Ostrygi, czyli jadalne małże morskie

Ostrygi to jadalne mięczaki uchodzące za naturalny afrodyzjak. Według koneserów warto je kupować szczególnie w okresie od stycznia do marca, kiedy są najsmaczniejsze. W Polsce ostrygi kosztują średnio od 5 do 20 złotych za sztukę – ich cena zależy od rozmiaru okazu i jego gatunku. Najpopularniejsze odmiany tego morskiego stworzenia to ostryga jadalna i ostryga wielka.

Świeże ostrygi – przygotowanie i otwieranie

Należy kupować wyłącznie te ostrygi, których muszla jest szczelnie zamknięta. W przeciwnym wypadku schowany w środku mięczak jest już nieżywy, a więc nieświeży. Do momentu podania, ostrygi trzeba przechowywać na pokruszonym lodzie. Jednym z najtrudniejszych etapów w przygotowywaniu ostryg jest ich otwieranie. Do tej czynności niezbędny jest wąski i ostry nóż oraz gruba ścierka, która zabezpieczy rękę przed skaleczeniem. Wypukła część ostrygi powinna być podczas krojenia skierowana w dół. Należy wykonać zdecydowany ruch, który uniesie płaską część skorupy. Kiedy muszla będzie już otwarta, należy odciąć mięczaka z obu stron, jednocześnie uważając, żeby nie wylać zgromadzonej w środku wody.

Z czym podawać ostrygi?

Surowe ostrygi są gotowe do spożycia od razu po otworzeniu. Wystarczy skropić je sokiem z cytryny. Małże można również podawać z dodatkiem warzyw, na przykład papryczki chili, oliwek lub pomidorów. Osoby, które mają opory przed jedzeniem surowych owoców morza mogą wypróbować przepisy na ostrygi pieczone. Mięczaki zapieka się w otwartych muszlach przez około 5-10 minut. Wyśmienicie smakują z dodatkiem oliwy i świeżych ziół.

Ostrygi wędzone w puszce

Na rynku dostępne są także ostrygi sprzedawane w puszkach. Tego typu mięczaki są już pozbawione muszli i podwędzone. Dodatkowo są zanurzone w oleju. Warto włączyć je do swojego jadłospisu, ponieważ wędzone owoce morza są najlepszym naturalnym źródłem cynku.
Mule

Mule

Mule, zwane również małżami bądź omułkami, są owocami morza. Jada się je same, a także z pieczywem, przyprawami, ziołami i sosami. Mule można ugotować, usmażyć, upiec bądź udusić. Doskonale smakują z dodatkiem czosnku, papryczki chili oraz białego wina wytrawnego. Na patelni należy rozgrzać masło bądź oliwę, a następnie podsmażyć posiekane warzywa. Po kilku minutach dodaje się mule oraz alkohol. Całość dusi się do momentu, aż owoce morza otworzą się.

Małże

Małże

Małże, czyli gatunek owoców morza, stanowią eleganckie danie. Można podać je podczas romantycznej kolacji. Mięczaki świetnie nadają się do gotowania i smażenia, a najlepiej smakują z pieczywem oraz sosami śmietanowymi i jogurtowymi. Świeże małże należy oczyścić. Następnie na patelni rozgrzewa się masło, po czym wrzuca posiekany czosnek i papryczkę chili. Gdy składniki się zarumienią, dodaje się owoce morza oraz białe wino wytrawne. Całość dusi się do momentu, aż małże się otworzą. Potrawę podaje się na ciepło, udekorowana posiekaną natką pietruszki.

Przegrzebki

Przegrzebki

Przegrzebki, inaczej małże świętego Jakuba, są jadalnym gatunkiem małży nitkoskrzelnych. Ich mięso zawiera dużo żelaza, dzięki czemu są wysoko cenione pod względem kulinarnym. Świeże przegrzebki powinny być kremowe, pozbawione przebarwień i uszkodzeń. Ich mięso jest białe i niezwykle delikatne w smaku. Można je smażyć, dusić, grillować i gotować przez maksymalnie 5 minut – dzięki temu zachowają jędrność, soczystość i wyjątkowy aromat. Świetnie smakują podane z sosem beszamelowym i na surowo.

Raki

Raki

Raki doskonale nadają się jako wkładka mięsna do zup i sałatek lub jako dodatek do sosów oraz kremów. Można je zarówno gotować, jak i smażyć. Skorupę i szczypce (mięsa z nich się raczej zjada) raka wykorzystuje się do dekoracji. Najbardziej cenioną i pożądaną częścią jadalną tego skorupiaka jest białe mięso z odwłoka. Żywe raki podczas obróbki cieplnej piszczą, dlatego by oszczędzić im bólu, należy przed gotowaniem włożyć je na kilka minut do zamrażalnika.

Krab

Krab

Pod nazwą 'krab' kryje się prawie 7 tys. gatunków skorupiaków. W kuchni najbardziej cenione są kraby królewskie (błękitne i czerwone), których najwięcej jest u wybrzeży Alaski. Najpopularniejsze zaś – porutnik gazami – żyją w wodach oblewających Chiny. Mięso z kraba ma delikatny, lekko słodki smak i jest bardzo soczyste. Za najsmaczniejszą część skorupiaka uchodzą szczypce, które można oddzielić od całości i przygotować z nich osobne danie. Kraby są gotowe do jedzenia po ugotowaniu we wrzątku.

Kalmary

Kalmary

Kalmary to owoce morza o delikatnym smaku i lekko gumowatej konsystencji. Są uważane za naturalny afrodyzjak. Kalmary podaje się najczęściej smażone lub grillowane – największym przysmakiem są krążki z kalmarów w panierce. Można je także dusić na patelni, faszerować i zapiekać. Świeże i mrożone kalmary są też często podstawą bulionu do zupy rybnej lub orientalnej. Pokrojone kalmary w pierścieniach dodaje się także do sałatek.

Krewetki

Krewetki

Krewetki to jedne z najpopularniejszych, morskich skorupiaków. Można je marynować, robić z nich szaszłyki, pasty, smażyć w cieście, grillować, zawijać (np. w mięsie) czy zapiekać. Krewetki świetnym dodatkiem do zup, sosów, past makaronowych, ryżu, czy sałatek. Można je jeść również na surowo, odrywając głowę od jadalnego tułowia. Mięso krewetek po ugotowaniu staje się zazwyczaj różowe bądź pomarańczowe. Zbyt długi proces smażenia lub duszenia może sprawić, że będą twarde i gumowate.

Ośmiornica

Ośmiornica

Ośmiornice mają bardzo delikatne i elastyczne mięso. Przed przyrządzeniem, z ośmiornicy należy wykroić oczy oraz ząb. Mrożone mięso jest lepsze od świeżego, ponieważ po ugotowaniu staje się miękkie i kruche, a macki delikatnie się skręcają. Ośmiornice wybornie smakują duszone w białym winie. Można je również usmażyć w mące z pomidorami lub podać z ziemniakami bądź makaronem i pieczarkami. Ośmiornica jest także składnikiem sałatek.

Polecane przepisy do kategorii Ostrygi