Sekrety żurawiny

Zobacz skąd pochodzi żurawina, do czego dodać żurawinę oraz najpopularniejsze postacie żurawiny.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Sekrety żurawiny
fot. Fotolia
Żurawina dla zdrowia
Żurawina jest bogata w wit. C i potas. W każdej postaci, chroni przed infekcjami dróg moczowych, bo zawarte w niej substancje utrudniają osadzanie się bakterii na śluzówkach. Dzięki efektowi antyprzywierania zmniejsza też ryzyko wystąpienia próchnicy zębów i wrzodów żołądka. Obecne w niej antyoksydanty korzystnie wpływają na układ krwionośny.

Żurawina do maku
Ze świeżych i mrożonych żurawin można przygotować np. kisiel, sos (do pieczonych mięs i drobiu) czy konfiturę (idealna np. do smażonego sera camembert). By przygotować tę ostatnią, 25 dag żurawin wsyp na syrop ze 100 ml wody i 3–4 łyżek cukru. Smaż, aż owoce się rozpadną i staną szkliste.

Owoce żurawiny mają skórkę o pięknej, ciemnoczerwonej barwie, jasny, zbity miąższ i cierpki smak. Dojrzewają w połowie września, ale są zimotrwałe i dobrze znoszą przymrozki. Dlatego świeżą żurawinę można kupić i w styczniu. Poza tym świetnie się przechowuje – włożona do lodówki zachowa właściwości przez 3 miesiące.

Skąd pochodzi żurawina
Żurawina należy do rodziny wrzosowatych. W Polsce rośnie żurawina błotna, która na wschodzie kraju nazywana jest klukwą. Ale na dużą skalę uprawia się żurawinę wielkoowocową. Najwięcej w Ameryce Północnej, skąd się wywodzi.

Niezwykłe zbiory żurawiny
Większość żurawiny amerykańskiej zbiera się na mokro. Najpierw krzaczki są zalewane wodą, a potem strąca się z nich jagody. Unoszące się na powierzchni wody owoce są zasysane specjalnymi rękawami i taśmowo pakowane na samochody. Przeznacza się je na przetwory, w odróżnieniu od żurawin zbieranych na sucho, które sprzedaje się świeże.

Wielorakie zastosowanie żurawiny
Żurawina jest uniwersalnym dodatkiem do dań wytrawnych i słodkich. Najbardziej wszechstronne są owoce suszone, które można dodawać niemal do każdej potrawy i o każdej porze roku. Warto nią wzbogacić np. ciasto na chleb, ucierane czy drożdżowe, a także sałatkę, jogurt albo sos do makaronu. Można ją też namoczyć i używać jak świeżą.




Najpopularniejsze postacie żurawiny

Suszona
W sprzedaży jest naturalna i kandyzowana. Obie świetne na przekąskę, do musli i ciast.
Sok i nektar
Można go pić bez żadnych dodatków, rozcieńczać wodą lub stosować do koktajli i drinków.
Konfitura
Owoce zesmażone z cukrem pasują do pieczonej kaczki, grillowanego lub obsmażanego sera.
Mrożona
Możesz kupić mrożonkę lub zamrozić świeżą (przedłużając jej trwałość). Dobra np. na kisiel, sos.


Zobacz przepisy z użyciem żurawiny >>>


Tekst: Renata Materlińska/Poradnik Domowy