sammakko

sammakko

Srebrny Ekspert
[Przepisów: 396]

Zakwas żytni na chleb

  • 1
  • TRUDNOŚĆ: łatwe
  • CZAS:
  • PORCJE: 1
         
ocena: 0/5 głosów: 0

Zakwas żytni przygotowuję już od dawna. Niektórym, może wydawać się, że proces jego powstawania jest skomplikowany- nic mylnego. Potrzebujemy jedynie dwóch składników, zero przeciągów i dużo cierpliwości.

Zakwas żytni na chleb

Składniki:

Zakwas żytni na chleb

Składniki

  • 1/2 szkl mąki żytniej typ 2000 + 7 czubatych łyżek
  • 1/2 szkl ciepłej, przegotowanej wody + 7 łyżek

Sposób przygotowania:

Zakwas żytni na chleb
Do przygotowania zakwasu potrzebujemy 5 dni oraz duży, wyparzony słoik. Powinien mieć konsystencję gęstej śmietany. Wiele osób z pewnością robi to trochę inaczej ale ja już przywykłam to tego sposobu.

Do słoika wlewamy przegotowaną, ciepłą wodę i wsypujemy mąkę. Mieszamy drewnianą łyżką do połączenia składników. Nakrywamy gazą (ja używam ręcznika papierowego) i zakładamy gumkę lub związujemy sznurkiem. Odstawiamy w ciepłe miejsce. Tę czynność wykonujemy pierwszego dnia RANO.

WIECZOREM dodajemy do zakwasu po czubatej łyżce mąki i ciepłej wody. Mieszamy, zakrywamy słoik i odstawiamy w ciepłe miejsce. 

To samo wykonujemy przez kolejne dwa dni- dokarmiamy zakwas rano i wieczorem dodając czubatą łyżkę mąki i wody. Dojrzewając powinien wydzielać nieprzyjemny zapach, który może się zmieniać z upływem czasu. Jest to naturalny etap fermentacji. Jeżeli na wierzchu pojawi się pleśń, musimy go niestety wyrzucić i zacząć wszystko od początku.

Przez następne dwa dni dokarmiamy zakwas tylko RANO, WIECZOREM jedynie mieszamy.

Szóstego dnia możemy przystąpić do pieczenia chleba. Jeżeli jednak zmienimy zdanie, zakręcamy słoik i wstawiamy go do lodówki. W razie potrzeby, ponownie dokarmiamy zakwas i po około 3 godzinach powinien być gotowy do użycia.

Jeżeli przez dłuższy czas nie planujemy go używać, należy raz na tydzień dokarmić i ponownie wstawić do lodówki.