Słownik kulinarny

k

Kalarepa

Kalarepa
fot. Fotolia
Kalarepa jest to roślina znana już w starożytnym Rzymie i należy do roślin krzyżowych i jest blisko spokrewniona z brokułem, kalafiorem, kapusta, brukselką. Jest roślina uprawianą przede wszystkim w Europie. Przeznaczone są do spożycia przede wszystkim bulwy kalarepy, ale mało kto wie, że liście tej rośliny są również jadalne i nawet bogatsze w składniki odżywcze w porównaniu do korzenia.  Znane są dwie odmiany kalarepy o łodygach zielonych i fioletowych, natomiast ich wnętrze jest tego samego jasnokremowego koloru. W smaku jest delikatna, łagodna, lekko słodka. Najbardziej smaczne są okazy średniej wielkości. Przywiędłe liście mogą świadczyć o małej świeżości lub złym sposobie przechowywania, natomiast żółte liście o przenawożeniu.

Zawartość
Kalarepa jest warzywem bogatym w witaminy: z grupy B, C, E, K, a składniki mineralne to: miedź, wapń, potas, magnez, żelazo. Zawiera bardzo dużo błonnika, kwasy: nikotynowy, pantotenowy, szczawianowy. Natomiast nie jest bogata w witaminę A, w tym przypadku bardziej wartościowe są liście. Ponadto kalarepa podobnie jak inne warzywa krzyżowe zawiera aktywne biologicznie izotiocyjaniany.

Działanie
Kalarepa jest małokaloryczna. Dostarcza organizmowi sporo przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Niektóre zawarte w niej związki wykazują właściwości przeciwnowotworowe. Zawarty w nich błonnik reguluje prace jelit i wspomaga proces oczyszczania z toksyn. Można ją wykorzystać w urozmaiceniu diet odchudzających i oczyszczających.  Jednak nie jest zalecana osobom mającym problemy z tarczycą, ponieważ zawiera substancję, mające działanie upośledzające jej pracę.

Zastosowanie
Wykorzystuje się kalarepę do przygotowania surówek, można tez ją nadziewać, a także spożywać smażoną lub surową.
 
Zupa kalarepowa

Zupa kalarepowa

buciol78 buciol78
3

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: