Słownik kulinarny

c

Cytryna

Cytryna
fot. Fotolia
Pochodzenie: cytryna pochodzi z południowowschodnich Chin lecz obecnie nie występuje w tamtym regionie. Do Europy trafiła w okresie średniowiecza. Jest to roślina uprawna. Największe plantacje znajdują się w USA, Meksyku, we Włoszech, Hiszpanii i Grecji.
Jest to drzewo dochodzące nawet do 10 m wysokości o żółtych, jajowatych owocach. To właśnie te owoce są źródłem wielu cennych składników. Cytrynę kojarzymy przede wszystkim z witaminą C i jej mocno kwaśnym smakiem. Co prawda nie jest królową tej witaminy, ale faktem jest, że zawiera jej znaczne ilości. W jej składzie możemy wyróżnić też rutynę, która właśnie zapobiega utracie witaminy C z organizmu i uszczelnia naczynia krwionośne. Jest również dobrym źródłem beta-karotenu, witamin z grupy B, E oraz potasu, magnezu, sodu i żelaza. Zawiera też terpeny – substancje pobudzające wydzielanie śliny, a co za tym idzie pobudza procesy trawienne, przyspieszając oczyszczanie organizmu. Woda z sokiem z cytryny doskonale odkwasza organizm. Cytryna jest doskonałym źródłem kwasu cytrynowego oraz olejku eterycznego, które mają działanie antyseptyczne oraz przeciwbakteryjne. Wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym oraz kosmetycznym. Warto owoce te regularnie spożywać w okresie jesienno-zimowo-wiosennym, ponieważ wzmacniają odporność. Jest bogata też w polifenole , które przeciwdziałają chorobom układu krążenia, takie jak: miażdżyca, nadciśnienie oraz zapobiega krwawieniom z dziąseł. W jej składzie możemy też wyróżnić bioflawonoidy, które wykazuje działanie antyoksydacyjne. Usuwają nadmiar wolnych rodników chroniąc w ten sposób organizm przed uszkodzeniami komórek i tkanek, opóźniają procesy starzenia oraz chronią przed rozwojem chorób nowotworowych.
 
Najczęściej dodawana jest do dan rybnych choć używa się jej również do mięs, słodkich mas i musów, ciast ciastek, do przyrządzania soków i nalewek.
Mroźne cytryny

Mroźne cytryny

Bernadetta Bernadetta
1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: