskie pierożki popularne również w kuchni innych krajów wschodniej Azji. Są podstawowym daniem serwowanym podczas obchodów chińskiego Nowego Roku. W ich przyrządzaniu bierze wówczas udział cała rodzina, często wraz z przyjaciółmi. Noworoczne pierożki mają inny farsz (z jajek i krewetek) niż te przygotowywane na co dzień z mięsa z dodatkiem kapusty pekińskiej lub imbiru i szczypioru. Jiaozi w poszczególnych regionach Chin różnią się między sobą składem ciasta, nadzieniem i kształtem.

KREPLECH - klasyczna potrawa żydowska podawana podczas Święta Kuczek. Pierożki kreplach przygotowywane są z tradycyjnego ciasta pierogowego z wołowym farszem mocno doprawionym pieprzem, czosnkiem i curry a także z dodatkiem cebuli, jajka na twardo i tłuszczu drobiowego. Z ciasta wycina się małe kwadraciki, nakłada farsz i skleja w trójkątne pierożki. Ugotowane w wodzie, podaje się je w gorącym rosole. Wspaniale również smakują odsmażone z odrobiną cebulki.

WONTON - chińskie pierożki przygotowywane z ciasta na bazie mąki i wody z dodatkiem oleju. Tradycyjne sporządza się je z mielonej wieprzowiny, krewetek lub ostryg, oleju sezamowego i sosu sojowego. Mogą być gotowane na parze, w bulionie lub smażone w głębokim tłuszczu. Swoim wyglądem przypominają malutkie woreczki. Podaje się je z sosem z dymki, kolendry, czosnku, imbiru, chilli, octu ryżowego, sosu sojowego i rybnego.

TORTELLINI - pierożki prosto z Włoch. Przygotowane z ciasta makaronowego, czasem z dodatkiem ziół. Nadziewane różnymi farszami, często z warzyw, ale także mięsa i grzybów. Tortellini podaje się świeżo ugotowane, w zależności od zawartości nadzienia mogą być polane masłem, sosem pomidorowym lub śmietanowym.

Tortellini Samosy Ravioli
Zdjęcia: Fotolia

RAVIOLI - tradycyjna potrawa kuchni włoskiej. Ciasto z mąki, jajka, oliwy wypełnia się farszem z serka ricotta, mięsa, warzyw lub szpinaku albo jajka. Kwadratowe pierożki gotuje się w osolonej wodzie i podaje polane oliwą z odrobiną parmezanu.

SAMOSY - trójkątne pierożki prosto z Indii. Ciasto na samosy robi się z dodatkiem proszku do pieczenia i kuminu, dzięki czemu w trakcie smażenia na głębokim tłuszczu lekko rośnie i fantastycznie pachnie. Farsz stanowią przyprawione warzywa, mięso kurczaka lub ziemniaki z groszkiem, kolendrą, doprawione garam masala i curry.

TIROPITAKIA - greckie pierożki przygotowywane z cienkiego ciasta filo, wypełnione farszem z sera feta i ziół. Pierożki należy upiec w piekarniku na złoty kolor. Wspaniale smakuje zarówno na ciepło jak i zimno.

Niezależnie od tego, którą wersję wybierzemy, decydując się na przygotowanie pierogów zapewniamy sobie smakowity i sycący posiłek. A Wy na jakie pierogi macie ochotę? Czekamy na Wasze przepisy wraz ze zdjęciami!