bogusia82

bogusia82

Złoty Ekspert
[Przepisów: 873]

Zakwas żytni krok po kroku

  • TRUDNOŚĆ: łatwe
  • CZAS:
         
ocena: 4/5 głosów: 12

Przy zakwasie jest trochę pracy ale uważam że warto, pieczywo upieczone na zakwasie jest smaczne i długo zachowuje świeżość.

Zakwas żytni krok po kroku

Składniki:

Zakwas żytni krok po kroku

 

 

  • 250 ml.letniej wody o temperaturze 40 stopni

 

  • Dodatkowo:

 

  • duże naczynie szklane

 

  • drewniana łyżka

 

  • gaza

Sposób przygotowania:

Zakwas żytni krok po kroku
Dzień pierwszy godzina 21:00.Do dużego szklanego naczynia dodajemy 100 gram mąki i 100 ml.letniej wody i mieszamy drewnianą łyżką do uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Przykrywamy gazą i odstawiamy w ciepłe i ciche miejsce na 12 godzin.

Dzień drugi godzina 9:00 Drewnianą łyżką dokładnie mieszamy zakwas, przykrywamy gazą i odstawiamy w ciepłe miejsce na 12 godzin.

Godzina 21:00. Zakwas dokarmiamy. Do naczynia z zakwasem dodajemy 50 gram mąki i 50 ml. letniej wody. Dokładnie mieszamy drewnianą łyżką , przykrywamy gazą i zostawiamy na 24 godziny w ciepłe miejsce.

Dzień trzeci godzina 21:00. Do naczynia z zakwasem dodajemy 50 gram mąki i 50 ml.letniej wody. Dokładnie mieszamy drewnianą łyżką ,przykrywamy gazą i zostawiamy na 12 godzin w ciepłe miejsce.

Dzień czwarty godzina 9:00. Zakwas mieszamy, przykrywamy gazą i stawiamy w cieple na 12 godzin. Godzina 21:00. Trzeciego dnia prawdopodobnie zacznie się fermentacja zakwasu. Możemy to sprawdzić wąchając go. Jeśli będzie pachniał kwaskowato oznacza to, że pracuje jak należy. Zakwas dokarmiamy, bierzemy 50 g mąki żytniej i 50 ml letniej wody, mieszamy dokładnie. Naczynie przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce.

Dzień piąty godzina 9:00. Zakwas powinien być już gotowy! Na jego powierzchni znajdują się liczne pęcherzyki powietrza, a konsystencja jest gęsta. Mieszamy ostrożnie zakwas, przykrywamy i odstawiamy na kilka godzin. Godzina 15:00. W tym momencie możemy rozpocząć pierwszy wypiek na zakwasie. Przygotowanie zakwasu na kolejne wypieki chleba: z aktywnego zakwasu odkładamy za każdym razem 3 łyżki do nowego, szklanego naczynia.

Trzymamy go w lodówce. Jeśli planujemy wypiek to wystarczy wieczorem dokarmić go mąką i letnią wodą (np. 100 g mąki żytniej i 100 ml wody). Dokarmiony zakwas nie trzymamy w lodówce, a w ciepłym miejscu jak przy początkowych krokach. Następnego dnia jest gotowy do użycia, i znów odkładamy 3 łyżki na kolejny raz do lodówki i przed kolejnym pieczeniem znów dokarmiamy. 

Tagi:

zakwas