Części jadalne raka to mięso, które znajduje się w odwłoku, tak zwanej szyjce, oraz szczypcach. Żywe raki z jeziora można ugotować w osolonej wodzie z warzywami, np. marchewką, selerem i pietruszką. Skorupiaki wrzuca się pojedynczo do wrzątku i gotuje kilkanaście minut, aż zrobią się czerwone. Raki można także smażyć na patelni, np. z masłem czosnkowym lub oliwą z oliwek. Aby dostać się do mięsa raka, należy oderwać głowę i usunąć skorupkę (w tej czynności pomaga lekkie ściśnięcie palcami za odwłok). W środkowej części odwłoku znajduje się czarne jelito, które jest niejadalne – należy je usunąć. Najpopularniejszą odmianą raków są raki amerykańskie. Najsmaczniejsze są żywe, ale możne je dostać także mrożone. Mięso z raka wykorzystuje się do robienia krokietów, zup oraz sałatek. Sałatka z raków to pomysł na smaczny dodatek do obiadu lub przekąskę w ciągu dnia. Danie przygotowuje się z ugotowanych raków, pomidorów koktajlowych, czarnych oliwek, czerwonej cebuli, rukoli i bazylii. Ogony raków podsmaża się na patelni z czosnkiem i dodaje do warzyw. Sałatkę doprawia się solą, pieprzem, sokiem z cytryny i oliwą z oliwek.

Z czym podawać raki

Usmażone lub ugotowane raki podaje się w całości, np. jako przystawkę. Ze skorupiaków robi się zupę rakową, sałatki i sosy. Raki dobrze komponują się ze świeżymi ziołami. np. tymiankiem, kolendrą, trawą cytrynową, bazylią oraz natką pietruszki. Raki podaje się z pieczywem, np. tostami, masłem, serem lub warzywami. Do posiłku z rakami można podać białe wino.

Jak przygotować raki mrożone

Mrożone raki w całości można dostać np. w winnej zalewie. Przed obróbką termiczną skorupiaki należy rozmrozić. Raki smaży się na patelni lub podgrzewa w kuchence mikrofalowej. Danie doprawia się sokiem z cytryny, tymiankiem, pieprzem lub posiekaną natką pietruszki.
Ostrygi

Ostrygi

Ostrygi najlepiej jeść w trakcie sezonu na połowy, czyli w okresie zimowym. W tym czasie najlepiej je próbować z dodatkiem soku z cytryny lub pikantną salsą. Przy częstym spożywaniu, ostrygi pełnią też rolę afrodyzjaku. Aby wydobyć z nich pełne walory smakowe, należy delektować się morskim aromatem na podniebieniu. Tak jak inne owoce morza, ostrygi są bogate w łatwo przyswajalne białko, witaminy z grupy B oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Potrawa ta jest ciężkostrawna, więc dobrze komponuje się też z lampką wina, które przyspiesza trawienie.

Mule

Mule

Mule, zwane również małżami bądź omułkami, są owocami morza. Jada się je same, a także z pieczywem, przyprawami, ziołami i sosami. Mule można ugotować, usmażyć, upiec bądź udusić. Doskonale smakują z dodatkiem czosnku, papryczki chili oraz białego wina wytrawnego. Na patelni należy rozgrzać masło bądź oliwę, a następnie podsmażyć posiekane warzywa. Po kilku minutach dodaje się mule oraz alkohol. Całość dusi się do momentu, aż owoce morza otworzą się.

Małże

Małże

Małże, czyli gatunek owoców morza, stanowią eleganckie danie. Można podać je podczas romantycznej kolacji. Mięczaki świetnie nadają się do gotowania i smażenia, a najlepiej smakują z pieczywem oraz sosami śmietanowymi i jogurtowymi. Świeże małże należy oczyścić. Następnie na patelni rozgrzewa się masło, po czym wrzuca posiekany czosnek i papryczkę chili. Gdy składniki się zarumienią, dodaje się owoce morza oraz białe wino wytrawne. Całość dusi się do momentu, aż małże się otworzą. Potrawę podaje się na ciepło, udekorowana posiekaną natką pietruszki.

Przegrzebki

Przegrzebki

Przegrzebki, inaczej małże świętego Jakuba, są jadalnym gatunkiem małży nitkoskrzelnych. Ich mięso zawiera dużo żelaza, dzięki czemu są wysoko cenione pod względem kulinarnym. Świeże przegrzebki powinny być kremowe, pozbawione przebarwień i uszkodzeń. Ich mięso jest białe i niezwykle delikatne w smaku. Można je smażyć, dusić, grillować i gotować przez maksymalnie 5 minut – dzięki temu zachowają jędrność, soczystość i wyjątkowy aromat. Świetnie smakują podane z sosem beszamelowym i na surowo.

Krab

Krab

Pod nazwą 'krab' kryje się prawie 7 tys. gatunków skorupiaków. W kuchni najbardziej cenione są kraby królewskie (błękitne i czerwone), których najwięcej jest u wybrzeży Alaski. Najpopularniejsze zaś – porutnik gazami – żyją w wodach oblewających Chiny. Mięso z kraba ma delikatny, lekko słodki smak i jest bardzo soczyste. Za najsmaczniejszą część skorupiaka uchodzą szczypce, które można oddzielić od całości i przygotować z nich osobne danie. Kraby są gotowe do jedzenia po ugotowaniu we wrzątku.

Kalmary

Kalmary

Kalmary to owoce morza o delikatnym smaku i lekko gumowatej konsystencji. Są uważane za naturalny afrodyzjak. Kalmary podaje się najczęściej smażone lub grillowane – największym przysmakiem są krążki z kalmarów w panierce. Można je także dusić na patelni, faszerować i zapiekać. Świeże i mrożone kalmary są też często podstawą bulionu do zupy rybnej lub orientalnej. Pokrojone kalmary w pierścieniach dodaje się także do sałatek.

Bouillabaisse

Bouillabaisse

Bouillabaisse (prawidłowa wymowa: bujabes) to zupa rybna wywodząca się z południowych regionów Francji. Przyrządza się ją głównie na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Najpopularniejsze składniki bouillabaisse to ryby morskie (halibut, dorsz, żabnica, strzępiel), małże, krewetki, kalmary, langusty, kraby i przegrzebki. Ryby i owoce morza, na których gotowany jest bulion, odcedza się przed podaniem i serwuje na oddzielnym talerzu. Do prowansalskiej zupy rybnej dodaje się także pomidory, czosnek i szafran. Gotowe danie można posypać koperkiem.

Polecane przepisy do kategorii Raki

Faszerowane raki

Faszerowane raki

Kniejson Kniejson
1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Znaleźliśmy 2 przepisów w kategorii Raki

Raki nadziewane

Raki nadziewane

tomasz1988 tomasz1988

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Raki w smietanie

Raki w smietanie

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: