Żurawina to owoc, który doceniany jest coraz bardziej dzięki swoim właściwościom.  Te małe owoce zawierają mnóstwo błonnika, witamin i mikroelementów. Dodatkowo żurawina zawiera niewiele kalorii, dzięki czemu polecana jest osobom dbającym o linie. Owoce te mogą mieć różne zastosowania w naszej kuchni. Ze świeżej żurawiny możemy przygotować różnorodne przetwory - dżemy, soki, czy nalewki. Suszona będzie świetnym dodatkiem do deserów, owsianek, czy sałatek.
Sałatka z żurawiną

Sałatka z żurawiną

Przygotowanie sałatki z dodatkiem żurawiny jest bardzo proste. Do jej stworzenia możemy wykorzystać wiele składników. Świetnie komponować się z nią będzie pieczony kurczak, seler naciowy oraz płatki migdałów. Wystarczy całość polać odpowiednim sosem, na przykład przygotowanym na bazie oliwy, miodu i soku z cytryny, by otrzymać niebanalne, kolorowe i pyszne danie. Oczywiście możemy użyć innych ulubionych dodatków. Żurawina nada ciekawego smaku śledziom, burakom, czy  cykorii.

Suszona żurawina

Suszona żurawina

Żurawina suszona spożywana jest dość często i chętnie. Możemy ją zakupić w sklepie lub przygotować samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się świeże owoce i suszyć w piekarniku w temperaturze 40-50 stopni Celsjusza przy uchylonych drzwiczkach. Można użyć również specjalnych urządzeń dostępnych w naszych sklepach. Tak suszona żurawina gwarantuje nam, że została przygotowana w odpowiednich warunkach, bez użycia cukru i oleju.  Możemy ją wykorzystać do przygotowania musli, sałatek, jako dodatek do wypieków, czy do wyrobu nalewki z suszonej żurawiny.

Dżem z żurawiny

Dżem z żurawiny

Dżem z żurawiny powinien znaleźć się w spiżarni każdej szanującej się gospodyni domowej. Ma on różnorodne zastosowanie w kuchni. Świeży chleb posmarowany masłem i taką konfiturą to świetne śniadanie.  Żurawina podana do obiadu podkreśli smak mięsa, na przykład pieczonej kaczki. Jej lekko kwaskowaty smak urozmaici nasze menu. Łyżeczka tego dżemu, dodana do ciepłej herbaty nada jej wyjątkowego smaku. 

Mięso z żurawiną

Mięso z żurawiną

Żurawina idealnie sprawdza się w połączeniu z mięsem.  Indyk, karkówka, kaczka, czy kurczak z dodatkiem tych owoców na pewno przypadną nam do gustu. Często przygotowywane potrawy z nich to pierś kaczki, rolada z indyka, polędwiczki wieprzowe lub  pasztet z żurawiną. Ich dodatek  zawsze nada potrawie niepowtarzalny smak, nieważne czy dodamy owoce w postaci suszonej czy na przykład jako dżem.  Takie danie na niedzielny obiad zapewni nam zadowolonych i najedzonych domowników.

Sok z żurawiny

Sok z żurawiny

Sok z żurawiny polecany jest ze względu na swoje prozdrowotne właściwości. Zwiększa on odporność naszego organizmu. Zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy, chorób nerek oraz działa antybakteryjnie. Pić go mogą nawet kobiety w ciąży. Można go kupić, lub przygotować samodzielnie w domu. Jak dawkować sok z żurawiny? Łyżeczka lub dwie  przed posiłkiem trzy razy dziennie na pewno nam nie zaszkodzą, można też po prostu zalać go gorącą wodą i podawać do picia. 

Nalewka z żurawiny

Nalewka z żurawiny

Nalewki domowe są obecnie niesamowicie popularne. Kolorowe buteleczki wypełnione gęstym, lepkim płynem cieszą oko i podniebienie.  Miedzy innymi żurawinówka pojawia się na półkach spiżarni. Nalewkę tą przygotowujemy na spirytusie, bądź na wódce. Do jej przygotowania wykorzystujemy żurawinę suszoną lub świeżą. Potrzebny będzie również dodatek cukru i tak naprawdę to już wszystko. Teraz pozostaje czekać minimum kilka miesięcy, a później można cieszyć się jej smakiem i zdrowotnymi właściwościami, z których jest znana.