Słownik kulinarny

p

Por

Por
fot. Fotolia
Por – niskokaloryczne warzywo, o podłużnym kształcie i biało-zielonej barwie. Należy do rodziny czosnkowatych. Znany już w starożytnej Grecji, Egipcie i Rzymie. Dwubarwność łodygi pora jest znacząca. Możemy z niej wyczytać, jak intensywny smak ma warzywo. Zielona część jest ostra, biała zaś łagodniejsza w smaku. Ciekawostką jest to, że por to także symbol narodowy Walii.

Zawartość

Por zawiera w sobie witaminy A, C, K, E oraz witaminy z grupy B. Jest on także cennym źródłem przeciwutleniaczy i kwasu foliowego. Ponadto dostarcza organizmowi luteinę i zeaksantynę. Ma w sobie dobroczynny olejek sulfidowy i związki siarkowe. Znajdziemy w nim około 10% białka oraz żelaza.

Działanie

Por to warzywo, które na wielu płaszczyznach działa dobroczynnie na organizm. Udowodniono, że ma on właściwości bakteriobójcze. Dlatego warto spożywać go podczas przeziębień i infekcji. Por działa odtruwająco i oczyszczająco na organizm. Zalecany jest podczas zaburzeń trawiennych, takich jak niestrawność czy zaparcia. Jest pomocny podczas leczenia nieżytu dróg moczowych i kamicy moczowej. Warto wiedzieć, że por uznawany jest za afrodyzjak.

Zastosowanie

Por to przede wszystkim składnik włoszczyzny, którą dodajemy do zup. Można go spożywać na surowo, jak i w postaci gotowanej. Sprawdza się jako składnik różnego typu sałatek, surówek oraz farszów. Przygotujemy z nim pyszne mięsa, placuszki, tarty, sosy i zapiekanki.